Від Антарктиди відколовся айсберг за площею як штат Делавер

АнтарктидаАнтарктида

Як заявили вчені, від Антарктиди відколовся айсберг розміром майже з американський штат Делавер.

Читайте також: «Норвегія почала готуватися до вторгнення Росії в Арктику»

Масивний айсберг площею 5800 квадратних кілометрів та вагою понад 1 трлн тонн відколовся від шельфового льодовика Ларсен С в Антарктиді у вівторок. Про це повідомляють вчені з Університету Суонсі в Англії та Британського центру дослідження Антарктики (British Antarctic Survey) в Уельсі.

Айсберг став одним з найбільших серед відомих.

Протягом багатьох років дослідницькі групи, за допомогою супутників Європейського космічного агентства, спостерігали за величезним розривом на шельфовому льодовику. Вони повідомили, що айсберг вже кілька місяців був близьким до того, щоб відколотися.

«Ми передбачали цю подію протягом декількох місяців, і були здивовані тим, скільки часу йому знадобилося для того, щоб розірвати останні кількох кілометрів льоду. Ми будемо продовжувати стежити за впливом цього розриву на шельфовий льодовик Ларсен і відслідковуватимемо подальшу долю цього величезного айсберга», — сказав Адріан Лукман, професор Університету Суонсі та провідний дослідник проекту MIDAS, який уважно стежив за розвитком айсберга.

«Айсберг є одним з найбільших серед зареєстрованих, і його майбутню поведінку важко передбачити, — додав він. — Він може залишитися у вигляді однієї крижаної брили, але, скоріше за все, розколеться на фрагменти. Деякі з них можуть залишатися в цьому районі десятиліттями, а інші можуть дрейфувати на північ в більш теплі води».

Вчені заявили, що гігантський айсберг, який, ймовірно, одержить назву А68, плаватиме до того часу, поки поступово не розтане, тому він безпосереднього не вплине на рівень світового океану. Проте через відлам шельфовий льодовик Ларсен C зменшився більш ніж на 12 відсотків, «змінивши назавжди ландшафт Антарктичного півострова».

Пінгвіни

Пінгвіни

Читайте також: «Російські амбіції в Арктиці на тлі західних санкцій»

Шельфові льодовики Ларсен А та Б, які були розташовані далі на північ від Антарктиди, зруйнувалися, відповідно, в 1995 та 2002 роках.

«Це призвело до драматичного прискорення танення льодовиків, які знаходилися за ними. Велика маса льоду потрапляла в океан, і сприяла підвищенню рівня світового океану. Якщо Ларсен С зараз починає відступати і в кінцевому підсумку зруйнується, то ми побачимо ще один внесок у підйом рівня світового океану», — сказав Девід Воган з Британського центру дослідження Антарктики.

Обидві дослідницькі групи не вірять, що техногенна зміна клімату призведе до того, що великі айсберги зникнуть з Антарктиди.

«Проте в останню половину ХХ століття у районі Антарктиди кілька десятиліть спостерігалось потепління. Ми побачили, що шельфові льодовики руйнуються, — сказав Воган. — Інші частини Антарктиди також втрачають лід, але на них менше впливає атмосферне потепління та більше — зміни в світовому океані».

«Сам Ларсен С може бути результатом зміни клімату, але на інших шельфових льодовиках ми бачимо утворення тріщин, які, на нашу думку, не мають жодного зв’язку з кліматичними змінами», — додав він.

Незважаючи на те, що гігантський розлам розглядається як природна подія, вчені заявили, що льодовик знаходиться в надзвичайно нестабільному положенні.

шельфовий льодовик Ларсен С

шельфовий льодовик Ларсен С

Читайте також: «Криза австралійського мультикультуралізму»

«У наступні місяці та роки льодовий шельф може або поступово відродитися, або постраждати від подальших розламів, що можуть призвести до його руйнування. Думки в науковій спільноті розділені, — додав Лукман. — Наші моделі говорять, що він буде менш стабільним».

Be the first to comment on "Від Антарктиди відколовся айсберг за площею як штат Делавер"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**