Відкритий конфлікт між Польщею і ЄС викликає питання щодо майбутнього євроспільноти

Польський прапорПольський прапор

Експерти вважають, що деякі з 27 держав-членів Євросоюзу можуть піти по стопах Лондона та залишити Євроспільноту.

Читайте також: «Польща збільшить свою армію наполовину»

Раніше вже йшла мова про можливість Grexit і Frexit, тобто виходу зі співтовариства Греції та Франції.

Після кількох місяців відкритого конфлікту між консервативним польським урядом та Брюсселем деякі поляки замислились над тим, чи не стали їхні лідери на шлях виходу країни з ЄС?

«На даний час є сумніви з приводу майбутнього Польщі в Європі», — заявив у четвер президент Європейської ради Дональд  Туск, колишній прем’єр-міністр Польщі, який є критиком нинішньої правлячої консервативної партії «Закон і Справедливість» (PIS).

Згідно з останнім опитуванням з’ясувалося, що членство в ЄС підтримує понад 70% поляків, тобто їх переважна більшість, тому навряд чи PIS у найближчому майбутньому здійснюватиме кроки, спрямовані на вихід країни з блоку. Скоріш за все правляча партія своїми діями намагатиметься демонструвати суперечність інтересів Польщі, як суверенної держави, та політики Брюсселю.

Опозиція, в свою чергу, вказує на негнучкість позиції PIS та її лідера Ярослава Качинського у відповідь на стурбованість, висловлену ЄС щодо польської реформи судової системи та ініційовану урядом вирубку дерев у первозданній Біловезькій пущі, яка занесена в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Представник уряду Рафал Бохенек стверджує, що польське керівництво має намір зберегти членство в блоці.

Дональд Туск

Дональд Туск

«Польща є членом ЄС і буде ключовим партнером для інших членів Союзу, — заявив Бохенек інформаційному агентству AFP. — Є цілий ряд амбітних проектів і завдань, які ми хочемо реалізувати як члени ЄС. Ми співпрацюватимемо з нашими європейськими партнерами».

Читайте також: «Новини Польщі: партія «Право і Справедливість» стала сенсацією виборів»

PIS ніколи публічно не говорив про вихід з блоку, але ця консервативна партія завжди критикувала надмірну бюрократію ЄС, яка обмежує політичний суверенітет членів спільноти.

Крім того, польський уряд намагається затвердити законопроект, який, на думку його критиків, шкодить судовій системі країни. Найвищий виконавчий орган ЄС вважає, що такі дії порушують демократичні норми та зменшують незалежність суддів. Європейська комісія пригрозила вжити безпрецедентних заходів, наприклад позбавити Польщу права голосу в Раді ЄС.

Уряд також ігнорує критику опонентів і протести противників вирубки Біловезької пущі, хоча Європейський суд справедливості, який знаходиться в Люксембурзі минулого тижня наказав Варшаві негайно зупинити вирубку. Якщо це буде продовжуватися, на Польщу може бути накладений величезний штраф.

Катажина Лубнер з опозиційної партії Nowoszesna  недавно сказала, що поляки є євроентузіастами і тому ніхто з правлячої партії PIS офіційно не визнав, що вихід з блоку є їхньою метою.

«Тим не менше, дивлячись на те, що відбувається зараз, ми вважаємо, що вихід відбудеться, — сказала К. Лубнер. — Але він здійснюватиметься поетапно».

Катажина Лубнер

Катажина Лубнер

Д. Туск у четвер навів подібні аргументи: за його словами, «зарозуміла» відмова підкорятися рішенню суду ЄС зупинити вирубку Біловезької пущі являє собою «спробу спровокувати конфлікт між Польщею і Європейським Союзом».

«Зневажання рішення Європейського суду, на мій погляд, це дуже небезпечна річ… твердження, що Польща не потребує ЄС, а ЄС не потребує Польщі, прелюдія, — сказав він. — Я думаю, що це буде один з найнебезпечніших моментів в нашій історії. Боюся, що ми не віддаляємось, а наближаємось до нього».

Бохенек, в свою чергу, зазначив, що ця промова Д. Туска є одним з багатьох «оббріхувань» Польщі, які поширюються колишнім прем’єр-міністром.

Читайте також: «Протести польських лібералів: багато галасу з нічого»

 

Be the first to comment on "Відкритий конфлікт між Польщею і ЄС викликає питання щодо майбутнього євроспільноти"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**