Вчені створили супердеревину, здатну замінити сталь

ВченіВчені

Американські дослідники заявили в середу, що вони розробили простий спосіб зробити деревину міцною, як сталь, або навіть титанові сплави, що уможливить її застосування в таких областях, як будівництво, автовиробництво та літакобудування.

Читайте також: «Вчені з’ясували, що австралійські хижі птахи вміють користуватися вогнем»

«Цей новий спосіб обробки деревини зробить її в 12 разів міцнішою за натуральну деревину, і в 10 разів жорсткішою», — заявив доцент Лянбін Ху з Мерілендського університету, який керував дослідженням.

«Така деревина може стати конкуренткою сталевих, або навіть титанових сплавів, настільки вона сильна і довговічна. Її також можна порівняти з вуглецевим волокном, але вона значно дешевша», — сказав Ху.

Згідно з дослідженням, опублікованим в середу в британському журналі Nature, процес починається з видалення із деревини лігніну — органічної речовини, що поряд з целюлозою є складовою частиною здерев’янілих тканин вищих рослин. Разом з геміцелюлозою вона зумовлює міцність стовбурів і стебел рослин.

Потім оброблювана деревина стискається при температурі біля 100ᵒ С приблизно на один день, що робить зразок в п’ять разів тоншим за свій звичайний розмір.

«Волокна деревини стискаються настільки жорстко, що вони можуть утворювати міцні водневі зв’язки», — кажуть вчені.

Мерілендський університет

Мерілендський університет

«Таким чином усуваються всі дефекти, такі як дірки або вузли», — пояснили дослідники. Процес обробки подовжується при застосуванні фарби.

Читайте також: «Китайські вчені клонували мавп»

Професор Тенг Лі з Університету штату Меріленд, який керує дослідженням, виміряв механічні властивості щільної деревини і виявив, що вона така ж міцна, як сталь, але в шість разів легша.

«Оброблена деревина потребує в 10 разів більше енергії для руйнування, ніж натуральна, її навіть можна  згинати і формувати на початку процесу», — сказав Лі Сіньхуа.

Дослідники також протестували матеріал, стріляючи в нього кулями. На відміну від натурального дерева, яке пробивалося навиліт, в повністю обробленій деревині кулі застрягали.

Браунський університет

Браунський університет

«Папір з обробленої деревини є дуже перспективним для проектування легких високопродуктивних конструкційних матеріалів, які мають величезний потенціал для застосування в тих галузях, де необхідна значна міцність, велика в’язкість і висока балістична стійкість», — сказав Хуацзян Гао, професор Браунського університету, який не брав участі в дослідженнях.

Читайте також: «Вчені з’ясували, що людина лише віднедавна має сучасний мозок»

«Особливе захоплення викликає те, що метод є універсальним для різних видів деревини та досить простим в застосуванні», — сказав Гао.

Be the first to comment on "Вчені створили супердеревину, здатну замінити сталь"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**