Вчені випадково створили мутантний фермент, який допоможе вирішити проблему з відходами пластику

ПЕТ-пляшкиПЕТ-пляшки

Перший мікроб, який харчується пластиковими пляшками з-під газованої води був знайдений в Японії в ґрунті на заводі з переробки пластмас.

Читайте також: «Згідно з останніми дослідженнями Земля поступово віддаляється від Сонця»

Вивчаючи цей феномен, вчені  випадково створили мутантний фермент, який за своєю ефективністю перевершує природні бактерії, і в подальшому може стати важливим рішенням для вирішення колосальної проблеми з відпрацьованим пластиком.

«Це непередбачуване відкриття показує, що є можливість для подальшого вдосконалення цих ферментів, наближаючи нас до рішення щодо переробки пластику, кількість якого постійно зростає», — стверджує структурний біолог Джон МакГіхан з Портсмутського університету у Великій Британії.

Команда МакГіхана, у тому числі дослідники з Національної лабораторії відновлюваної енергії Міністерства енергетики США (NREL), зробила своє відкриття під час дослідження кристалічної структури ферменту, який допомагає японському мікробу Ideonella sakaiensis розщеплювати ПЕТ-пластмаси.

Портсмутський університет

Портсмутський університет

ПЕТ був запатентований ще в 1940-х роках, але лише нещодавно було виявлено, що I. sakaiensis дійсно може їсти пластик, а це означає, що даний процес відбувається дуже повільно.

Читайте також: «Науковці досліджують, чи можливі подорожі у часі»

Це величезна проблема з огляду на величезний масштаб забруднення пластиком на планеті, і мільярди тонн відкинутих відходів, що накопичуються на звалищах та викидаються в океани, де вони навіть можуть витіснити рибу.

ПЕТ-пластик природно руйнується протягом століть, а винайдений фермент дозволяє бактеріям скоротити це лише до кількох днів.

Щоб дослідити ефективність ферменту на молекулярному рівні, команда використовувала рентгенівські промені для створення 3D-моделі ферменту з надвисокою роздільною здатністю.

Завод з переробки пластику

Завод з переробки пластику

Команда вважає, що важливо знати, як можна оптимізувати фермент. Це означає, що майбутні модифіковані версії повинні працювати ще краще, і, можливо, вони зможуть допомогти переробляти й інші види матеріалів.

Читайте також: «Супутникові спостереження дають перші прямі докази відновлення озонового шару Землі»

Перш ніж ці нововведення можуть бути використані для руйнування мільярдів тонн пластику, який накопичило людство, має пройти деякий час.

Be the first to comment on "Вчені випадково створили мутантний фермент, який допоможе вирішити проблему з відходами пластику"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**