Білорусь та Росія домовились провести демаркацію спільного кордону до 2026 року

Білорусько-російський кордонБілорусько-російський кордон

Після багатьох затримок та тривалих переговорів Мінськ делімітував та демаркував кордони з Латвією, Литвою та Україною, але це досі не відбулося з Росією. Головним чином тому, що оскільки вони є членами союзної держави, ані Мінськ, ані Москва не відчували ніякої негайної необхідності це зробити.

Читайте також: «62-річний білорус переробляв зімбабвійські долари на євро»

Проте зараз, внаслідок подій в Україні, Білорусь більше зацікавлена ​​в цьому, говорить білоруський аналітик Ілля Захаркін. Москва погодилася спочатку накреслити точну лінію на мапах (делімітація), а потім поставити знаки, щоб вказати, де проходить кордон (демаркація) до 2026 року.

«На перший погляд, — каже білоруський аналітик, — демаркація кордону між нашими країнами, що входять до складу союзної держави, не є необхідною, оскільки це лише формальний знак, що позначає територіальні межі країн. Фактично ж є багато символічних та практичних причин для цього».

У травні 1995 року Александр Лукашенко та тодішній російський прем’єр-міністр Віктор Черномирдін встановили символічний кордон, але прикордонні служби обох країн не взяли його під контроль, а залишалися там, де вони були, в Пскові та Смоленську (Росія) та Бресті (Білорусь).

Згідно з офіційною інформацією, продовжує аналітик, «білоруські прикордонники відтоді ніколи не здійснювали ніякого захисту державного кордону між нашими двома країнами».

Білоруські військові

Білоруські військові

До 2014 року російсько-білоруський кордон був відносно стабільним, хоча і траплялись бюрократичні проблеми. Тарифні бар’єри були офіційно скасовані в 2011 році. Але від часу Майдану в Україні ситуація змінилася радикально: вільний прохід через кордон фактично припинився.

У лютому 2017 року Москва заявила, що створює прикордонну зону вздовж білоруського кордону, а авіасполучення Мінська з російськими містами почало здійснюватися через міжнародні термінали, причому пасажирам тепер необхідно проходити через митницю.

Читайте також: «Безсмертний: У Білорусі та в Казахстані запущено «донбаський сценарій»

Ці дії Москви стали відповіддю на рішення Мінська дозволити громадянам з 80 країн відвідувати Білорусь терміном до п’яти днів без віз. Росія також посилила паспортний контроль. Мінськ розцінив дії Росії як порушення попередніх угод. Лукашенко наполягав на тому, що «немає необхідності в додатковому контролі між двома державами».

Три важливі проблеми: нелегальний потік товарів, контрабанда та мігранти стали причиною того, що обидві країни почали визнавати — їм потрібен справжній кордон, з реальним контролем, щоб не дозволити одній країні скинути свої проблеми на іншу.

Але, незважаючи на ці побоювання, до початку цього року білоруська сторона не вважала за необхідне переглядати існуючий статусу кордону. У лютому Лукашенко заявив, що він «не думає, що Росія хоче відновити повномасштабний кордон з Білоруссю», оскільки якщо це станеться, то може призвести до «серйозного конфлікту».

Однак у Москві все частіше чиновники почали говорити про необхідність запровадження контролю на кордоні, щоб обмежити приплив заборонених московськими контрсанкціями товарів.

Мінськ

Мінськ

У червні Лукашенко був змушений заявляти, що «самі росіяни не розуміють, чого вони хочуть, і що вони роблять на білорусько-російському кордоні».

Проблема полягає в тому, що встановлення реального кордону не буде дешевим. Мінську доведеться витратити понад 20 мільйонів доларів США та залучити не менше 5000 прикордонників, а також військові підрозділи. Таким чином, формування реального кордону для Мінська буде «надзвичайно складним та дорогим завданням».

Сьогодні Мінськ дав зрозуміти своїм партнерам, що контроль за кордоном є прерогативою влади Білорусі, і нікому не дозволено втручатися в це, в тому числі і найближчому союзнику — Росії.

Читайте також: «У Білорусі блокують доступ до останнього незалежного інтернет-порталу»

Проте, продовжує аналітик, «в ситуації, коли Білорусь часто говорила про бажання побудувати союзну державу, вона повинна більш обережно підходити до цього питання».

Be the first to comment on "Білорусь та Росія домовились провести демаркацію спільного кордону до 2026 року"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**