Білорусь: рубль чи суверенність?

Олександр ЛукашенкоОлександр Лукашенко

У найближчі дні світ, напевно, дізнається, якою буде «глибша інтеграція» Білорусі та Росії. У Москві говорять про єдину валюту.

Читайте також: «У Білорусі — масові чистки серед силовиків»

Президент Білорусі Олександр Лукашенко проведе зустріч з російським колегою Владіміром Путіним у православному монастирі на острові Валаам на Ладозькому озері. За інформацією російських ЗМІ, ця зустріч має бути неофіційною і без присутності журналістів.

Можна навіть припустити, що саме там має бути узгоджено зміст угоди про так звану більш глибоку інтеграцію, над дорожньою картою якої спеціально призначена міжурядова команда працює вже кілька місяців. Про цей документ йтиметься 17 липня під час зустрічі президентів у Санкт-Петербурзі, про яку нещодавно оголосив господар Кремля. Цікаво, що у вівторок у Валаамі розпочався Синод РПЦ. Патріарх Кіріл I матиме можливість взяти участь у переговорах про майбутнє білорусько-російських відносин.

У вівторок Лукашенко зустрівся з державним секретарем союзної держави Білорусі та Росії Григорієм Рапотою, який смиренно вислухав монолог білоруського лідера.

Мінськ

Мінськ

Лукашенко заявив, що на острові Валаам не буде укладено жодних «таємних угод», а також підняв питання про можливий «вступ Білорусі до Росії», зазначивши, що зараз цього не треба робити. Про це говорив і Путін. «Немає необхідності», — цитує його білоруська агенція «Белта». Під час зустрічі з Путіним у Санкт-Петербурзі Лукашенко прокоментував результат роботи міжурядової команди, а там, за його словами, «самі лише обіцянки». Він став в обороні майже 80 білоруських підприємств (переважно молочної та м’ясної галузі), для яких Росія ввела різні обмеження.

Читайте також: «Російські ЗМІ: Білорусь хоче навчань НАТО»

«Якщо наші відносини будуть виглядати так, то про яку спільну валюту або об’єднання країн може йти мова?», — риторично запитав він. Лукашенко згадав угоду від 1999 року «про створення союзної держави» і заявив, що саме російський уряд гальмує «подальшу інтеграцію».

У Москві ж стверджують, що Лукашенко не говорить усієї правди, і що зустріч на острові Валаам не випадкова. «Дорожня карта вже є, і президент Білорусі отримав усе письмово. Річ у тому, що раніше Лукашенко одержував від Росії все, що хотів, він багато чого обіцяв, але не виконував. Тепер буде навпаки: спершу дії, а пізніше підтримка», — каже політолог Андрєй Суздальцев з престижної Московської вищої школи економіки. Він визнає, що брав участь у розробці дорожньої карти з російської сторони. Він стверджує, що про об’єднання держав ніхто у Москві зараз не говорить, а мова виключно йде про реалізацію фінансової частини угоди від 1999 року. «Усе це свідчить про те, що Путін запросив його на дуже приватну розмову в присутності патріарха», — додає Суздальцев.

Валаамський монастир

Валаамський монастир

Кілька днів тому віце-прем’єр-міністр Росії Дмітрій Козак заявив, що ціна на газ для Білорусі буде залежати від угоди про подальшу інтеграцію від 2020 року. На сьогодні Мінськ купує у Росії сировину за найдешевшими в Європі цінами.

«Білорусь продовжуватиме одержувати підтримку Росії у вигляді позик і дешевих енергоресурсів, але вона повинна виконати декілька умов. Лукашенко, серед іншого, має остаточно зупинити контрабанду до Росії товарів, охоплених російським ембарго. Він не зможе також безкінечно заробляти на переробці та продажі дешевої російської нафти. У дорожній карті також йдеться про єдину валюту з єдиним емісійним центром, але це, ймовірно, займе деякий час, — стверджує Суздальцев. — Чи може Лукашенко відмовитися від підписання документа? Так. Але чи отримає він від Росії 6-8 мільярдів доларів на рік?».

Читайте також: «Білорусь спростовує твердження про пожежу на АЕС»

«Путін каже, що мова не йде про об’єднання, а лише про реалізацію угоди від 1999 року. Проте там йдеться про створення спільних державних інституцій, таких як: парламент, суди, єдина валюта, уряд і навіть конституція», — нагадує Валер Карбалевич, провідний білоруський політолог. — Для того, щоб зберегти суверенітет країни та свою владу, Лукашенко мусить відмовитися від російської підтримки. Усе залежатиме від того, як на це відреагує білоруське суспільство, тому що це призведе до економічних проблем».

 

 

Be the first to comment on "Білорусь: рубль чи суверенність?"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**