Астрономи виявили, що нашою галактикою блукає гігантська планета

Сонячна системаСонячна система

Астрономів заінтригував дивний об’єкт, який рухається недалеко від Сонячної системи. Він дуже великий, має надзвичайно сильне магнітне поле, і не взаємодіє з жодним іншим об’єктом.

Читайте також: «Найновіші дослідження свідчать, що на Марсі могло бути життя»

За допомогою радіотелескопу Very Large Array астрономи на відстані 20 світлових років від Землі вперше за допомогою радіотелескопії виявили об’єкт з такою великою планетарною масою.

Він у 12,7 рази масивніший, ніж Юпітер, тобто перебуває на верхній межі між планетами та «коричневими карликами».

«Цей об’єкт знаходиться прямо на межі між планетою і коричневим карликом та потенційно може допомогти нам зрозуміти магнітні процеси, які відбуваються як на зірках, так і на планетах», — говорить астроном Мелоді Као з Арізонського університету.

Згідно з визначенням Робочої групи IAU з екстрасолярних планет, коричневий карлик — це об’єкт, який є замалим для одержання сполуки з воднем, що є домінуючим процесом, який генерує енергію у зірках, але є досить великим для синтезу дейтерію — низькотемпературного процесу, який є життєво важливим для новоутворених зірок.

Арізонський університет

Арізонський університет

Тому вони перебувають на межі між дуже маленькими зірками та дуже великими планетами, що приблизно в 13-80 разів перевищують масу Юпітера. Іноді їх називають «невдалими зірками» (failed stars).

Спочатку вважалося, що вони не випромінюють радіохвиль, але в 2001 році було виявлено, що  вони мають надлишок магнітної активності. Подальші спостереження показали, що коричневі карлики можуть генерувати сильне сяяння.

Читайте також: «Індійські вчені відкрили планету, де рік становить 9,5 днів»

На Землі полярне сяяння породжуються сонячними вітрами, які взаємодіють із зарядженими частинками в нашій іоносфері. Ці заряджені частинки рухаються уздовж ліній магнітного поля планети до полюсів, де вони проявляються як пульсуючі вогні в небі та створюють сильне радіовипромінювання.

Але, наскільки нам відомо, коричневі карлики не знаходяться на периферії будь-яких зоряних вітрів, через що їхнє сяяння сприймається як щось загадкове.

Новий об’єкт, який називається SIMP J01365663 + 0933473, може допомогти астрономам більше дізнатися про ці процеси.

У порівнянні з температурою поверхні Сонця — 5,500 градусів за Цельсієм — він відносно прохолодний: температура його поверхні становить 825 градусів за Цельсієм. Але його магнітне поле викликає цікавість, оскільки воно в 200 разів більше за магнітне поле Юпітера.

Вивчення радіовипромінювання дозволить краще зрозуміти механізми виникнення сяяння як у випадку коричневих карликів, так і екзопланет.

Very Large Array

Very Large Array

«Цей конкретний об’єкт є захоплюючим, тому що вивчення механізмів його магнітного поля може дати нам нове уявлення про те, як ті ж механізми можуть діяти на планетах, що знаходяться за межами нашої Сонячної системи, — пояснює Мелоді Као. — Ми вважаємо, що ці механізми можуть працювати не тільки щодо коричневих карликів, але і на гігантських газових планетах та планетах земної групи».

Читайте також: «Астрономи сфотографували народження планети»

«Виявлення SIMP J01365663 + 0933473 з VLA через його радіовипромінювання також означає, що ми можемо одержати новий спосіб виявлення екзопланет, у тому числі тих, які не рухаються навколо зірок», — говорить астроном Грегг Халлінан.

Дослідження було опубліковане в The Astrophysical Journal.

Be the first to comment on "Астрономи виявили, що нашою галактикою блукає гігантська планета"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**