Археологи ідентифікували зруйноване месопотамське місто, якому 4000 років

Знайдені табличкиЗнайдені таблички

У 2016 році археологи, що займаються розкопками в автономному районі Курдистан в Іраку, виявили біля сучасного села Бассеткі залишки міста, яке відноситься до бронзової доби. Це був великий стародавній мегаполіс, який процвітав понад 1000 років, починаючи з 2200-го до 1200 року до н.е. У стародавній Месопотамії, яка є найдавнішою цивілізацією на Землі, було багато міст, тому до недавнього часу залишалося незрозумілим, яке саме було знайдене.

Читайте також: «Вчені з’ясували, що людина лише віднедавна має сучасний мозок»

Таємниця була розкрита лише нещодавно, коли експерт з мови в Гайдельберзькому університеті переклав глиняні клинописні таблиці, знайдені на місці в 2017 році. Виявилося, що це Мардаман, колись важливе місто, котре згадувалося у стародавніх текстах.

Таблички з написами були створені біля 1250 року до н.е., коли Мардаман (також званий Мардама) входив до складу Ассірійської імперії. За даними Тюбінгенського університету, археологи розкопали таблички, в яких описуються «адміністративні та торговельні справи» між громадянами Мардамана та ассірійським правителем Асур-насіром. У результаті цього дослідження вчені дійшли висновку, що територія, на якій було знайдено таблички, колись була палацом намісника.

Гайдельберзький університет

Гайдельберзький університет

Читайте також: «Англійські археологи знайшли дуже дивне середньовічне поховання»

Розташований на торговельних шляхах, що з’єднують Месопотамію, Анатолію (сучасну Туреччину) та Сирію, Мардаман свого часу був галасливим торговим центром. Місто завойовувалося та перебудовувалося кілька разів, але після зруйнування його племенами турукку з сусідніх гір Загроса десь у XVIII ст. до н.е. воно вже ніколи не згадувалося в давніх текстах. Експерти припускали, що це ознаменувало кінець Мармадану. Проте останнє відкриття показує, що місто відновилося після темного періоду й існувало ще 500 років по тому.

«Клинописні тексти та наші висновки з розкопок в Бассеткі дають зрозуміти, що це не кінець», — сказав у заяві для преси провідний археолог Пітер Пфельцнер. «Місто постійно існувало між 1250 і 1200 рр. до н.е. і навіть стало осередком перебування середньоассірійського намісника».

Розкопки Мардамана

Розкопки Мардамана

Читайте також: «Шведські археологи досліджують місце загадкової кривавої різанини V ст.»

Цей історичний період ніколи не був би відкритий, якщо б глиняні таблички зберігалися будь-яким іншим способом. Археологи знайшли в гончарній посудині 92 таблички, які були запечатані товстим шаром глини, можливо, для збереження вмісту для майбутніх поколінь. Стан, в якому вони були знайдені, вказує на те, що вони були приховані після того, як була зруйнована навколишня будівля.

Be the first to comment on "Археологи ідентифікували зруйноване месопотамське місто, якому 4000 років"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**