Археологи розкопали в Туві унікальну 2000-річну мумію

Розкопана муміяРозкопана мумія

Мумія, знайдена петербурзькими археологами з Інституту історії матеріальної культури РАН в зоні затоплення Саяно-Шушенської ГЕС в Туві, відноситься до епохи хунну, повідомила начальник Тувинської археологічної експедиції ІІМК РАН Марина Кілуновська.

Читайте також: «У Кембриджі вивчають таємничі головні убори, яким 11 тис. років»

«Під час розкопок могильника Терезин на березі водосховища була знайдена мумія молодої жінки, добре збереглася нижня частина тулуба… Це не класична мумія — в даному випадку поховання було щільно закрите кам’яним віком, відбувся процес природної муміфікації», — сказала Кілуновська, додавши, що мумія належить до епохи хунну і може бути датована I століттям до нашої ери.

Жінку поховали в своєрідному саркофазі зі щільно підігнаних кам’яних плит. Майже повна герметичність забезпечила збереження могили. Подібне поховання в Туві знайшли вперше. Поруч з тілом вчені виявили залишки керамічного посуду та інших предметів, що використовувалися в похоронний практиці хунну.

На основі знахідок, зроблених через кілька годин після виявлення мумії, археологи висунули версію, що жінка була молодою і досить знатною. Разом з мумією вдалося знайти розшитий бісером пояс, а поруч з головою лежала вкрита берестою кругла дерев’яна коробочка, в якій було китайське дзеркало в повстяному футлярі. Також в похованні виявили дві посудини, одна з яких — ваза хуннського типу, а на грудях жінки був мішечок з кедровими горіхами. Збереглися також залишки одягу, імовірно шовкового.

Місце розкопок

Місце розкопок

Читайте також: «Археологи ідентифікували зруйноване месопотамське місто, якому 4000 років»

Якщо раніше такі знахідки дозволяли лише зрозуміти, які прикраси, наприклад, носили в певну епоху, то тепер, завдяки новітнім технологіям, можна визначити навіть меню древніх людей, а також дізнатися, чим вони хворіли і як лікувалися.

На території Туви знаходиться велика кількість археологічних пам’яток різних народів. Тут в кургані Аржаан-2 було знайдено поховання скіфського царя з великою кількістю золотих предметів.

Хунну — кочовий народ, який наприкінці III століття до нашої ери створив державу на території нинішнього північного Китаю і південних регіонів Сибіру. Вважається, що після її падіння частина хунну пішла на захід, де змішалися з місцевими народами і стала відома в Європі під ім’ям гунів.

Саркофаг

Саркофаг

Читайте також: «Вчені з’ясували, що людина лише віднедавна має сучасний мозок»

У травні в Туві почалася експедиція з вивчення археологічних пам’яток, затоплених водосховищем, що утворилося на Єнісеї після будівництва Саяно-Шушенської ГЕС (наповнення почалося в 1985 році). Тоді були затоплені значні території в Туві, в тому числі й археологічні. пам’ятники. Щорічно з травня по червень вода спадає, відкриваючи затоплені старожитності.

Be the first to comment on "Археологи розкопали в Туві унікальну 2000-річну мумію"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**