Чи атакує Трамп Північну Корею?

плакатПівнічнокорейський пропагандистський плакат

«Чи справді на нас очікує спалах корейської війни?», — таке риторичне запитання з’явилося на першій шпальті газети The Korea Times, яка вийшла друком у вівторок.

Над Корейським півостровом, де досі не підписано мирного договору, лягла тінь збройного конфлікту, а експерти обговорюють його можливі сценарії. Ні для кого вже не є секретом, що тільки американська атака може зупинити ядерну програму Кім Чен Ина. Проте наскільки ймовірний такий сценарій подій?

«Північна Корея прагне клопотів. Якщо Китай прийме рішення допомогти, буде чудово, якщо ні, то ми самі вирішимо цю проблему! США», — написав у Твіттері Дональд Трамп.

Пекін мусить рахуватися з його думкою. Віднедавна північнокорейські вантажівки та легкові авто, які прибувають до Китаю, обшукуються ретельно, як ніколи раніше. Китайські митники конфісковують контрабандні товари, а перш за все гроші.

The Korea Times

The Korea Times

Пекін також ввів заборону на імпорт північнокорейського вугілля, яка триватиме до кінця року. Це було зроблено на підставі резолюції Ради Безпеки ООН, яка забороняє державам-членам закупівлі у ядерного режиму вугілля понад квоту, визначену в суму $400 млн. Грошові надходження за продаж за кордон вугілля (до 40% експорту) є однією з найважливіших статей бюджету КНДР і фактично фінансовим рятувальним кругом для Пхеньяна.

Немає сумнівів, що тиск на північнокорейський режим здійснюється за наказом китайського лідера Сі Цзіньпіня, який під час саміту у Флориді обіцяв Дональду Трампу, що дотримання міжнародного ембарго проти КНДР за продовження програми створення ядерної зброї буде більш послідовним. Для Пхеньяна це може означати колапс, тому що Китай є єдиним великим торговим партнером Північної Кореї, без якого занурена в злидні країна повністю зруйнується.

Після американської атаки на сирійську авіабазу Пекін визнав за потрібне зробити знак доброї волі. До Пхеньяну для переговорів вирушив китайський спецпосланець Ву Давей. Цей дипломат часто відвідує КНДР, але дотепер його візити не мали великого ефекту. Пекін стверджує, що непередбачуваний Кім його не слухає, і мабуть має рацію. Протягом шести років північнокорейський диктатор так і не знайшов нагоди приїхати до союзницької столиці, а під час чисток позбувся посадових осіб, які вважалися прокитайськими.

Сі Цзіньпін

Сі Цзіньпін

Симптоматично, що нещодавно Китай вперше в історії утримався від участі в голосуванні Ради Безпеки щодо Сирії — замість того, щоб традиційно підтримати Асада разом зі своїм союзником Росією.

Скоріше за все, між двома найбільшими економіками світу формується нове партнерство. Безсумнівно, що це брав в розрахунок Владімір Путін під час своєї зустрічі з держсекретарем США Рексом Тіллерсоном. Таким чином вперше з часів Річарда Ніксона американський президент і його держсекретар використовують китайців для того, щоб загнати Москву в кут. Але на цей раз Америка значно сильніша, бо Росія сьогодні незрівнянно слабкіша, ніж СССР на пікові своєї могутності. Нафта закінчується і на Путіна чекають проблеми, незважаючи на успіхи російських хакерів, яким вдалося зламали навіть сервери Демократичної партії США.

Проте Стів Цанг, професор Оксфордського університету, не має ніяких сумнівів в тому, що китайська підтримка Сполучених Штатів в справі припинення північнокорейської ядерної програми залишатиметься обмеженою.

Оксфорд

Оксфордський університет

«Сі Цзіньпін робитиме все, що від нього зажадає Дональд Трамп, щоб вирішити корейську кризу, якщо це не призведе до краху комуністичного режиму і виникнення біля китайських кордонів потужної, об’єднаної Кореї в союзі з Америкою, — підкреслює Цанг. — Для Китаю ядерна програма Кім Чен Ина не є проблемою, йому йдеться лише про уникнення торговельної війни з Америкою, яка призвела б до краху економіки КНР».

Офіційно китайці стверджують, що їх метою є денуклеаризація всього Корейського півострова, а значить — виведення звідти американського ядерного озброєння.

Для того, щоб уникнути конфронтації з американським президентом китайський лідер під час саміту в Мар-а-Лаго запропонував 100-денний план, відповідно до якого Пекін вживе заходів для скорочення гігантського ($350 млрд щорічно) дефіциту торгового балансу між США і КНР. На кону скасування обмежень на надання страхових послуг з боку американців на китайському ринку, а також — на продаж яловичини, яка знаходиться під забороною протягом 14 років. Пекін також хоче збільшити китайські інвестиції в США, але в обмін на зниження обмежень на доступ до новітніх технологій.

Китай

Китай та Корейський півострів

«Сі Цзіньпін може погодитися на повалення північнокорейського режиму тільки в обмін на виконання Вашингтоном всіх основних вимог Пекіну, в тому числі приєднання Тайваню та одержання контролю над Південно-Китайським морем. Але Трамп на це ніколи не погодиться», — стверджує професор Цанг.

Нині існує така загроза американській безпеці, як ракетна атака з боку північнокорейського режиму. Пхеньян може вже через три роки освоїти технологію побудови ракет дальнього радіусу дії, які будуть здатні досягти території США. Чи наважиться Трамп на превентивний удар по Північній Кореї, щоб запобігти цьому?

«Здійснення превентивної атаки за наказом Трампа можливе, хоча важко оцінити, наскільки це ймовірно, — зазначає Френсіс Годеман, директор програми Азії і Китаю в Європейській Раді з міжнародних відносин. — Звичайно, Кім на це відповість, але навряд чи він є самогубцем і зважиться на відплатну атаку на Сеул чи Токіо, що означало б повне знищення його країни американцями».

інститут

Массачусетський технологічний інститут

Але цю оцінку поділяють не всі експерти. Джим Уолш, експерт в області безпеки з Массачусетського технологічного інституту звернув увагу на те, що Рада національної безпеки в своїй доповіді для Білого дому визнала, що напад США на Північну Корею без підтримки Китаю є занадто ризикованим. За даними американських аналітиків, відповідь Кім Чен Ина викликала б щонайменше мільйон жертв серед 25-мільйонної агломерації Сеула.

«Кім — це повністю аморальна, безжалісна молода людина. — говорить професор Цанг. — Він знає, що єдиною гарантією виживання режиму є його здатність до завдання противникові болючих втрат. Ніхто не в змозі оцінити, наскільки великим ядерним арсеналом він володіє. Немає ніякої гарантії, що американці зможуть його знищити протягом однієї чи двох діб. Тим більше, що мова йде про військові об’єкти, які десятиліттями будувалися в горах. Тому цілком ймовірно, що Кім помститься, відправивши у відповідь ядерні ракети на Сеул або Токіо. У цьому випадку потрапляння не повинно бути влучним, щоб бути ефективними. Трамп не зважиться на такий ризик, тим більше, що Пхеньян поки не має можливості загрожувати Сполученим Штатам».

Кім Чен Ин

Кім Чен Ин

Загалом необхідно визнати, що Дональд Трамп швидко відновлює на користь США глобальний баланс, який був бездарно порушений Обамою з його нездатністю слідувати навіть власним «червоним лініям».

Трамп називає те, що залишилося йому від наступника «бардаком». Насправді це применшення. Зовнішньополітичний курс, який проводила адміністрація Барака Обами ледь не призвів до геополітичної катастрофи: від Лівії до Ірану та Сирії і по всьому світові. Проте дуже показово, як швидко це вдається виправляти новому господарю Білого дому. У зовнішній політиці Трамп поводиться як Рейган («мир з позиції сили»; «ми — єдина наддержава»). Сі Цзіньпін знає це і Путіну доведеться це визнати.

Роман Кухаренко

Be the first to comment on "Чи атакує Трамп Північну Корею?"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**