Християнські добровольці у війні з Ісламською Державою

завантаження

Нині близько двох сотень іноземних добровольців із США, Великої Британії, Австралії, Франції та інших західних країн беруть участь у бойових діях в Іракові та Сирії на боці ассирійських і курдських воєнізованих формувань. Протистояння іноземних добровольців з ІДІЛ стало ще більш безкомпромісним після того, як у червні 2015 року лідери Ісламської Держави позначили ціну в 150 тис. американських доларів за голову кожного іноземного бійця. Незважаючи на це, все більше європейців приєднуються до боротьби проти ІДІЛ.

У червні 2014 року корінним ассирійським християнським народом Іраку було створено християнське ополчення Dwekh Nawsha (у перекладі з ассирійської мови «ті, що жертвують собою»). Головною метою організації, пов’язаної з ассирійською партією Іраку Assyrian Patriotic Party, став захист місцевих християн від переслідувань з боку радикальних послідовників ІДІЛ. Чисельність Dwekh Nawsha становить кілька тисяч бійців, серед яких можна зустріти і добровольців з Європи.

Добровольці Dwekh Nawsha тісно співпрацюють й воюють пліч-о-пліч з курдським воєнізованим формуванням «Пешмерга» (у перекладі з курдської мови «ті, що йдуть на смерть»).

Один з бійців християнського ополчення, прихильник британської націоналістичної партії Britain First в інтерв’ю англійському виданню Іbtimes розповів про свої мотиви. Колишній морський піхотинець Джеймс — один з багатьох британських націоналістів та представників правих партій, які воюють в курдських християнських батальйонах проти бойовиків Ісламської Держави.
«У Великій Британії зростає популярність Daesh (арабська назва ІДІЛ). На жаль, в моїй країні я не можу нічого робити, я не можу нічого сказати, бо мене посадять в тюрму. Мій єдиний варіант, щоб зробити щось, це приїхати сюди, де я можу отримати зброю, де я можу боротися проти Daesh, Якщо нічого не робити зараз, то Велика Британія протягом декількох років стане мусульманською країною, повністю мусульманською країною», — заявляє Джеймс, який витратив тисячі фунтів на екіпіровку і дорогу в Ірак заради боротьби з ісламським екстремізмом.

Ще один британський доброволець Dwekh Nawsha, який дотримується правих поглядів, 53-річний англієць Джим Атертон. Скінхед в минулому, а нині водій-далекобійник Атертон продав свою автомашину, човен і два мотоцикли для того, щоб мати гроші на поїздку до Іраку.
«Я не міг просто спостерігати за діями ІДІЛ зі сторони. Я не міг стояти і дивитися на те, як вони вбивають жінок і дітей… Здавалося, що ніхто нічого не робитиме, тому я вирішив взяти все в свої руки. Я не молодий хлопець, я переніс серцевий напад в 2007 році. Але я відчув, що повинен бути тут, я повинен був це зробити. Я хочу, щоб мої онуки виросли і пишалися мною», — ділиться своїми думками Антертон в бесіді з журналістами The Sun.

У 2014 році групою ветеранів британської армії, спільно з американським волонтером Джорданом Метсоном, був створений онлайн-мобілізаційний центр Lions of Rojava (у перекладі з англійської мови «Леви Рожави»; Рожава — курдська назва земель Сирійського Курдистану). Представник організації Грем Перноуз зазначив на своїй сторінці у «Фейсбуці», що потенційні добровольці повинні мати лише паспорт і гроші на квиток до Сирії або Іраку. «Вони добровольці й мужні люди, чия совість спонукала їх використати свої знання заради допомоги безневинним людям, які були залишені напризволяще перед терором Ісламської Держави. Ми повинні донести всю важливість протистояння ІДІЛ із західноєвропейськими народами», — пише Перноуз. Lions of Rojava активно співпрацюють з YPG (Загони народної самооборони Рожави) — основною військовою структурою Сирійського Курдистану. Окрім вербування добровольців для військової підготовки, Lions of Rojava активно залучають експертів різних галузей для роботи в Сирійському Курдистані: архітекторів, інженерів, перекладачів, викладачів, працівників медичної сфери.

Ще одна міжнародна християнська група народного ополчення була створена американцем Метью Ван-Дайком в грудні 2014 року. SOLI (у перекладі з англійської мови «Сини міжнародної свободи») нараховує понад 500 іракських християн, які входять до NPU (у перекладі з англійської мови «Частини з оборони рівнини Ніневії»). Крім Ван-Дайка, організацією бойової підготовки займаються ще п’ятеро американських добровольців. Усі вони раніше проходили службу в армії США. SOLI позиціонує себе як християнська армія, що існує на пожертвування різних благодійних фондів, в першу чергу від християнської спільноти США. Головна мета, яку ставить перед собою SOLI — захист християнського населення Іраку, котре за останні десять років зменшилося з 1 млн до 300 тис. осіб. Зараз SOLI базується недалеко від Мосула — міста на півночі Іраку. У майбутньому Ван-Дайк сподівається отримати ліцензію на створення приватного охоронного підприємства в Іраку. У засновника SOLI є особисті причини протистояти бойовикам ІДІЛ. «Я був другом журналістів Джеймса Фоулі та Стівена Сотлоффа, яких стратили терористи Ісламської Держави. Я був з ними протягом майже двох тижнів до того, як їх захопили. І навіть збирався подорожувати з ними далі, в такому випадку мене теж би взяли в полон. Але я думав, що бойовики вбили їх вже давно. Коли мені зателефонували і повідомили про їх страту, я зрозумів, що вони були живі протягом декількох місяців. Відчуття було настільки болісним, що я став використовувати свої контакти в Іракові, відчуваючи, що потрібно щось зробити. Так і виникла SOLI», — згадує Ван-Дайк в розмові з іспанським виданням El Mundo.

Незважаючи на розвиток міжнародних християнських воєнізованих формувань, не можна не відзначити те, що курдські та ассирійські сили значно програють у пропаганді своєму ворогові. Якщо ряди християнського ополчення нараховують лише декілька сотень іноземних добровольців, то в ряди Ісламської Держави вже вступило біля 17 тис. бійців з інших країн.

Гліб Громов

Be the first to comment on "Християнські добровольці у війні з Ісламською Державою"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**