У 2009 році Путін пропонував Туску взяти участь в поділі України

«Битва за Варшаву»«Битва за Варшаву»

Чимало таємниць супроводжували зустріч Дональда Туска та Владіміра Путіна, прем’єр-міністрів Республіки Польща і Російської Федерації, яка відбулась 1 вересня 2009 року на пристані в місті Сопот. У новій книжці «Польща може бути кращою» («Polska może być lepsza») колишній шеф МЗС Радослав Сікорський пише, що з боку Путіна тоді прозвучала моторошна пропозиція. Мова йшла про Україну.

«Dziennik Gazeta Prawna» прокоментував літературну працю Сікорського, підкресливши, що колишній глава МЗС і Міністерства оборони «поділився зі світом знаннями про чутливі для країни теми». Радослав Сікорський не тільки нагадав про колишній центр прослухувань ЦРУ. Екс-голова польської дипломатії також згадав пропозицію щодо поділу України, яку Владімір Путін висунув Дональду Туску. Цікаво, що в 2014 році Сікорський представив зовсім іншу версію. У інтерв’ю порталу «POLITICO» екс-міністр закордонних справ заявив, що дану пропозицію було зроблено в 2008 році, під час візиту глави польського уряду до Москви.

«Це було перше, що Путін запропонував прем’єр-міністру Дональду Тускові, коли той перебував з візитом у Москві. Він сказав, що Україна — це штучна країна, а Львів є польським містом,то чому б не вирішити цю проблему разом? Туск, на щастя, не відповів. Він знав, що його записують», — сказав Сікорський чотири роки тому.

Книга Р. Сікорського

Книга Р. Сікорського

«Путін хотів, щоб Польща заявила про участь своїх військ (у поділі України, — Глобал Аналітик). Це були сигнали, що були надіслані нам. Ми знаємо, яким було їхнє мислення», — заявив політик у тому самому інтерв’ю.

Як нагадує «DGP», колишній глава польської дипломатії хотів відмовитися від цих слів, стверджуючи, що дійшло до «надінтерпретації», а пізніше — що його «підвела пам’ять». Газета повідомляє, що в книзі «Польща може бути кращою» автор уточнює, коли дійшло до розмови прем’єр-міністрів про «польський Львів». Це було, за словами Радослава Сікорського, у вересні 2009 року в Сопоті.

«Натяки Путіна в Сопоті» були пропозицією «розподілити свої впливи в Україні» і скористатися потенційними «вигодами порозуміння з Росією», — читаємо в «DGP».

Однак такий варіант був відкинутий, тому що гра з Москвою могла б спричинити дискредитацію  Польщі на Заході і не дозволила б їй досягти чогось на Сході.

«Dziennik Gazeta Prawna»

«Dziennik Gazeta Prawna»

Нагадаємо, що навесні минулого року колишній прем’єр-міністр Республіки Польща, а нині — голова Ради Європи Дональд Туск свідчив в суді у справі колишнього глави Канцелярії прем’єр-міністра Томаша Арабського. Під час допиту Туску було поставлено запитання про бесіду з Путіним в Сопоті. Колишній глава польського уряду відповів, що розмова була виключно «куртуазною», і стосувалася пляжу, по якому бігав Туск.

«Жест біля причалу був скоріше жестом для фотожурналістів», — сказав Дональд Туск у суді.

У свою чергу тодішній речник уряду Павел Грась заявляв на офіційних прес-конференціях, що 1 вересня 2009 року в Сопоті прем’єр-міністри обговорювали тему Катинської трагедії.

Що цікаво, такими ж думками про Україну Путін поділився у квітні 2008 року під час розмови з Джорджем Бушем-молодшим у ході обговорення на закритій зустрічі «Росія-НАТО». «Україна навіть не є державою! Що таке Україна? Частина її території — Східна Європа, а частина, і значна, подарована нами», — сказав роздратований президент РФ лідеру США. Це інтерв’ю підтверджує ймовірність того, що Путін міг просувати такі погляди серед своїх партнерів зі східноєвропейських країн. У тому числі і в розмові з прем’єр-міністром Дональдом Туском.

Сопот

Сопот

Більше того, непристойна пропозиція поділу України з’явилася не тільки на рівні кулуарної дипломатії, а й була сформульована на рівні офіційної політики. Заступник спікера Держдуми Владімір Жириновський, який часто говорить те, що Путін не може сказати публічно з огляду на свою посаду, з трибуни російського парламенту запропонував Польщі, Угорщині та Румунії взяти участь у поділі України. Провокуючи ці держави, Жириновський заявив, що землі Західної України, які були приєднані до СССР, нібито не були українськими. Більше того, незабаром Міністерство закордонних справ Польщі отримало офіційного листа від Держдуми РФ з пропозицією поділу території України. Подібні пропозиції також одержали Угорщина та Румунія.

Проте суть справи полягає в тому, що Путін не планує віддавати Львів полякам, а хоче загарбати всю Польщу. Російські дипломати досі розраховують на те, що майбутні польські лідери самі знищать перспективу створення регіонального військово-політичного альянсу. Польща, як лідер Міжмор’я, є бастіоном Європи. Російські імперіалісти з нетерпінням чекають того моменту, коли прихильники геополітичного бачення Дмовського (Роман Дмовський — проросійський політик часів міжвоєнної Польщі, — Глобал Аналітик) потраплять у пастку і відкриють їм браму цієї фортеці.

«На Євразійському континенті для Польщі немає місця», — постійно повторює провідний кремлівський ідеолог Алєксандр Дугін.

Російський ведмідь

Російський ведмідь

Нагадаю ще раз, що нездорові ідеї Дугіна заразили істеблішмент і дипломатичний корпус всієї Російської Федерації. Цей стратег має величезний вплив на тих, хто ухвалює рішення у найважливіших царинах політичного життя. Російські еліти поділяють його погляди. Тому Кремль постійно пропагує геополітичну альтернативу для Європи — ідею створення геополітичної осі Москва-Рим-Париж-Берлін, яка має утворити проросійський альянс, до котрого, згідно із замислом Кремля, повинні приєднатися інші друзі Росії — Іспанія, Угорщина, Сербія, Болгарія та Греція. Цей альянс, відповідно до очікувань Москви, мусить здійснити новий поділ Старого континенту за рахунок Польщі та інших країн Центральної та Східної Європи.

Аргументи російських дипломатів (у відомій доповіді «Уберегти Західну Європу від Східної») влучно описує Алєксандр Дугін: «Континентальна Європа зацікавлена ​​в союзі з Росією. Зацікавлена в російській енергетиці, щоб її постачання не опинилося під загрозою. Європа зацікавлена у проекті «Nord Stream». Але дехто починає перешкоджати. Це якесь непорозуміння! Чому ми повинні миритися з ними? Необхідно ліквідувати «санітарний кордон», укласти «новий пакт Ріббентропа-Молотова», щоб кордон між Росією і Старою Європою був би безпосереднім, без цих «друзів». У великому зіткненні атлантичної цивілізації та євразійської культури все, що є між нами — Польща, Україна, Центральна Європа — повинно зникнути, бути поглинутим», — стверджує з маніакальною наполегливістю кремлівський шаман, якого називають ідеологом Путіна.

Жириновський

Жириновський

На жаль, не можна виключити, що за певних обставин російські дипломати зможуть переконати своїх надмірно прагматичних колег з Німеччини, Франції та Італії і здійснити новий поділ Європи. Цей сценарій цілком правдоподібний, якщо відбудеться параліч НАТО і відхід Америки від справ Старого континенту. У цьому випадку Росія матиме реальний шанс реалізувати свою стратегію.

Якщо країни Центральної та Східної Європи не створять сильний регіональний військово-політичний альянс, то незабаром вони можуть стати легкою здобиччю агресивного московського експансіонізму. З цієї точки зору геополітична концепція Романа Дмовського, яка рішуче заперечує ідею Міжмор’я за участю Литви і України, є для польської незалежності своєрідною бомбою уповільненої дії.

Влодзімєж Іщук, головний редактор порталу Jagiellonia.org та часопису «Głos Polonii»

(з польської мови переклав Ярослав Вербицький)

Be the first to comment on "У 2009 році Путін пропонував Туску взяти участь в поділі України"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**