Поїздка до Туреччини

images

Нещодавно мені трапилося здійснити подорож до Туреччини. Перш за все я був вражений рівнем економічного розвитку цієї країни. Наведу невеличкий аналіз структури місцевої економіки, правда, без цифр, але зазначу, що турецька економіка входить у двадцятку найбільших економік світу. Товариство, нам є чому в них повчитися. Передусім слід відзначити, що турки споживають дуже мало імпортних товарів. Це не означає, що на прилавках їхніх магазинів можна знайти лише морську капусту, як це було при комуняках в СССР. Ні, вони просто не віддали свій внутрішній ринок, який і за територією, і за чисельністю населення, і за купівельною спроможністю набагато більший за український, китайсько-бангладешському дешевому «ширпотребу» та непотребу.

Турки намагаються все виробляти самостійно. Продовольчі товари, товари харчової промисловості в супермаркетах, на місцевих базарах на 95% турецькі. Причому досить пристойної якості та без великої кількості хімікатів і прострочення. За це контролюючі органи дуже серйозно карають і хабарів не беруть. Зауважу, що місцевість переважно гірська, а не як в Україні рівнинні чорноземи, тому напевне картопля з Єгипту там не продається.

Товари легкої промисловості описувати не буду, бо навіть зомбі з «ЛуганДонії» знайомі з ними. У Туреччині одягнути можна усіх — кого завгодно і в що завгодно по дуже приємним цінам.

Ліки, в основному, теж місцеві, причому фальсифікату просто немає, оскільки «секір-башка» одразу.

Побутова техніка продається також імпортна, але турецькі торговельні марки, такі як «Веко» та «Вестель» не поступаються якістю, а ціна, зрозуміло, нижча… Є все: від фену і праски до великих плазмових телевізорів та холодильників. Продавець в супермаркеті в першу чергу запропонує турецького виробника, а не «Самсунг» чи «Соні». Також є машинобудування, виробляються легкові та вантажні автомобілі. Величезна кількість населення є приватними підприємцями, які зайняті, в основному, в торгівельній та туристичній галузях. Проте є притаманні совковій українській економіці металургійні, гірничо-збагачувальні та вугледобувні підприємства. Недоліком можна назвати хіба що високу вартість енергоносіїв, але хитрі «бусурмани» скоро і цю проблему вирішать… Ще одна приємна деталь: «вєлікая рассцєя» не є стратегічним партнером Туреччини та, здається, турки від цього зовсім не страждають…

Сергій Солтасюк

Be the first to comment on "Поїздка до Туреччини"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**