Передвиборчі «війни» у Чехії

картинаМілан Рассел «Люди»

У Чеській Республіці передвиборча кампанія до жовтневих парламентських і січневих президентських виборів переродилися в гостре змагання між трьома чільними політиками: прем’єр-міністром і головою Чеської соціал-демократичної партії (ЧСДП) Богуславом Соботкою, заступником прем’єр-міністра, міністром фінансів і лідером руху АNО Андреєм Бабішем і президентом Мілошем Земаном. Результатом цієї політичної гри стали хаотичні кроки прем’єра навколо відставки уряду і конституційна суперечка між ним і президентом.

Головний двобій під час осінніх виборів відбуватиметься між нинішніми союзниками по коаліції — ЧСДП та АNО. Таким чином політична сцена розділилася на два табори: антибабішевський з прем’єр-міністром Соботкою на чолі, який був створений соціал-демократами за підтримки коаліції християнських демократів і правоцентристів та антисоботівський — в якому лідирує АNО на чолі з Андреєм Бабішем і президентом Мілошом Земаном. Мета першого табору полягає в тому, щоб дискредитувати Андрея Бабіша, чия політсила є явним фаворитом парламентських виборів. Табір супротивників Соботки підтримує внутріпартійну опозицію в ЧСДП й прагне послабити цю партію та змінити її лідера на політика, прихильного до Бабіша і Земана. Вони сподіваються, що внутрішній розкол серед соціал-демократів, де прихильники прем’єра борються з союзниками президента лише поглиблюватиметься.

Земан

Мілош Земан

Загалом підняття градусу політичної боротьби, перш за все, в інтересах Бабіша і Земана, які послідовно створюють собі імідж репрезентантів «чесних громадян проти недобросовісних еліт». У зв’язку з цим варто сподіватися, що гострий політичний конфлікт буде продовжуватися після січневих президентських виборів в Чехії.

Другого травня прем’єр-міністр Богуслав Соботка без консультації з партією та урядом оголосив про свою відставку. Проте три дні по тому він повідомив, що передумав і тепер направить президенту прохання про звільнення віце-прем’єра і міністра фінансів Андрея Бабіша. Причиною раптової зміни рішення стала суперечка з приводу тлумачення Конституції, яка виникла між главою уряду і президентом. На відміну від існуючої практики, президент наполягав, що відставка прем’єр-міністра не тягне за собою автоматичну відставку уряду. Тим часом, головною причиною, через яку Соботка збирався піти у відставку, було бажання позбутися в уряді Андрея Бабіша за допомогою відкликання усього Кабінету. Відповідно до плану прем’єр-міністра, замість нинішнього уряду мав постати новий, на основі нинішньої коаліції, але без лідера АNО в його складі. Проте президент Земан заявив, що він не дає своєї згоди на формування уряду без участі Бабіша, на чолі якого повинен залишитися Соботка. Замість цього він запропонував, щоб вони обидва пішли у відставку.

Бабіш

Андрей Бабіш

«Президент перевищив свої конституційні повноваження. Формування складу уряду не належить до його компетенції. Він занадто перейнявся справами Бабіша, з яким його пов’язує політичний союз. Соботка намагається довести до відставки Бабіша, щоб його дискредитувати і знизити шанси ANO на парламентських вибори восени», — каже Якуб Янда з празького аналітичного центру Evropské Hodnoty.

За його словами Земан, який грає в одній команді з Бабішем таким чином платить за обіцянку підтримки на президентських виборах. Бабіш не тільки відкликав свого кандидата, яким мав бути нинішній міністр оборони Мартін Стропницбкий, але і не виключив, що підтримає Земана. Чинний президент дуже розраховує на підтримку віце-прем’єр-міністра, а АNО на даний час є найпопулярнішою партією в країні.

Як стверджують чеські ЗМІ, Земан також має особисті рахунки з Соботкою і тому підтримує в політичному конфлікті Бабіша. Мабуть вони сягають ще тих часів, коли нинішній лідер соціал-демократів відмовився підтримати Земана в боротьбі за президентське крісло. Про особисту неприязнь президента до прем’єра-міністра має свідчити той факт, що на недавні переговори про політичне врегулювання кризи він запросив Соботку лише на 15 хвилин перед його від’їздом за кордон.

Соботка

Богуслав Соботка

«Кризою хочуть скористатися партійні супротивники Соботки, які були або вигнані з партії, або самі залишили її в минулому. Зараз вони готуються до повернення», — каже Янда.

На даний час основною метою прем’єр-міністра є ослаблення виборчих шансів АNО через переконання виборців, що Андрей Бабіш з багатьох причин нездатний засідати в уряді. Список звинувачень проти лідера коаліційного угруповання, сформульованих Соботкою є довгим: від сумнівів у походженні його багатства через інкримінацію аморальної або навіть незаконної податкової оптимізації та підозр в шахрайстві при подачі заяви на отримання субсидій (справу розслідує Європейське бюро по боротьбі з шахрайством, OLAF) до використання ЗМІ для боротьби з політичними супротивниками (включаючи коаліційних міністрів). Усі ці твердження повторюються вже більше року і мають першопричину в конфлікті інтересів, в якому з 2014 року перебуває Андрей Бабіш як міністр фінансів і власник, серед іншого, агрохімічної компанії Agrofert та ряду впливових ЗМІ. Його бізнес-активи в січні було переведено до цільового фонду, яким керує партнер віце-прем’єра Моніка Бабішова, з якою віце-прем’єр  планує одружитися в найближчі тижні.

А нещодавно підкилимні політичні ігри вихлюпнулися на вулицю. У середу ввечері відставки віце-прем’єра Андрій Бабіша, а також президента Мілоша Земана вимагали понад 40 тис. протестувальників. Чехи вийшли на вулиці Праги і кількох інших великих міст через касетний скандал. До  Інтернету потрапив запис розмови віце-прем’єра Андрія Бабіша та журналіста видання Mlada Fronta Dnes, під час якої журналіст запитує політика, коли він  планує опублікувати матеріали, котрі компрометують ЧСДП. Бабіш відповів, що зробить це перед з’їздом партії, на якому обиратимуть лідера. Як згадувалося вище, соціал-демократи входять до коаліції з партією Бабіша АNО, на їх чолі стоїть прем’єр-міністр Богуслав Соботка.

ЧСДП

ЧСДП

Громадян, які вийшли на протести, обурив сам факт такої брутальної спроби перевороту в уряді, особливо тепер, коли Бабіш є найбагатшим бізнесменом в країні, якому належать численні мас-медіа, в тому числі Mlada Fronta Dnes (журналіст цього видання був негайно звільнений після публікації запису).

Фактичною причиною нападок  соціал-демократів на Бабіша є вади нинішньої виборчої кампанії, яку проводить ЧСДП, через що  поглиблюється відстань, яка в опитуваннях розділяє її з АNО. До середини минулого року підтримка двох основних коаліційних партій була схожою і утримувалося на рівні 25-30%. Однак нещодавні опитування вказують на явний спад в популярності ЧСДП (16% в квітні), в той же час при високому рівні підтримки для АNО (33,5% в тому ж дослідженні). Ці результати пов’язані з тим, що передвиборча програма, представлена прем’єром-міністром Соботкою була розцінена чехами як слабка. Зокрема на початку цього року лідер партії розповів про своє бачення розвитку Чеської Республіки протягом найближчих 20 років, особливо наголошуючи на підтримці найбільш вразливих соціальних груп і змінах в податковій політиці. Однак ці теми одержали незначний відгук у засобах масової інформації, де вони, зазвичай програвали передвиборчим положенням програми Андрея Бабіша. На відміну від Соботки, лідер АNО демонструє надзвичайну легкість викладу простих і зрозумілих виборцям рішень кожної проблеми. У той же час він послідовно підтримує імідж чесного бізнесмена, який пішов у політику, щоб навести лад та боротися з корупцією, і через це протистоїть традиційним політичним партіям.

Прага

Прага

Соціал-демократи обіцяли оскаржити до Конституційного суду рішення президента щодо відмови прийняти відставку Кабінету Соботки. Однак розгляд цієї справи може зайняти кілька місяців.

Незалежно від остаточного вирішення нинішньої конституційної кризи слід очікувати, що боротьба за владу між президентом і прем’єр-міністром та віце-прем’єром триватиме.

Роман Кухаренко

Be the first to comment on "Передвиборчі «війни» у Чехії"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**