Макрон — таємна зброя росіян

«Еманюель Макрон, президент Франції»«Еманюель Макрон, президент Франції»

У розмові з The Economist президент Франції завдав по НАТО неочікуваного удару, а якщо йдеться про західних лідерів — нічого подібного не було чутно протягом десятиліть. Емманюель Макрон своїми словами піддав сумніву американське лідерство в Альянсі та найважливіший принцип НАТО, знамениту статтю 5 Вашингтонського договору. Французький лідер, починаючи з серпневих переговорів з Путіним, посилено намагається підважити західну спільноту.

У Кремлі, мабуть, відкорковували Шампанське, читаючи інтерв’ю Макрона The Economist. Президент Франції попереджає Європу, що вона не може розраховувати на допомогу США в сфері обороні. «Те, що ми нині переживаємо є смертю мозку НАТО», — сказав Макрон журналістам британського тижневика. На запитання, чи він продовжує вірити у ефективність статті 5 Вашингтонського договору, згідно з якою напад на одного з союзників вважається нападом на всіх членів НАТО, французький президент відповів: «Я не знаю». Чому Макрон настільки скептичний щодо НАТО? Тому що він прагне знищити Північноатлантичний альянс і створити нову архітектуру безпеки в Європі, яка б спиралася на ЄС, а фактично — на Париж та Берлін, але у партнерстві з Росією. Такий союз має стати рівноправним партнером для переговорів з США, з одного боку, і з Китаєм, з іншого. Це очевидна дурість, адже Європа не може нічого протиставити ані Сполученим Штатам, ані КНР як в економічній, так і у військовій сфері. Макрон свідомо намагається зруйнувати євроатлантичну систему безпеки, яка забезпечила Заходу понад 70 років миру.

The Economist

The Economist

Інші великі західні лідери відреагували так, як слід. Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький в інтерв’ю для Financial Times звинуватив Макрона у безвідповідальності. «Я сподіваюся, що ми все ще можемо розраховувати на те, що Франція виконає свої зобов’язання», — сказав польський прем’єр-міністр. Моравецький зазначив, що проблеми НАТО не є наслідком позиції Дональда Трампа (як це хотів представити Макрон), а результатом відсутності конструктивізму з боку деяких європейських членів, більшість з яких — на відміну від Польщі — досі не в змозі досягти мети Альянсу — витрачати щонайменше 2% ВВП на оборону. Серед таких країн — Франція. Під час візиту до Німеччини держсекретар США Майк Помпео захищав НАТО і хвалив Німеччину за її роль у вирішенні міжнародних конфліктів. З ним погодився міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас, який поставив під сумнів оцінку президента Франції Емманюеля Макрона. Канцлер Німеччини Ангела Меркель, в свою чергу, заявила, що трансатлантичне партнерство необхідне для її країни. «Ця точка зору не відповідає моїй. Президент Макрон вжив різких слів. Не варто вдаватися до таких формулювань, навіть якщо ми маємо проблеми і нам доведеться їх вирішувати», — сказав глава уряду Німеччини під час зустрічі з Генеральним секретарем Північноатлантичного альянсу. Єнс Столтенберг, у свою чергу, переконував, що Альянс є сильним, і будь-яка спроба віддалити Європу від США становить загрозу для Європейського Союзу.

У будь-якому випадку Макрон також завдає шкоди ЄС. І як у випадку зі скандальними словами про НАТО, найбільше цьому радіє Москва. «Це точне визначення сучасного стану НАТО», — ось так речниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова прокоментувала слова Макрона. Це стало подарунком від Макрона для Кремля, черговим за останні місяці. Кілька тижнів раніше президент Франції завадив ЄС розпочати переговори про приєднання з Албанією та Північною Македонією і зробив це в особливій ситуації, а саме під час агресивного відновлення впливу Кремля на Балканах. Особливо загрозливою є ситуація в Північній Македонії, де існує ризик того, що проросійські політичні сили повернуть собі владу. Макрон тим часом зумів образити Болгарію та Україну, заявивши, що вважає легальних мігрантів з Африки кращими за «болгарських та українських контрабандистів».

Financial Times

Financial Times

Емманюель Макрон — перший західний лідер, який відкрито проголошує намір поховати солідарну політику Заходу щодо Росії. Президент Франції прагне разом з Путіним побудувати «нову архітектуру довіри та безпеки в Європі». Він хоче нав’язати «перезавантаження» усьому Європейському Союзу, хоча Путін не виконав жодної з умов, висунутих йому Заходом п’ять років тому. Перші сигнали про те, що президент Франції змінює своє ставлення до Москви, з’явилися навесні 2018 року. Незважаючи на поглиблення кризи у відносинах між Заходом і Росією після замаху, скоєного проти Скрипаля, Макрон вирушив на Міжнародний економічний форум у Санкт-Петербург (травень 2018 року). Пізніше він полетів до Москви на фінал Чемпіонату світу з футболу. Безумовно на переміну політики президента Франції значно вплинуло сильне проросійське лобі в Парижі, і не лише бізнесове: у Росії працюють понад 500 французьких компаній. Відомо, що Париж відіграв ключову роль у поверненні Росії до Ради Європи.

У серпні в Форт-Бреганкон, де Макрон прийняв Путіна, «крига була остаточно розтоплена», про що свідчить «відлига» в наступні тижні. Господар охарактеризував Росію як «велику Просвітницьку державу» і заявив, що в Росії також є лібералізм, лише особливий. Пізніше відбулася двогодинна приватна розмова. Невідомо про що йшлося, адже після зустрічі було оголошено, що офіційних повідомлень не буде. Незабаром на саміті «Великої сімки» Макрон оголосив про майбутній саміт «Нормандської четвірки», і незабаром після цього відбулася перша за кілька років франко-російська зустріч за формулою «2 + 2» (міністри закордонних справ та оборони). 27 серпня на щорічній конференції послів в Єлисейському палаці Макрон представив свою концепцію відносин з Москвою, аргументуючи це тим, що їх слід переосмислити, адже «відштовхування» цієї країни далеко від Європи є «серйозною помилкою». Макрон вважає, що у відносинах з Росією «необхідно проявити нову ініціативу», щоб мати змогу здійснити «перезавантаження» у питаннях, пов’язаних з різними конфліктами.

Макрон

Макрон

Макрон вважає, що він зайняв позицію європейського лідера і прагне до ототожнення політики ЄС з політикою Парижа. Це небезпечне бачення для Північноатлантичного альянсу, критично важливого для багатьох європейських країн. Не можна також забувати про традиційну французьку неприязнь до США. Вона також має значення, коли йдеться про прагнення Парижа до зближення з Росією — про що свідчать слова двох колишніх міністрів-соціалістів, які зараз консультують Макрона. Глава французької дипломатії у 1997-2002 рр. Юбер Ведрін вважає, що «вина за кризу на лінії Росія-Захід цілковито лежить на зарозумілому і владному Заході, який нав’язує свої цінності решті світу», а американці спровокували анексію Криму, прагнучи «розширення НАТО до України». Жан-П’єр Шевенман, глава Міністерства внутрішніх справ у 1997-2000 роках, попереджає, що якщо мова йде про Росію, то «Франція не може бути заручником американської дипломатії чи сусідніх з Росією країн, які мають почуття огиди та жаху до Росії».

Станіслав Іщенко

Be the first to comment on "Макрон — таємна зброя росіян"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**