Литва продовжує збільшувати армію

ЕмблемаЕмблема Міністерства оборони Литви

Пріоритети литовських збройних сил

У своїй останній доповіді «Литовська система оборони: факти і тенденції 2017 року» Міністерство оборони Литви оприлюднило інформацію, яка стосується основних тенденцій розвитку армії. Зокрема представлено докладний аналіз сучасного стану литовських Збройних сил і напрямки їх розвою в найближчі роки. На даний час пріоритетним завданням залишається вишкіл та оснащення, згідно зі світовими стандартами, особового складу сухопутних військ.

Ключове питання полягає в збільшенні витрат на оборону, які в нинішньому році сягнуть рівня 2,07% ВВП, або 873 млн євро. Це узгоджується з Національною стратегією оборони, прийнятою литовським Сеймом у січні нинішнього року, котра передбачає постійне збільшення військових витрат. Продовження цієї тенденції спричинило перехід Литви з 25-го місця у 2014 році (1,5% ВВП) на 9-е у 2016 році (1,8% ВВП) в списку витрат країн-членів НАТО на оборону.

оборона

Будівля Міністерства оборони Литви

Оцінки, надані Міністерством оборони Литви показують, що більша частина коштів (46%) витрачається на особовий склад і 30% — на матеріальне забезпечення (через це Литва займає в НАТО друге місце за даними показниками), 19% — на поточні витрати і 4% — на інфраструктуру. У документі підкреслюється, що пріоритетом є розвиток сухопутних сил таким чином, щоби більш тісне співробітництво між різними військовими структурами привело до більш високого рівня готовності. Відповідно до стратегічних розробок литовського Міністерства оборони, у мирний час двома головними стовпами сухопутної армії мають бути мотострілецька бригада «Залізний вовк» і нова моторизована бригада «Жямайтія». У разі війни вони будуть доповнені бригадою «Аукштайтія».

Для того, щоб оперативні воєнні плани були втілені в життя необхідно модернізувати армію. З 2017-го до 2022 року Литва планує виділити для цієї мети 2,5 млрд євро. Серед головних закупівель в доповіді перераховуються колісні БМП Boxer-Vilkas, самохідні гаубиці PzH 2000, а також ракетна система американо-норвезького виробництва земля-повітря NASAMS. У всіх цих випадках угоди вже укладено, а поставка PzH 2000 розпочалася. Литовці також отримують польські зенітні системи Grom, американські Javelin та сучасну стрілецьку зброю.

Javelin

Javelin

Іншим питанням є збільшення особового складу армії (на 24% порівняно з 2014 роком). Для цієї мети мало служити повернення призову у 2015 році. Відповідно до даних Міністерства оборони, в литовській армії служать 8660 професійних солдатів і 3500 призовників. 2016 року 20% призовників вирішили стати професійними військовими. Територіальна оборона включає 4640 осіб. У цілому в 2016 році збройні сили Литви налічували 16,5 тис. військовослужбовців, в той час як у 2018 році це число, як очікується, зросте на 20%.

Серед запланованих інфраструктурних інвестицій — модернізація і розширення навчальних закладів для військових, в тому числі з огляду на присутність військ НАТО, і прокладання залізничної колії з Каунаса до Риги і Таллінна. У доповіді також перераховано дії, розраховані на підвищення обороноздатності суспільства. Одним з них є діяльність Союзу литовських стрільців — воєнізованої організації, метою якої є сприяння громадянській освіті та навчання методам захисту. Порівняно з 2013 роком, у 2014 році кошти, котрі виділяються на діяльність цієї організації, збільшилися в 2 рази, а число членів зросло на 38%.

Grom

Grom

Міністерство оборони Литви підвело підсумки щодо тієї підтримки, яку воно надає Україні. У 2016 році понад 200 литовських інструкторів у співпраці з американцями і англійцями провели навчання п’яти українських підрозділів. Починаючи з 2014 року, у Литві пройшли навчання 64 українські інструктори. У 2014–2016 роки Литва витратила 1,9 млн євро на гуманітарну підтримку і військову техніку для українських Збройних сил.

Зміст доповіді підтверджує пріоритети політики безпеки Литви. Нарощування витрат на армію і зусилля, спрямовані на збільшення її чисельності свідчать про усвідомлення зростання загрози з боку Росії. Розвиток потенціалу воєнізованих формувань та територіальної оборони показує, що влада Литви побоюється повторення українського сценарію і нападів з боку «зелених чоловічків». Литовське військове командування також приділяє чимало уваги підтриманню в належному стані мобільності військ та бойової готовності, а також поліпшенню підготовки як своєї армії, так і сил НАТО, які дислоковані в країні.

вояки

Литовські вояки

ЛитПолУкрбриг підвищує боєготовність

Об’єднана литовсько-польсько-українська миротворча бригада налічує понад 4500 військовослужбовців, які разом служать та відпрацьовують спільні навики планування бойових операцій у підрозділах, розташованих у кожній з трьох країн.

У жовтні цього року ЛитПолУкрбригу виповниться два роки. Штаб управління бригади розташований в польському місті Люблін.

Сертифікаційне навчання, яке відбулося у грудні 2016 року засвідчило, що литовсько-польсько-українська бригада досягла повної оперативної готовності.

Командир ЛитПолУкрбригу полковник Зенон Бжушко нагадав, що, відповідно до Технічної угоди, укладеної між Міністерствами оборони трьох країн, бригада була зобов’язана пройти навчання для наступної сертифікації та остаточного досягнення повної оперативної готовності не пізніше, ніж через 12 місяців після підтвердження початкової оперативної бойової готовності. Крайнім терміном для виконання вимог було 24 січня 2017 року.

Емблема

Емблема ЛитПолУкрбригу

«Стан нашої бойової готовності був перевірений в ході Міжнародних командно-штабних навчань «Common Challenge – 16», які відбулися на базі загальновійськового полігону Збройних сил Республіки Польща «Демба» в грудні 2016 року, — каже начальник штабу ЛитПолУкрбригу підполковник Eлігіюс Сянуліс. — Дотепер це був найважливіший захід для багатонаціональної бригади. Разом з батальйонами із Польщі, України і Литви ми практикувались у вмінні проводити операції з підтримки миру в міжнародному оперативному середовищі».

Під час навчань міжнародна сертифікаційна група відзначила незначні недоліки в процедурах та складі командування бригади і запропонувала попрацювати над їх усуненням. До закінчення остаточного терміну, який припав на січень 2017 року, командування ЛитПолУкрбригу відрапортувало, що всі вимоги виконано і це було зазначено у сертифікаті.

Прапори

Прапори трьох країн

Як підкреслив представник Збройних сил України полковник Володимир Юданов: «Ми перевірили на практиці свої навички з планування, організації та проведення заходів для підтримання боєготовності. Це було визнано міністром національної оборони Польщі Антонієм Maцеровичем, міністром національної оборони Литви Раймундасом Kароблісом і заступником міністра оборони України Ігорем Долговим. У результаті наших зусиль міністри підписали сертифікат, що підтверджує готовність трілатерального керівництва бригадою, у повній відповідності до стандартів НАТО, до участі в місіях з підтримання миру. Віднині заявляємо, що командування ЛитПолУкрбригу є готовим до дії».

У сертифікаті зазначено, що «беручи до уваги результати оцінки, проведеної Міжнародною атестаційною групою під час навчань «Common Challenge-16», використовуючи процедури Програми НАТО «Оцінка бойових і оперативних вмінь командувань і військових частин», литовсько-польсько-українська бригада здатна виконувати покладені на неї завдання».

Олесь Рахманний

Be the first to comment on "Литва продовжує збільшувати армію"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**