Бразильський Трамп виграв перший тур президентських виборів

Бразильський карнавалБразильський карнавал

Бразилія — дуже велика за площею держава, але мало заселена з огляду на непрохідні джунглі та малопридатні для життя сертани. Бразильці пишаються своєю унікальною еклектичною культурою і вважають, що посідають незаслужено скромне місце в світі. При цьому вони позбавлені месіанства і зовнішньою політикою майже не цікавляться. Бразильці мають серйозні регіональні амбіції, але реалізуються вони в основному через торгівлю і бажання завоювати визнання, успішно представляючи інтереси сусідніх країн.

Бразильської Конституцією закріплена сильна президентська влада, однак при цьому результати виборів ніколи не відомі до завершення підрахунку голосів. Вже понад 15 років при владі перебуває одна партія, але це стало наслідком компромісу з іншими політичними силами, а не узурпації владного Олімпу.

Бразильський президент має величезні повноваження — він одночасно головнокомандуючий, глава уряду, може призначати міністрів і вносити в парламент законопроекти. Формально президент Бразилії має більше повноважень, ніж в більшості інших країн.

Проте не все так просто. Керувати країною без підтримки регіональних еліт, бізнесу та законодавчої влади неможливо в принципі. Тому бразильська політика — це постійний пошук усіляких компромісів.

Бразилія

Бразилія

У Бразилії фактично немає помітних правих партій. Де-факто праві політики є, а правих партій немає. Усі правоцентристські партії називають себе лівими і ніколи не зізнаються в зворотному — це вважається непристойним по відношенню до електорату, велика частина якого живе бідно. Крім того, це особливість політичної культури, яка почала формуватися у боротьбі з військовим режимом, який прийнято засуджувати.

Час в теле- і радіоефірах для передвиборної пропаганди жорстко регламентовано. Тривалість політичної реклами залежить від впливу партій, які підтримують кандидатів, і пропорційності їх представництва в федеральних і регіональних парламентах. Кандидат, який не отримав підтримки парламентських партій, взагалі може залишитися без телеефіру. Навіть можливість його участі в дебатах залишається на розсуд керівництва телеканалів.

Кожні вибори нагадують цікавий політичний трилер. Нинішні президентські вибори офіційно стартували 15 серпня 2018 року з реєстрації кандидатів і зараз входять в свій найцікавіший період — другий тур, який визначить переможця.

Жаїр Болсонару

Жаїр Болсонару

Перший тур президентських виборів виграв правий політик Жаїр Болсонару, який здобув 46,7% голосів. Його результат виявився кращим, ніж показували опитування. Друге місце — з підтримкою 28,37% голосів — одержав лівий кандидат Фернанду Аддад. Такі дані оприлюднив Верховний виборчий суд Бразилії. Цей результат означає, що Болсонару був близький до перемоги в першому турі виборів.

Болсонару здобув більшість у багатших південних бразильських штатах, де мешкають, в основному, білі. З них найбільші — Сан-Паулу і Ріо-де-Жанейро. Фернанду Аддад мав більшу підтримку у біднішій північно-східній частині Бразилії. Цей регіон є головним отримувачем широких соціальних пільг, тому традиційно підтримує лівих кандидатів.

У свої промові після першого туру, яка транслювалася в соціальних мережах, Болсонару сказав, що бразильці повинні обирати шлях «процвітання, свободи, родини, перебувати на боці Бога». Як альтернативу такому сценарію він навів приклад Венесуели, яка загрузла в економічній кризі.

Колишній капітан бразильської армії Жаїр Болсанору представляє праву бразильську Соціал-ліберальну партію. Супротивники закидають йому «расизм, сексизм і гомофобію» та часто порівнюють з Дональдом Трампом, а дехто — з президентом Філіппін Родріго Дутерте.

Сан-Паулу

Сан-Паулу

Ще одна характерна риса, котра виділяє Болсонару з бразильського політикуму, — схвалення досвіду правих військових диктатур як у своїй країні, так і за її межами. Шанувальник генерала Піночета вважає час, коли Бразилією правили військові хунти, «золотим віком» в її історії і раніше заявляв, що готовий повернути силовиків до влади.

У ході виборчої кампанії Болсонару під час мітингу в м. Жуїз-де-Фора був поранений ножем в живіт і потрапив до лікарні на кілька тижнів, а це означало, що на останньому етапі кампанії він не зможе активно боротися за голоси виборців.

Болсонару бере участь у виборах під гаслом «Бразилія понад усе». У його передвиборчій програмі: зниження податків; приватизація держактивів, в тому числі державної нафтової компанії Petrobras; безкомпромісна боротьба зі злочинністю, аж до дозволу поліції спочатку стріляти, а потім ставити запитання підозрюваним; лібералізація законодавства із дозволом придбання і володіння зброєю; відмова від привілеїв для темношкірих і жінок (так званої позитивної дискримінації).

Його кандидат у віце-президенти — Гамільтон Мурау — заявляє, що народ Бразилії «успадкував від індіанців лінь, а від африканців — схильність до брехні».

Фавели Ріо-де-Жанейро

Фавели Ріо-де-Жанейро

Болсонару викликає у бразильців протилежні емоції: крім групи прихильників, він також має найлютіших ворогів. Проти нього навіть виступила скандально відома американська поп-співачка Мадонна.

Супротивники Болсонару під час вуличних демонстрацій часто порівнюють його з Адольфом Гітлером. У свою чергу, прихильники вважають його антисистемним кандидатом, який зможе дати раду з корупцією, а також злочинністю.

Довгий час кандидатом на пост глави бразильської держави від Партії трудящих був екс-президент Луїс Інасіу Лула да Сілва. З підтримкою 47% виборців він до вересня 2018 року лідирував у всіх опитуваннях громадської думки. Правда, вже з квітня вів виборчу кампанію з-за ґрат. Найпопулярнішого політика Бразилії суд засудив до 12 років в’язниці за звинуваченням у корупції. Зрештою Лула, якому суд відмовив в реєстрації кандидатом через обвинувальний вирок, був змушений підтримати Фернанду Аддада — представника лівої Партії трудящих,  екс-мера Сан-Паулу, нащадка емігрантів з Лівану. Однак рейтинг останнього так і не зрівнявся з тією підтримкою, яку мав Лула.

Нині Бразилія переживає глибоку економічну кризу. Проте передусім бразильці хочуть покінчити з незвичайно високим рівнем злочинності: лише минулого року кількість убивств в цій країні досягла 67 тис. осіб. Болсонару пообіцяв дозволити без обмежень стріляти в бандитів, які посягають на чиюсь власність.

Луїс Інасіу Лула да Сілва

Луїс Інасіу Лула да Сілва

Бізнес також підтримує Болсонару, голосуючи за нього фінансовими показниками. Індекс Фондової біржі в Сан-Паулу постійно зростає. Інвесторам особливо подобається той факт, що Болсонару, який не дуже добре знайомий з економікою, спирається в цьому напрямку на Пауло Гудеса, випускника Чиказького університету та прихильника ортодоксального економічного лібералізму.

Активно виступаючи проти абортів, Болсонару також заручився підтримкою мільйонів християн-євангелістів.

На паралельних парламентських виборах Соціально-ліберальна партія одержала найбільшу кількість місць у парламенті. До того, як Болсонару очолив цю політичну силу, вона не була надто популярною.

Едуардо Болсонару — син переможця другого туру — був обраний в Палату депутатів з найкращим результатом на виборах в нижню палату парламенту за усю історію Бразилії. Раніше в засобах масової інформації він опублікував свою фотографію зі Стівом Бенноном — колишнім радником президента США Дональда Трампа. Болсонару-молодший стверджує, що перебуває з ним «в контакті, щоб боротися з «культурним марксизмом».

Фернанду Аддад

Фернанду Аддад

Після оголошення результатів першого туру Фернанду Аддад заявив, що «демократія в Бразилії опинилася під загрозою», і закликав своїх прихильників до мобілізації на другий тур виборів. Він стверджує, що його партія використовуватиме «лише аргументи, а не пістолети». «Ми хочемо об’єднати демократів цієї держави, зменшити нерівність та досягти соціальної справедливості», — проголошує лівий кандидат.

Аналітики зазначають, що перемога Жаїра Болсонару в першому турі є «сейсмічним зсувом в бразильській політиці» та пророкують йому перемогу в другому турі, який відбудеться 28 жовтня.

Володимир Паламарчук

Be the first to comment on "Бразильський Трамп виграв перший тур президентських виборів"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**