Американські командос у війні з терором

«Солдатська молитва»«Солдатська молитва»

Американські сили спеціального призначення (англ. United States Special Operations Forces – US SOF), підпорядковані Командуванню спеціальних операцій США (англ. United States Special Operations Command – US SOCOM) на так званій «війні з терором» використовуються понад 15 років. Проте з приходом президента Дональда Трампа вони активізували свої дії не тільки в Іракові та Сирії, а також в інших регіонах світу — Сомалі, Ємені, Афганістані — там, де зростає небезпека тероризму з боку ісламських фундаменталістів.

US SOF в даний час виконують в основному два типи особливих місій — акції прямої дії (т. зв. direct action – DA), а також консультативно-навчальні місії. У ході контртерористичних операцій переважають місії типу HVT, які полягають в нейтралізації (затримці/ліквідації) особливо цінних цілей (англ. high value targets – HVT) чи ісламістських лідерів різних рівнів.

US SOCOM

US SOCOM

Сомалі

Спеціальні операції, які протягом декількох років проводяться в Сомалі, спрямовані проти Аль-Шабаб (англ. al Shabaab) — місцевого відділення Аль-Каїди. За Обами на умовах ротації там перебувало 200-300 військових, в тому числі з Бойової морської особливої групи швидкого розгортання (англ. Naval Special Warfare Development Group – DEVGRU). Тим часом президент Трамп оголосив про посилення спеціальних операцій в районі Африканського Рогу. 30 березня 2017 року Пентагон повідомив про збільшення військової підтримки АМІСОМ (англ. African Union Mission in Somalia – AMISOM).

5 травня 2017 року в районі Барі (на захід від Могадішо) пройшла спеціальна операція HVT проти лідера Аль-Шабаб. Сама акція оцінюється як успішна, хоча її деталі не відомі. Під час операції загинув Кайл Мілайкен — один з «тюленів» (англ. Navy Seals), двоє інших отримали поранення. У результаті вертолітної операції проти польового ісламістського табору був убитий місцевий лідер Аль-Шабаб — Моалім Осман Абді Баділ і троє бойовиків.

У теорії це була союзна операція — сомалійсько-американська — але по суті усю роботу виконали «тюлені».

Navy Seals

Navy Seals

Ємен

Дональд Трамп також активізував спеціальні операції проти Аль-Каїди на Аравійському півострові, в Ємені (англ. Al Qaeda in the Arabian Peninsula – AQAP). Перша спецоперація, яка почалася 27 січня в провінції Байд, закінчилася невдачею: майже годину тривали важкі бої, загинули цивільні особи та один солдат Navy Seals (Вільям «Райан» Оуен), трьох інших було поранено. Також було втрачене дороге обладнання — конвертоплан MV 22 Osprey, який розбився при посадці і пізніше був знищений.

Детальний аналіз цієї контроверсійної операції типу HVT вказує на її серйозні недоліки, що, ймовірно, вплинуло на кінцевий результат. Критики наголошують на тому, що не було дотримано процедури і в результаті було прийнято занадто поспішне рішення, без достатнього аналізу. Причому це рішення приймалося не в так званій «Ситуаційній кімнаті» (англ. Situation Room), де мають детально аналізуватися ризики (як для командос, так і для цивільних осіб), а під час зустрічі за обідом.

У США відбулася дискусія з приводу того, наскільки успішною була дана операція. Влада ж Ємену відреагувала тим, що різко обмежила (ймовірно тимчасово і під тиском громадської думки) спеціальні операції США проти AQAP.

AQAP

AQAP

Афганістан

Останнім часом в Афганістані Американським силам спеціального призначення протистоїть не тільки Талібан, який здобуває дедалі більший вплив (відмову від операції проти нього багато хто вважає помилкою), але перш за все структури Ісламської Держави, котру на афгано-пакистанському кордоні називають ISIS-K (від провінції – англ. Khorasan). Головним полем битви нині є провінція Нангархар, а особливо гірський укріплений район Aхін.

В Афганістані розташований 3-й батальйон 75-го полку рейнджерів (3/75). Саме там було випробувано потужну термобаричну «матір всіх бомб» GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast (MOAB). Ефект був потужним: зруйновано воєнний табір, розташований на великій ділянці, більшість підземних тунелів, загинули приблизно 90 ісламістів. Проте оперативні потреби району Ахін набагато більші.

27 квітня 2017 року об’єднані американо-афганські сили (50 рейнджерів з 3/75 і 40 командосів з афганського елітарного підрозділу Ktah Khas) провели в долині Моманд спеціальну вертолітну операцію. Під час акції і запеклих трьохгодинних перестрілок загинули двоє рейнджерів — сержанти Джошуа П. Роджерс і Камерон Х. Томас. На даний час проводиться розслідування, яке має з’ясувати обставини їх смерті, також взято до уваги версію випадкового вогню (так званий «дружній вогонь»).

бомба

«Матір всіх бомб»

Як було сказано пізніше, мету місії було досягнуто — під час рейду ліквідовано лідера ISIS-K на ім’я Абдул Хасіб і біля 35 ісламістів.

Сирія

Місія в північній Сирії має свої особливості, оскільки спеціальні сили там виступають в подвійній ролі: буфера між двома воюючими сторонами — сирійськими курдами із Загонів народної оборони (курд. Yekîneyên Parastina Gel – YPG) і турецькими військами, а також як консультаційно-навчальний підрозділ, який підтримує коаліцію Демократичні сили Сирії (англ. Syrian Democratic Forces – SDF). На півночі Сирії (курдський район Рожава) нещодавно був розгорнутий потужний контингент спеціальних сил, в тому числі підрозділи 75-го полку рейнджерів з бронетранспортерами Stryker і військовими автомобілями Humvee. Останні в районі Манбідж є частиною буферних сил, тому вони позначені великими національними прапорами Сполучених Штатів, що має запобігти турецьким атакам з повітря.

У районі Таба-Ракка спеціальні сили здійснюють безпосередню підтримку та виконують дорадчу і навчальну роль. Одним із їхніх завдань на півночі Сирії також є захист і забезпечення процесу доставки до Рожави військової допомоги (нещодавно Дональд Трамп офіційно активізував поставку сучасної зброї та обладнання для YPG/SDF).

загони

Жіночий підрозділ курдських Загонів народної оборони

Командування спеціальних операцій США є надзвичайно ефективним контртерористичним інструментом (хоча часто діє на межі закону або навіть поза ним), але після 15 років їх діяльності усе ще не видно кінця оголошеної в 2001 році т. зв. «війни з терором».

Як висловився колишній офіцер 75-го полку рейнджерів генерал Раймонд «Тоні» Томас III: «Ілюзорним є уявлення про те, що спеціальні сили Сполучених Штатів, особливо якщо вони використовуються занадто поспішно, здатні вирішити всі проблеми в світі».

«Ми не є остаточним вирішенням для кожної проблеми», — повторив він 4 травня перед сенатською комісією, також звернувши увагу, що динаміка оперативного використання спеціальних сил (т. зв. OpTempo), особливо в акціях прямої дії, є надзвичайно високою.

Акції, зазначені в його аналізі зазвичай проводяться спільно з національними спецпідрозділами відповідних країн і координуються Командуванням спеціальних операцій.

Бокхолт

Підполковник Роберт Бокхолт

Нині спеціальні сили США постійно присутні в десятках країн по всьому світові та виконують різноманітну діяльність, найчастіше консультативно-навчальну (контртерористичну або по боротьбі з наркотиками). У 2014 році підполковник Роберт Бокхолт офіційно заявив, що дані сили розміщені в 133 країнах по всьому світові. У 2016 році це було вже 138 країн, передусім на Близькому Сході. На даний час часто використовується термін «золотий вік» спеціальних операцій, однак дедалі більшої популярності набуває думка, що центр ваги їх діяльності треба пересунути з виконання бойових задач на консультативно-навчальну роботу.

Олесь Рахманний

Be the first to comment on "Американські командос у війні з терором"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**