Польща прагне союзу з Україною

Щит ЄвропиЩит Європи

«Польський уряд глибоко переконаний, що для забезпечення безпеки нашого континенту необхідна європейська, політично та економічно стабільна Україна», — заявив в інтерв’ю міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський.

«Партнерство з Україною залишається ключовим завданням зовнішньої політики нашої країни. Це глибокі та багатопланові стосунки, як між сусідами, пов’язаними не тільки багатовіковою спадщиною, але такими, що почувають відповідальність за спільне європейське майбутнє», — сказав Ващиковський.

Вітольд Ващиковський

Вітольд Ващиковський

«Польща була і залишається в числі тих країн, які вважають, що міжнародне співтовариство зобов’язане протистояти збройному порушенню міжнародного ладу — незалежно від часто значних витрат на такі відносини. […] Неспокійне східне сусідство нашої держави і важкі наслідки російської агресії в Україні підтверджують нашу переконаність в необхідності не тільки зміцнити власну безпеку як члена НАТО, а й постійно захищати право України на вільний вибір шляхів розвитку і міжнародних союзів», — сказав глава польського МЗС.

Міністр нагадує, що 1 січня наступного року Польща займе на два роки місце України в Раді Безпеки ООН. «Ми бачимо в цій ролі можливість і обов’язок прагнути до відновлення в нашому регіоні таких норм міжнародного права, як непорушність кордонів, суверенітет, відмова від військової сили і шантажу, незастосування сили для вирішення суперечок між державами. У цьому дусі ми братимемо участь у роботі зі створення миротворчої місії ООН в Україні», — прогнозує він.

Засідання Ради Безпеки ООН

Засідання Ради Безпеки ООН

«Польща працює в глибокому переконанні, що для безпеки нашого континенту важливе значення має європейська, політично і економічно стабільна Україна. Тому ми хочемо, щоб реформи в Україні були реальними та глибокими», — підкреслив Ващиковський.

Міністр зазначив, що Польща протягом багатьох років надає реальну підтримку Києву. «Систематично зростає допомога в галузі розвитку — в 2016 році ми пожертвували на цю мету біля 95 мільйонів злотих. Польські експерти готові продовжувати підтримувати реформи у боротьбі з корупцією, реформування освіти та процес децентралізації», — додав він.

Ващиковський зазначив, що важливе значення має Східне партнерство. «Після декількох років порожніх запевнень попередників нинішній польський уряд фактично форсував звільнення громадян України від необхідності одержувати візи для поїздок до Європейського Союзу. Це історичний прогрес у формуванні почуття європейської спільноти, яке виходить за межі ЄС», — зазначив він. «Польський уряд вже прийняв усвідомлене рішення спростити для українських громадян правила поселення, навчання та подання заяв на роботу. Про масштаби цього явища і його значення для наших відносин найкраще свідчать дані Польського нацбанку — в 2016 році українці, що працюють в Польщі переказали своїм родичам 8 млрд злотих (59 млрд гривень – Глобал Аналітик)», — підкреслив він. За словами глави польської дипломатії, «ЄС повинен залишатися відкритим співтовариством, зберігаючи силу тяжіння щодо сподівань наших східних сусідів».

Навчання військ НАТО

Навчання військ НАТО

«Крім усіх тих сфер, де Польща та Україна чудово розуміють одна одну, предметом наших розмов також бувають складні питання, особливо пов’язані із спільною історією», — сказав міністр Ващиковский.

Він пояснив, що на додачу до добре відомих протягом тривалого часу проблем з’являються нові, такі як заборона в’їзду на територію України польських суспільних діячів або вчених, критично налаштованих щодо історичної політики Києва, та недостатнє залучення відповідних українських відомств до справи захисту польських дипломатичних місій, які стали цілями нападів з використанням вибухових матеріалів та бойових засобів.

«Варшава дивиться на Київ як на партнера, з котрим хоче ділитися успіхами, перевагами та обов’язками. Лише за такого рівноправного партнерства будується справжній союз», — зазначає голова польського Міністерства закордонних справ.

Перша Річ Посполита

Перша Річ Посполита

«Історія показує, що коли Україна була частиною Першої Речі Посполитої, остання була найсильнішим бастіоном Європи на кордоні з варварським світом, — пише головний редактор щоквартальника «Голос Полонії» та порталу Jagiellonia.org Влодзімєж Іщук. — У той час Росія була слабо розвиненою країною на периферії Європи. І коли вона до кінця XVIII століття остаточно заволоділа територією сучасної України, то стала могутньою імперією, яка вплинула на долю Європи та світу. Після втрати України впала потужна колись Річ Посполита, а тінь варварської Москви зависла над Європою. Протягом 200 років Росія панувала в Центральній та Східній Європі за допомогою принципу «поділяй та володарюй». Головним її інструментом було підбурювання до етнічної ненависті. Передусім між поляками та українцями. Так було після поділу Польщі, так було після поразки наполеонівської Франції, так було під час Другої світової війни та пізніше.

Історичні долі поляків та українців тісно пов’язані. Втрата свободи Україною у середньостроковій перспективі призводить до розпаду польської держави. Ці спільні риси геополітичної долі добре розумів Юзеф Пілсудський, який, борючись за воскресіння незалежної української держави, захищав в першу чергу безпеку польського народу.

Jagiellonia.org

Jagiellonia.org

Юзеф Пілсудський розумів, що без вільної України не буде вільної Польщі, і тому боротьба за відновлення незалежності України стала пріоритетом у його зовнішній політиці. Начальник держави (посада Ю. Пілсудського – Глобал Аналітик) прагнув створення федерації країн від Балтики до Чорного моря і був непохитний в реалізації цього проекту. 22 квітня 1920 року була підписана польсько-українська угода, так звана Варшавська угода, що передбачала спільну боротьбу проти більшовиків.

«За нашу і вашу свободу!». Під цим гаслом 25 квітня 1920 року об’єднані польсько-українські війська під командуванням маршала Юзефа Пілсудського атакували більшовиків на всьому українському фронтові.

На жаль, в 1920 році в Києві, на відміну від Варшави, дива не сталося. Вже невдовзі наслідки цієї поразки виявилися трагічними як для Польщі, так і для України. Через 13 років мільйони українців загинули в результаті Голодомору, організованого сталіністами. 11 серпня 1937 року начальник НКВД Ніколай Єжов підписав наказ про початок операції, метою якої був геноцид поляків, які проживають в СССР. У її ході було вбито близько 111 000 поляків.

Юзеф Пілсудський

Юзеф Пілсудський

Кілька років по тому, в 1939 році, більшовики з гітлерівцями здійснили четвертий поділ Польщі. У 1940 році в Катині сталіністи вимордували еліту польської держави. На жаль, слова Пілсудського, що без вільної України не буде вільної Польщі справдилися. Темний час неволі тривав до початку 1990-х років.

«Забути минуле означає погодитися з його поверненням», — якось сказав Вінстон Черчілль. Відомий американський історик Тімоті Снайдер у своїй книзі «Криваві землі. Європа між Гітлером і Сталіним» описав терени, на яких у першій половині минулого століття було здійснено найстрашніший геноцид народів Європи. Вчений звертає увагу на той факт, що «обшар скривавленої землі охоплює всю територію давньої Речі Посполитої». Причиною цієї трагедії стала невдача в здійсненні стратегії Юзефа Пілсудський, якому не вдалося створити міцного геополітичного союзу в регіоні Балтійсько-чорноморського міжмор’я, що в кінцевому підсумку призвело до чергового поділу Польщі під час Другої світової війни. Ми повинні засвоїти уроки з минулого. Ми зобов’язані не допустити відтворення цього трагічного сценарію. Не слід повторювати помилок наших предків.

Тімоті Снайдер «Криваві землі. Європа між Гітлером і Сталіним»

Тімоті Снайдер «Криваві землі. Європа між Гітлером і Сталіним»

Перед лицем сьогоднішніх загроз для країн Балтійсько-чорноморсько-адріатичного міжмор’я ми мусимо розглянути питання про створення основ сильного регіонального геополітичного альянсу. Жодна країна в Центральній та Східній Європі не може протистояти ворожій діяльності Москви. Слід об’єднувати зусилля. Польща, Литва і Україна можуть виступити з ініціативою створення регіональної унії, за зразком історичної спадщини Першої Речі Посполитої. Міжмор’я, як потужний альянс країн Центральної та Східної Європи, має стати щитом європейської цивілізації».

(з польської мови переклав Олесь Рахманний)

Be the first to comment on "Польща прагне союзу з Україною"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**