В Америці Острозьку академію знають краще, ніж в Україні

1336377769

Нещодавно в США, на запрошення Північно-Іллінойського університету, перебувала з офіційним візитом делегація Національного університету «Острозька академія» у складі ректора І.Д. Пасічника та проректора з навчально-виховної роботи Н.В. Ломінської.

– Ігоре Демидовичу, розкажіть, будь ласка, про Вашу поїздку, її мету.

– Сама подорож зайняла 20 днів. Вона була складною, напруженою і цікавою. Кожен день доводилося долати по 1200-1500 миль, спілкуватися з величезною кількістю людей.

Метою нашого візиту було ознайомлення з освітніми технологіями і проектами, які охоплюють початкову, середню та вищу освіту в США, особливостями підготовки фахівців. Були укладені угоди про співпрацю між нашим університетом та американськими вузами. Багато американців мали нагоду через мас-медіа відкрити для себе Острозьку академію, ознайомитись з її історією, сьогоденням. У США було створено фонд відродження нашого навчального закладу. Уряд США навіть прийняв ухвалу про те, що жертводавці, які вкладають кошти в розвиток Острозької академії, звільняються від податків. Мені довелося доповідати в сенаті штату Іллінойс. Ця інформація занесена до протоколів штату на довічно.

– Чому в США існує такий інтерес до Острозької академії?

– Справа в тому, що в американських вузах вивчається курс: «Освітні та філософські погляди вчених Східної Європи». При вивченні цього курсу чимало уваги приділяється і Острозькій академії, як першому навчальному закладу на теренах Східної Європи.

– Чи зустрічалися Ви у США з українською діаспорою?

– Під час перебування у США у мене відбулося понад двадцять зустрічей з американськими українцями. Це покоління, яке вже давно залишило Україну, але ці люди зберегли любов до нашої мови, культури. Вони є більшими українцями, ніж деякі з тих, які нині живуть в Україні. За ініціативою української діаспори створено молодіжну магістерську програму з обміну. Наша діаспора — це високоінтелігентні, високоінтелектуальні та високопатріотичні люди, які вміють радіти як власним досягненням, так і успіхам інших, чого не можна сказати про четверту хвилю еміграції. Сучасних емігрантів, крім грошей, взагалі нічого не цікавить.

– Як Ви оцінюєте якість та рівень освіти в США?

– Я їхав в США з тими стереотипами, які обтяжують кожного українця. Це те, що наша освіта найкраща у світі та, звичайно, краща за американську, хоча закрадалися сумніви: «Чому ми в такому разі такі бідні, а американці такі багаті?». Знайомство з американською дійсністю зруйнувало усі наші стереотипи та уявлення, сформовані голлівудськими бойовиками, які, до речі, у самих США заборонені для показу. Середній американець — це вихована, надзвичайно культурна і тактовна у своїй поведінці людина.

Я був у п’яти вузах, але не бачив жодного студента, який би палив. В американській школі діти не бігають. Кожен школяр, обігнавши вчителя, вибачається. Основний постулат у вихованні американської дитини можна сформувати одним реченням: «Роби усе так, щоб не заважати іншим».

Освіту В США я охарактеризував би трьома словами: прагматизм, конкуренція, демократизм, на відміну від наших шкіл, де учнів змушують набувати чималих теоретичних знань. Біда нашої школи — гонитва за сумою знань. Наш учень може багато говорити теоретично, але не знає де і як застосувати свої знання. Втрачається мотивація самого навчання, бо немає конкретної практики. Чому у наших випускників така ностальгія за школою? Тому що попереду страх і невпевненість. В американських школах, з п’ятого до дванадцятого класу, не менше чотирьох уроків на день приділяється орієнтації на майбутню професію. Кожен випускник американської школи чітко знає, чого він прагне і на що йому сподіватися при виборі майбутнього фаху.

– Які плани на майбутнє у керівництва Острозької академії?

– Плануємо добудувати містечко і новий корпус зі склоподібним куполом, у якому міститиметься університетська бібліотека. Ця нова споруда, безумовно, прикрасить наш древній Острог. Для праці в Острозькій академії будуть запрошені 16 докторів наук. Вже зараз щодня академію відвідують по 7-10 делегацій інших університетів, у тому числі і з-за кордону.

– Дякую Вам за цікаву та змістовну розмову і бажаю втілити в життя все задумане.

Розмову вів Тарас Осадчий

Be the first to comment on "В Америці Острозьку академію знають краще, ніж в Україні"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**