Чого слід очікувати Греції після виходу із зони євро?

images

Останнім часом через міграційну кризу в ЄС питання щодо подальшої долі Греції відійшло на другий план, але економічні проблеми цієї південноєвропейської країни нікуди не зникли.

Проте рішення грецького уряду про вихід із зони євро та його можливі наслідки для інших країн Європейського валютного союзу на даний час слід вважати гіпотетичним припущенням. По-перше, тому що такого прецеденту в єврозоні ще не було. По-друге, також в зв’язку з тим, що, незважаючи на заклики економічних експертів і високопоставлених політиків, Греція досі не має наміру йти на такий крок. Тим не менш, дуже важливо в цьому контексті розглядати як один з чинників той факт, що криза в Греції супроводжується нескінченним спадом в інших країнах Євросоюзу, валюта ЄС в даний час теж перебуває в нестійкому становищі, хоча в набагато кращому, ніж російський рубль. З цієї причини вихід Греції з єврозони не слід вважати чимось нереалістичним. А наслідки такого політичного рішення обов’язково відчують на собі інші країни ЄС, і не тільки вони.

Фінансова допомога Греції та плани реорганізації державного боргу, ймовірно, віддалятимуть її вихід з Європейського валютного союзу. Проте уникнути його навряд чи вдасться. Міжнародний валютний фонд (МВФ), Європейський центральний банк (ЄЦБ) і ЄС в даний час, як і раніше, не відмовляються надавати кошти для порятунку грецької економіки. Проте вже скоро витрати на таку допомогу можуть стати занадто високими. Таким чином підтримка Греції може бути значно зменшена або навіть повністю зупинена і в результаті грекам доведеться серйозно замислитися над самим сенсом свого перебування в зоні євро.

Курс відновленої грецької національної валюти (драхма) до євро, а також інших валют, безсумнівно буде нижчим порівняно з колишнім (до запровадження у Греції євро). Це може дати цій країні деяку вигоду за рахунок збільшення її експорту, розвитку туризму та вжиття інших заходів для сприяння економічному відновленню країни. Тим не менше, виникне необхідність в реорганізації фінансових операцій від простих вітчизняних банківських кредитів та закінчуючи багатомільярдними міжнародними діловими операціями. Цей процес багато економічних експертів називають дуже серйозним викликом для світової економіки і навіть мінним полем для світового ринку, який може мати довгострокові наслідки для різних міжнародних гравців.

Це припущення підтверджується, наприклад, рейтинговим агентством Fitch, яке попереджає: якщо через кризу Греція змушена буде залишити Європейський валютний союз, то це може мати негативний вплив на кредитні рейтинги усіх країн єврозони. Перш за все, постраждають ті країни, чий прогноз рейтингу є негативним. На даний час негативний прогноз рейтинг Fitch встановив для Франції, Італії, Іспанії, Кіпру, Ірландії, Португалії, Словенії та Бельгії.

На думку професора економіки Нью-Йоркського університету Нуріеля Рубіні, рішення Греції вийти з Європейського валютного союзу буде економічно болючим для цієї країни, але не тільки для неї. Найбільшою проблемою будуть втрати капіталу, яких зазнають основні фінансові інститути єврозони. Наприклад, значно зростуть урядові, банківські та корпоративні зобов’язання іншим країнам, виражені в євро. Тим не менше, ці та інші проблеми, з якими стикнеться Європа, якщо Греція вирішить вийти із зони євро, можуть бути вирішені. Сполучені Штати Америки, на думку автора, вжили аналогічних заходів у 1933 році: держава знецінила на 69% долар і відмовилася від золотого стандарту. Аналогічно «драхматизація» грецького боргу, вираженого в євро, необхідна і неминуча.

Тільки частково виправданим в даному контексті можна вважати побоювання, що вихід Греції з Європейського валютного союзу занурить в кризу інші країни зони євро. Звичайно, різні країни єврозони вже стикаються з аналогічними до грецьких проблемами. Наприклад, у червні Іспанія попросила європейської економічної допомоги, щоб врятувати свої банки. Підтримку просив і Кіпр. Незабаром допомога ЄС може знадобитися для Італії, незалежно від того, чи вийде Греція з валютного союзу чи ні. Португалія, яка в минулому році отримала значну підтримку ЄС і МВФ, в даний час страждає від важкого економічного спаду і високого рівня безробіття. Через ці та різні інші причини протягом декількох років вона може бути змушена реструктурувати свій борг і врешті-решт вийти з валютного союзу і так далі. Ці приклади підтверджують, що гіпотетичний вихід Греції із зони євро часто оцінюється неправильно, незалежно від різних інших факторів.

Можливі наслідки grexito (грецького виходу із зони євро) для Європейського валютного союзу не слід переоцінювати. ВВП Греції складає лише біля 2% ВВП єврозони, так що після її виходу валютний союз продовжить функціонувати. Зі свого боку, грецьке рішення про вихід дозволить набагато більшу увагу приділити Італії, Іспанії, Португалії та іншим країнам у подоланні боргової кризи, щоб зупинити торгові дисбаланси в єврозоні, регулювати та заохочувати зростання експорту країн ЄС і більш широко використовувати інші інструменти економічного відновлення ЄС.

Деякі експерти посилаються на різні загрози, з якими може зіткнутися Греція після виходу із зони євро (ефект доміно). Поки що жодна держава не залишила Європейського валютного союзу. Тим не менш, якщо такий грецький стрибок у невідоме буде успішним, то не виключено, що цей приклад повторять інші країни-члени єврозони, перед якими також стоять великі економічні проблеми, серед них — Португалія та Ірландія. Такі «ізгої» для того, щоб сприяти зростанню своїх ВВП, можуть почати навипередки девальвувати свої національні валюти. Таким чином, всі економічні дивіденди, на які могли б розраховувати ці держави, швидше за все, більше не будуть доступними для них. Це суттєво гальмуватиме не тільки економіки країн, які вийшли з Європейського валютного союзу, але й весь ЄС, а також тих держав, які не входять в ЄС. Іншими словами, одним з основних завдань після виходу Греції з єврозони буде зробити так, щоб цей процес не став масовим явищем. Європейський валютний союз не розпадеться, якщо його залишать дві або три невеликі держави. Однак якщо такий вихід стане масовим, це може зруйнувати всю зону євро.

Як серйозну загрозу для Європейського валютного союзу можна розглядати також ймовірну паніку на фінансових ринках, викликану повідомленням про потенційно негативний вплив виходу Греції на регіональну та/або надрегіональну економіку. Аналогічна подія відбулося у 2012 році: доповідь про нібито дуже поганий стан грецької економіки створила серйозну загрозу для стабільності євро. За даними різних джерел, у зв’язку з цим євро пережив найгірший дводенний спад, починаючи з грудня 2008 року. Таким чином, з метою уникнення можливої паніки в зоні євро (і поза нею) процес грецького виходу з єврозони повинен супроводжуватися чіткими та істотними політичними і економічними рішеннями у ЄС, спрямованими на зміцнення євро.

Нарешті не слід забувати і про політичні мотиви. Позаяк євро тісно пов’язаний з ЄС, його колапс являтиме собою реальну політичну та економічну загрозу не тільки для країн Європейського валютного союзу, але і для всього Старого континенту. З цієї причини економічна опора ЄС —Німеччина, Франція та інші країни, безумовно, робитимуть все можливе, щоб вихід Греції із зони євро стався з мінімальними економічними та політичними втратами і без ризику сильного економічного шоку для всього континенту.

Зрозуміло, що на карту євро поставлено занадто багато, бо рішення Греції про вихід із зони євро може зруйнувати цю грошову одиницю. Grexitos, звичайно, коштуватиме недешево і цій державі, і іншим державам ЄС. Тим не менш, малоймовірно, що цей процес буде пущено на самоплив, без строгого контролю з боку компетентних установ ЄС та/або окремих держав-членів (особливо — Німеччини). Тому через можливе рішення про вихід Греції з єврозони не слід очікувати величезних економічних втрат і політичної рецесії в Європі, які могли б загрожувати виживанню ЄС.

Олесь Рахманний

Be the first to comment on "Чого слід очікувати Греції після виходу із зони євро?"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**