Східна Азія переживає економічний підйом

орієнтАзіатки

58% усіх працюючих у світі людей живуть в Азійсько-Тихоокеанському регіоні. Економічне значення цієї частини світу зростає з кожним роком: населення стає більш заможними, а голос місцевих політиків на світовій арені звучить дедалі частіше. Разом з підйомом Східної Азії зменшується вплив Західної Європи та Північної Америки.

Найдинамічніший регіон

Східна Азія на даний час є найбільш динамічною частиною світу. Швидке зростання населення, економічний розвиток, урбанізація, збільшення валової доданої вартості привертають увагу світових лідерів. У Західній Європі або в Північній Америці громадськість і політики звикли, що на світовій арені перш за все цікавляться тим, що відбувається на цих двох континентах. До недавнього часу побутувала така думка: те, що відбувається у Вашингтоні, важливо для всього світу, а те, що має місце в якомусь Бангкоку — це лише місцеві справи. Проте за останні 15 років відбулися значні зміни, які показують, що центр світу поступово переходить до Східної Азії, а Західна Європа і Північна Америка стають другорядними геополітичними гравцями.

консультація

компанія Copgemini

Інформація про економічний підйом в Східної Азії з’явилася зовсім нещодавно. Фінансова консалтингова компанія Copgemini оголосила, що в Азійсько-Тихоокеанському регіоні проживає найбільше мільйонерів, які володіють основними активами. Вперше цей регіон випередив таких лідерів, як Північна Америка та Західна Європа. За оцінками експертів, якщо багатство в Азійсько-Тихоокеанському регіоні продовжуватиме зростати такими темпами, як в період з 2006 по 2015 рік, то після десяти років там буде накопичено більше світового багатства, ніж в Європі, Південній Америці, Африці та на Близькому Сході разом узятих.

Новина про мільйонерів звичайно символічна, але регіон почав вести перед і в набагато серйознішій сфері, яка стосується експерту. Бо не тільки в Китаї щорічно фіксується бурхливе економічне зростання, це саме відбувається в сусідніх країнах, таких як Малайзія, Індонезія і Філіппіни. Якщо 1990 року частка Азії в світовій економіці складала 23,2%, то 2014 року вона досягла 38,8%, а через десять років перевищить 45%.

У Східній Азії швидко зростають доходи і споживання населення. У 2020 році витрати середнього класу збільшилися в два рази порівняно з 2009 роком. А до 2030 року вони виростуть в 6 разів. Такого стрибка в розвинених країнах неможливо було очікувати. Протягом майже десяти років бензин та інші види палива азіати споживають у більших об’ємах, ніж американці, не кажучи вже про європейців.

азіати

Східна Азія на глобусі

Секрет успіху — іноземні інвестиції

Постає питання: як сталося, що ця частина світу, котра протягом століть була одним з найбідніших регіонів планети, почала так швидко демонструвати зростання? Вчені вважають, що основними джерелами розвитку є працьовитість людей, міжнародна торгівля та інвестиції. Після Другої світової війни Японія залучила чимало американських інвестицій і стала всесвітньою фабрикою. Спочатку товари були дешевими і низькоякісними, але з плином часу марка «Зроблено в Японії» набула престижності. Від Японії естафету світового виробника швидко прийняли Південна Корея, Тайвань і Сінгапур, за ними підтягнувся Китай. Через здорожчання китайської робочої сили останнім часом великі заводи дедалі частіше будують в Таїланді, В’єтнамі, на Філіппінах і в Малайзії.

Не менш важливим фактором, ніж інвестиції не є так звані глобальні виробничі мережі (англійською мовою Global Value Chains). Це коли продукція виробляється в одній країні, сировина купується в іншій, а товари продаються в третій, з якої надходять інвестиції. Експерти відзначають, що економічне зростання азійських країн в значній мірі залежить від того, наскільки вони залучені до глобальних виробничих мереж. Наприклад минулого року 24% доходів американської компанії Apple було отримано з Китаю. Протягом декількох років ці цифри зросли вдвічі. Глобальні виробничі мережі дозволяють компаніям диференціювати продаж та виробництво, а регіонам забезпечують імпульс розвитку.

токіо

Японський завод

До перетворення Азії на багатий регіон залишилося 35 років

Незважаючи на те, що економіка і добробут швидко зростають, велика частина Східної Азії досі залишається незаможною. На Філіппінах середньомісячна заробітна плата становить близько 4400 грн, у В’єтнамі — 5700 грн, в Таїланді — 9700 грн. Це значно менше, ніж в благополучних державах світу або у розвинених сусідів, таких, як Японія, Південна Корея, Сінгапур.

Злидні також провокують інші глобальні виклики, які стоять перед регіоном: еміграція кваліфікованих працівників; торгівля людьми; жорстоке поводження з дітьми; навіть стихійні лиха, які завдають збитків. Через погану інформаційну систему і нерозвинені передові технології Азійсько-Тихоокеанський регіон найбільше у світі страждає від стихійних лих. 2015 року 80% усіх жертв припало на цю частину планети.

Організація Об’єднаних Націй відзначає, що зараз найкращий час для країн Азійсько-Тихоокеанського регіону для створення умов для стабільного економічного зростання. 68% населення мають працездатний вік, чого ніколи не було раніше. Але це не триватиме вічно. У зв’язку з поліпшенням умов життя і змінами в демографічних тенденціях азіати воліють мати все менше дітей, і приблизно в 2050 році в Східній Європі виникне та ж сама проблема, яка зараз є в Європі: суспільство старітиме, число тих, хто трудиться — зменшуватиметься, а кількість утриманців зростатиме. Як каже співробітник ООН Сюй Хаолянь: «До 2050 року у Східній Азії наявні можливості закладуть підвалини для процвітання у майбутньому».

ООН

ООН

Японія

На тлі приголомшливих досягнень в економіці стала популярною теза про те, що XXI ст. буде століттям Pax Nipponica, тобто «Японським століттям». У 1990-х роках з’явилося безліч бестселерів, в яких наполегливо проводилася думка про необхідність здобути перемогу в суперництві з США в області високих технологій. Стверджується, що призначення Японії полягає в тому, щоб стати центром світової «інформаційної імперії». При цьому вона постійно запозичує зарубіжні, перш за все американські та європейські, передові технології. Японці чітко дотримуються принципу, згідно з яким важлива не стільки здатність створювати нові технології, скільки спроможність швидко і ефективно їх освоювати і впроваджувати у виробництво.

Японія, будучи однією з найпотужніших економічно і технологічно держав сучасного світу, природно, не в повній мірі задоволена глобальним статус-кво, своїм в деякому роді периферійним політичним і геополітичним становищем. Виходить так, що розвинена за своїми економічними і технологічними масштабами, багата і динамічна країна залишається одночасно регіональною державою, до того ж знаходиться під протекторатом США в плані захисту від зовнішніх загроз.

Інакше кажучи, Японія — асиметрична велика держава, оскільки її економічна міць не відповідає її військовому і політичному впливові в світі. Але вона має в своєму розпорядженні можливості для істотного збільшення військових витрат. Про зростаючі політичні амбіції Країни сонця, що сходить свідчать її претензії на місце в Раді Безпеки ООН як постійного члена. Якщо ж існуюча нині асиметричність буде ліквідована і Японія приведе свій військовий і політичний статус у відповідність до власної економічної ваги, то це може викликати революційні зміни як в регіоні, так і в усьому світі.

атомна станція

АЕС «Фукусіма-1» після аварії

При цьому слід зазначити, що перед Японією стоїть безліч складних проблем. Найбільших втрат її економіці завдала аварія на АЕС «Фукусіма-1», що сталася 11 березня 2011 року в результаті потужного землетрусу і цунамі.

Китай

Слідом за Японією на світову економічну авансцену, здавалося б, несподівано виступив Китай. У 80-90-і роки XX ст., які стали періодом стрімкого зростання і модернізації китайської економіки, КНР домоглася вельми вражаючих успіхів. З відсталої аграрної країни Китай за два з невеликим десятиліття реформ перетворився в одного з лідерів сучасного світу. Перші результати проведених перетворень змусили говорити про цю країну як про серйозну економічну і політичну потугу. Не випадково 90-і роки минулого століття іменуються в офіційних документах Китаю «новою ерою».

КНР вже грає важливу роль у формуванні обрисів не тільки Східної Азії, але також світової спільноти в цілому. Наполеон Бонапарт якось сказав про Китай: «Там лежить гігант. Нехай спить! Коли він прокинеться, він розбурхає світ».

франція

Наполеон Бонапарт

Ніби підтверджуючи цю думку, Китай з часом перетворився в один з головних центрів світової економіки. Він посідає перше місце в світі за чисельністю населення і друге місце за обсягом ВВП, відсунувши на третє місце Японію, володіючи при цьому третім за потужністю ядерним потенціалом. Важливо врахувати, що вперше в своїй історії ця країна вирішила проблему забезпечення свого величезного населення продовольством і предметами першої необхідності. Поставлено завдання до 2020 року подвоїти прошарок «нових китайців» і довести її до 500 млн.

Відбувається досить інтенсивний процес утворення так званого «Великого Китаю», або «великої китайської економіки», яка виходить далеко за межі материкового Китаю й включає, крім Гонконгу і Макао, Тайвань та Сінгапур. Китай також користується політичною підтримкою своєї надзвичайно багатої і економічно сильної діаспори в Сінгапурі, Бангкоку, Куала-Лумпурі, Манілі і Джакарті.

У серпні 2015 року, після заяви Китаю про девальвацію юаня, фінансова криза прокотилася по всьому світу. Ця подія зайвий раз показує, що вплив країн Азійсько-Тихоокеанського регіону на глобальну геополітику є великим і надалі лише зростатиме.

пекін

Китай

Індія

Для правильного розуміння геополітичної ситуації в Східній Азії не можна залишити поза увагою фактор Індії, яка стрімко набирає вагу і вплив. Ця країна виступає як головний суперник Китаю в Південній Азії, що не може не позначитися і на ситуації в Східній Азії.

За всіма показниками питома вага Індії в регіоні переважає: на її частку припадає понад 73% території, понад 75% населення Південної Азії і до 80% валового продукту регіону. Як і Китай, Індія має величезний потенціал для розвитку і трансформації. Це друга демографічна супердержава в світі.

У той же час вельми важко відмовитися від уявлення про Індію як країну відсталу, бідну і злиденну. Природно, що серед її більш ніж мільярдного населення все ще багато бідняків. Проте протягом останніх десятиліть економіка Індії досягла вражаючих успіхів. У сфері інформаційних технологій Індія теж помітно просунулася. Про це свідчить створення національної індустрії програмних продуктів, орієнтованих насамперед на експорт. До теперішнього часу Індія створила досить солідну наукову і технологічну інфраструктуру. Більш того, вона стає одним з найбільших центрів науково-технічного прогресу в світі.

азія

Делі

Свідоцтвом зростаючої економічної і науково-технологічної міці Індії є те, що до кінця 90-х років минулого століття вона увійшла до клубу космічних держав. У 1997 році вона здійснила запуск супутника за допомогою ракети PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle — ракетоносій для запуску супутників на полярну орбіту). Індія планує значно розширити свою присутність в космічному просторі, здійснити біля 40 запусків ракетоносіїв власної розробки з штучними супутниками на борту. У 2008 році вона запустила автоматичну міжпланетну станцію до Місяця.

Індія досягла певного прогресу в розробці озброєнь. Так, до середини 1990-х років вона успішно випробувала і прийняла на озброєння оперативно-тактичні ракети «Прітхві» (дальність дії до 250 км) і балістичні ракети середнього радіусу дії «Агні» (2,5 тис. км).

Особливо важливе значення з цієї точки зору має те, що Індія стала ядерною державою: в травні 1998 року індійські військові провели п’ять підземних ядерних випробувань. Ці випробування, по суті справи, поставили Індію в один ряд з провідними країнами, відкрили їй шлях до клубу ядерних держав і дали можливість зайняти належне місце в міжнародному співтоваристві.

Немаловажне значення для розвитку економіки Індії має діаспора в різних країнах світу, де індійські фахівці різних профілів досягли високого рівня особистого добробуту і готові вкладати свої капітали в економіку історичної батьківщини.

ракетоносій

ракета PSLV

Економічна міць стає політичною

Президент США Барак Обама свій останній візит на посаді президента вирішив здійснити до Східної Азії. Під час перебування в Лаосі він підвів підсумок своєї політики і позначив пріоритети на майбутнє, заявивши, що азійська політика Вашингтона є довгостроковою і США прагнутиме зберегти лідерство в регіоні. Це можна вважати визнанням того, що підвищення економічної та військової міці країн АТР потягне за собою також і політичні наслідки.

Експерти підкреслюють, що збільшення ролі регіону в світовій політиці приведе до більшої інтеграції країн. З цим згідні Сполучені Штати і Європейський Союз, які вважають, що інтеграція допоможе в просуванні миру, досягненні процвітання і допоможе вирішити міжнародні проблеми. США запропонували країнам Східної Азії й Тихоокеанського регіону підписати угоду про вільну торгівлю, аналогічні проекти пропонує Європейський Союз.

сінгапурці

Сінгапур

За останні десятиліття на міжнародну економічну і політичну авансцену, як активні та впливові гравці, виступили нові індустріальні країни, котрі претендують на своє місце на світових ринках і в цьому плані вже досягли вражаючих успіхів. Це Південна Корея, Тайвань, Гонконг, Сінгапур, котрі стали своєрідними зразками розвитку для багатьох держав. У цілому можна говорити про появу особливої ​​новоіндустріальної моделі економічного розвитку. За такими ключовими показниками, як розвиток економіки і обсяг ВВП (як в абсолютному вираженні, так і в розрахунку на душу населення), зростання зовнішньоторговельного обороту, створення нових робочих місць, добробут більшості населення і т.д. нові індустріальні країни дедалі частіше випереджають ряд промислово розвинених країн. Тому природно, що зростають вага і вплив цих країн у світовій економіці та міжнародній політиці.

Роман Кухаренко

Be the first to comment on "Східна Азія переживає економічний підйом"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**