Надійшов час зруйнувати монополії в Україні

Сілія Бургос «Міський пейзаж»Сілія Бургос «Міський пейзаж»

На перший погляд добре керована монополія виглядає як цікава ідея: вона використовує найкращих дослідників у даній галузі; обходиться без дорогих маркетингових та рекламних розробок; усі працівники зайняті виробництвом, що дозволяє швидше наростити його масштаби (оскільки монополія обслуговує всю країну), таким чином досягаючи величезної економії; її працівникам гарантована зайнятість та соціальна допомога. Однак це ніщо інше, як «соціалістичний рай».

 

Спокійне життя

 

Усі ми знаємо, що це не так. Як правило, монополії призводять до зниження якості обслуговування, менших інновацій, високих витрат. На думку відомого британського економіста Джона Гікса: «Найбільша вигода від монопольного прибутку — це спокійне життя». Монополії зберігають застарілі галузі та занижують оплату праці своїх працівників, через що страждає уся економіка. Монополії не є винятково українською проблемою, але лише деякі країни заплатили за них вищу ціну, ніж Україна. Ціна, яку продовжує платити Україна, полягає в тому, що вони надзвичайно поширені, а регулювання ними є дуже слабким.

 

Часто монополії пов’язані з природними ресурсами, що призводить до нагромадження казкового багатства їхніми власниками.

 

Джон Гікс

Джон Гікс

 

Вражає, що природні ресурси є основним джерелом багатства мільярдерів у деяких країнах, про що свідчать дані EBRD 2016 Transition Report.

 

Така поширеність прибутків від природних ресурсів у сукупному капіталі мільярдерів призводить до своєрідної форми економічної організації суспільства, оскільки сектор природних ресурсів набагато більше залежить від урядових чинників, ніж інші сектори (наприклад, з огляду на видачу ліцензій на виробництво). Там, як правило, виникають розмиті стосунки, коли бізнесмени використовують своє багатство, щоб купувати та утримувати політичні преференції, а також підтримувати домінування своєї частки в окремих секторах економіки. Такий тип економічної організації має певну назву: він називається олігархічним.

 

Енергетичне домінування

 

Розглянемо енергетичний сектор. На даний час низка ключових підсекторів енергетики контролюється державою або кількома впливовими групами. Держава займається ядерною енергетикою (що традиційно пояснюється міркуваннями безпеки), а також гідроенергетикою та великою частиною газового сектору, які разом складають 56,5% балансу первинного енергоресурсу. У виробництві енергії із застосуванням вугілля (30% енергозабезпечення) найбільшу частку має холдинг ДТЕК.

 

Лише галузь відновлюваних джерел енергії змогла залучити конкурентоздатні приватні компанії та нових іноземних інвесторів. Це пов’язано з підтримкою стимулюючих тарифів в країні та глобальною тенденцією на скорочення витрат у галузі технологій відновлюваної енергетики.

 

EBRD 2016 Transition Report.

EBRD 2016 Transition Report

 

Теоретично існує відкритий ринок видобування газу, але на практиці бюрократичні перешкоди та панівне становище Укргазвидобування стримують нових учасників. Це цілком явно призводить до нестачі інвестицій, і, як наслідок, до того, що в Україні неможливо підвищити енергетичну безпеку.

 

Багато експертів вважають, що якщо приватний сектор, а особливо той стратегічний інвестор, який впроваджує нові технології, зможуть інвестувати в газовий сектор України, то країна може стати значним експортером газу. Відповідно до даних ВР, Україна має запасів газу в землі на 0,6 трильйона кубометрів, що потенційно може забезпечити 10-20 млрд кубометрів газу на рік на додачу до поточного видобування 20,5 млрд кубометрів.

 

За рахунок цього можна одержати щорічне поповнення українського бюджету на 2-4 мільярдів доларів, тисячі хороших, добре оплачуваних робочих місць, додаткові податкові надходження для уряду. До речі, це також забезпечить країні енергетичну свободу, яка є безцінною.

 

Холдинг ДТЕК

Холдинг ДТЕК

 

Вільний ринок

 

Переваги відкритого ринку вже видно на ринку оптового імпорту газу: у 2014 році «Нафтогаз» мав монополію на імпорт. Хоча реформи, необхідні для повного відкриття ринку, ще не завершено, ми вже бачимо сейсмічний зсув. Кількість приватних незалежних імпортерів газу зросла з п’яти у 2014 році в 13 разів до 67 у 2017 році. Тепер промислові клієнти мають вибір.

 

Для споживачів ситуація більш складна. Ціни на комунальні послуги виросли не внаслідок конкуренції, а для кращого відображення ринкових реалій. (Це версія нинішнього глави Кабміну М. Гройсмана, проте є інші пояснення зростання тарифів, – Глобал Аналітик). Дане підвищення спричинило необхідність субсидіювання людей, для яких проблемою є доступність комунальних послуг. Субсидії зараз одержує 46% населення і вони коштують біля 2,5% валового внутрішнього продукту (у 2014 році — 0,13%). (Віднедавна Кабмін різко скоротив число отримувачів субсидій, – Глобал Аналітик).

 

У 2014 році, до початку реформ, уряд витратив 6,1% ВВП на «Нафтогаз». Цей високий показник ілюструє справжню вартість тарифної політики, яка проводилась донедавна. Отже цільові субсидії по своїй суті є більш ефективними і справедливими!

 

«Нафтогаз»

«Нафтогаз»

 

Згідно з моделлю Європейського Союзу (яку Україна зобов’язалася впровадити), немонополізований ринок може бути конкурентноздатним та прозорим. Споживачі можуть використовувати сучасні технології для доступу до постачальників енергії, а також відповідно коригувати споживання, тарифні плани або міняти постачальників. Німецькі споживачі рахунки за енергію розписані набагато докладніше, ніж українські. Квитанція на сплату за спожиту енергію містить інформацію про фактичне споживання в різний час і в різних тарифних смугах. Там, наприклад, розписані податки, витрати на підтримку відновлюваної енергії; вартість мережі; вартість енергії; витрати на обслуговування. Постачальники зобов’язані надати таку інформацію, яка дає можливість клієнтам приймати обґрунтовані рішення.

 

Рішення

 

Олігархи зазвичай прагнуть створення монополій. Тобто іншими словами: монополії в слабкій державі схильні породжувати олігархів. Олігархам не потрібна сильна, прозора держава, здатна позбавляти їх переваг. Що можна зробити, щоб розірвати це замкнене коло?

 

Одна з відповідей полягає в тому, що влада повинна демонструвати мужність і рішучість в енергетичному секторі, так само, як і в інших. Співпраця з ЄС та з такими установами, як ЄБРР, допомагає отримати технічну підтримку, яка є передумовою прогресу.

 

Наприклад, візьмемо авіаційний сектор. У 2013 році, коли вірменський національний авіаперевізник перебував у руїнах, уряд цієї країни почав впроваджувати політику відкритого неба. Це було важливе стратегічне рішення з далекосяжними наслідками в країні, яка не має виходу до моря, чиї східні та західні кордони закриті. Багато хто прогнозував хаос, різке падіння авіаперевезень: яка авіакомпанія буде зацікавлена ​​у вірменському ринку? Проте чотири роки по тому пасажирські перевезення в міжнародному аеропорту «Звартноц» в Єревані зросли на 45%.

 

Єреван

Єреван

 

Низька прозорість

 

«Недостатня прозорість підриває українську економіку».

(Анонімне джерело)

 

Має місце надзвичайно тісна співпраця між Міжнародними Авіалініями України, «Дніпроавіа» та Windrose. Нещодавно я забронював квиток на рейс МАУ, який був організатором польоту, але на літаку містився напис «Дніпроавіа», а листівка з техніки безпеки у кишені сидіння була з Windrose. Багато хто стверджує, що ці три авіакомпанії разом з аеропортом в місті Дніпро контролюють одні й ті ж особи. Проте через відсутність доказів чи звичайної інформації неможливо вжити антимонопольних заходів.

 

Розглянемо факти: на неділю цього тижня було заплановано два вильоти з Дніпра, порівняно з 18 вильотами зі Львова — міста, яке має подібні розміри. Подивимося на ціни на різні дати: ціна квитка на рейс Київ-Дніпро незмінно в два-три рази вища, ніж на рейс Київ-Львів.

 

Дніпро є єдиним аеропортом з першої десятки в Україні, в якому минулого року зменшилось число пасажирських перевезень. Вищі витрати, нижчий рівень обслуговування, падіння темпів зростання: якщо це не монополія, то що? Так не має бути: регулятори (від Антимонопольного комітету до регулятора безпеки повітряного руху) повинні мати доступ до інформації про те, хто є кінцевим контролюючим суб’єктом компанії. Банки повинні вимагати таку інформацію перед кредитуванням або навіть відкриттям рахунку, оскільки це все дедалі більше стає нормою у всьому світі.

 

Якщо не зробити таких кроків, то Україна продовжуватиме марнувати свій потенціал, а монополісти надалі процвітатимуть.

 

Літак «Дніпроавіа»

Літак «Дніпроавіа»

 

«Отримання ренти»

 

Економічний термін, який описує діяльність монополістів, — це «отримання ренти». Монополісти отримують невиправдано високі прибутки з економіки, використовуючи свої політичні зв’язки для підтримки та захисту від конкуренції. Існує дуже мало виправданих монополій, таких як інфраструктура передачі газу або електрики, шляхи чи залізниця. Вони повинні бути прозоро, чесно та справедливо регульовані. Інші мають зникнути заради України та її процвітання.

 

Я хотів би подякувати моїм колегам Джузеппе Грімальді, Сергію Гурієву, Аділові Ганіфу, Костянтину Кінцурашвілі та Марку Магалецькому за їх підтримку, пропозиції та критику.

 

Френсіс Маліг, керуючий директор для Східної Європи та Кавказу у Європейському банкові реконструкції та розвитку.

 

(З англійської мови переклав Ярослав Вербицький)

 

 

Be the first to comment on "Надійшов час зруйнувати монополії в Україні"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**