Естонія та Литва наближаються до енергетичної незалежності від Росії

Джон Еванс «Білий будинок над Балтикою»Джон Еванс «Білий будинок над Балтикою»

Історія та географія досі визначають сучасність країн Балтії (Латвії, Литви та Естонії). Життя в тіні колишнього гегемона, який уже дав достатньо доказів свого недружнього ставлення, як наприклад кібератака 2007 року, спрямована на Естонію, та й взагалі ворожість до балтійських країн, спонукали їхні уряди проводити реформи у таких галузях, як військова діяльність, кібербезпека та інфраструктура.

Ситуація на енергетичному ринку балтійських країн також має явний політичний відтінок. У регіоні відчувається дефіцит енергоресурсів та генеруючих потужностей. Це змушує балтійські столиці закуповувати електроенергію на зовнішніх ринках, а газ — в Росії. З огляду на те, що в останні роки Кремль багато і охоче застосовує «енергетичну зброю», першочерговим питанням для країн Балтії є позбавлення економічної залежності від Москви після того, як було подолано політичну залежність. Прагнення усунути російську загрозу висуває питання про ціну, яку країни Балтії готові за це заплатити.

ЄС як перешкода

Щоб покрити енергодефіцит балтійські держави повинні імпортувати електроенергію, газ, нафту і нафтопродукти. Одночасно вони змушені підкорятися директивам ЄС щодо обмеження викидів парникових газів, а також — лібералізації ринків електроенергії та газу. Фактично Брюссель обмежує можливості Балтії щодо самостійного виробляння електроенергії.

Країни Балтії

Країни Балтії

Посилює ситуацію те, що Литва стала енергетично більш залежною від Росії після вступу до ЄС. Згідно з висунутою європейською стороною умовою, в 2009 році Вільнюсу довелося закрити Ігналінську АЕС. У 2013 році Литва імпортувала 70% електроенергії. Латвія, хоча і є імпортером електроенергії, має кілька гідроелектростанцій та можливість в перспективі розширити використання гідроенергетики. У кращому становищі знаходиться Естонія — вона єдина з балтійських країн володіє важливими джерелами енергоресурсів — горючими сланцями. Незважаючи на встановлені в ЄС квоти на викид вуглекислого газу, естонська енергетика поставляє частину енергії на експорт.

На шляху до енергонезалежності

Держави Балтії завершують третій етап великого енергетичного проекту, який зробить їх незалежними від російської системи. Для Латвії та Естонії це пріоритетна інвестиція, яка у вересні з’єднає дві країни 176-кілометровою лінією електропередач.

У травні 2007 року естонці здійснили імпровізований, хоча й успішний захист від нападу на свій Інтернет-простір і стали європейськими лідерами в цифровому полі, покращивши кібербезпеку та запровадивши численні нововведення, такі як електронне громадянство, що дозволяє іноземцям ведення бізнесу в Естонії. Уряди Балтії також інвестують кошти в інфраструктуру та енергетику, а заплановане введення в дію електростанції та електромереж є частиною цієї стратегії.

Електростанція та інтерконектор, які запустять в експлуатацію у вересні, завершать третій етап великого енергетичного проекту, що з’єднає Естонію та Латвію. Інвестиція включає в себе будівництво електростанції в маленькому естонському південно-західному місті Кілінгі-Німме, а також 176 км ліній електропередач, що дійдуть до столиці Латвії.

Перед Москвою постане завданням забезпечити електропостачання до Калінінграду

Перед Москвою постане завданням забезпечити електропостачання до Калінінграду

І Латвія, і Литва, і Естонія давно виявили бажання відключитися від системи BRELL, що охоплює Білорусь, Росію та Балтію. Завдяки їй Москва контролює частотні системи та врівноважує мережі. ЗМІ неодноразово повідомляли про наміри країн регіону відключитися від російської енергосистеми та синхронізуватися з мережею Європейського Союзу. Завершення цієї операції заплановано на 2025 рік.

Даний проект вже є третім між двома країнами та передбачає підключення електромережі у вересні, а всі інші адміністративні питання будуть завершені до листопада. Інвестиції кардинально підвищать ефективність регіону, серед іншого, шляхом збільшення транскордонних можливостей передачі енергії.

Що з Калінінградом?

Не тільки республіки Балтії готуються до інфраструктурних змін. Перед Москвою постане завданням забезпечити електропостачання до Калінінграду після фактичної дезінтеграції системи BRELL. Російський ексклав черпає електроенергію з сусідньої Литви, яка, в свою чергу, імпортує її з Росії.

Росія має намір побудувати нову електростанцію в регіоні. Москва планує інвестувати 100 мільярдів рублів у модернізацію газових та вугільних електростанцій або електростанцій, введених в експлуатацію рік тому. Мета Москви — унезалежнення Калінінграду після очікуваного енергетичного розлучення з сусідами. Нові потужності мають сягати 1 ГВт.

Balticconnector

Balticconnector

Скоро запрацює газове з’єднання між Фінляндією та Естонією

Побудова морського відтінку газогону, який з’єднує Естонію та Фінляндію було завершено. Він є першим з п’яти елементів проекту Balticconnector.

Двосторонній морський трубопровід довжиною близько 77 км пролягає від фінського міста Інкоо до естонського міста Палдіскі, приблизно в 50 км на захід від Таллінна. На етапі планування трубопроводу були враховані фактори навколишнього середовища, формування морського дна, корабельні маршрути та інші елементи інфраструктури. Було проведено проби тиску у морськійводі. Процес спорожнення та сушіння труби проводився для забезпечення можливості передачі газу. Плановий термін експлуатації трубопроводу — 50 років.

«Завершення робіт по трубопроводу в морі відповідно до графіка є прекрасним прикладом доброї співпраці між усіма сторонами. Я хотів би особливо подякувати за співпрацю сусідам, які проживають поблизу місця роботи», — каже директор проекту Том Фремлінг.  Газопровід Balticconnector буде введено в експлуатацію до кінця 2019 року.

Після завершення Balticconnector з’єднає газову інфраструктуру Фінляндії та Естонії, дасть можливість на практиці відкрити газові ринки в цих країнах, а також буде одним із елементів газового кільця навколо Балтії. Завдяки сполученню Польщі з Литвою, Литви з Естонією через Латвію та далі Естонії з Фінляндією це дасть можливість створити ринок газу Балтії.

Клайпеда

Клайпеда

Балтія та США домовилися про співпрацю в галузі енергетики

Країни Балтії та США зміцнюватимуть співробітництво в галузі енергетики. Планується, що перша зустріч в форматі «3 + 1» пройде у Вільнюсі у вересні, пише mixnews.lv. Такої домовленості було досягнуто в Києві на зустрічі президентів Литви, Латвії та Естонії (прибулих на інавгурацію нового президента України Володимира Зеленського), що відбулася з ініціативи міністра енергетики США Ріка Перрі.

«США є стратегічним партнером країн Балтії, які підтримують прагнення Литви збільшити диверсифікацію джерел енергопостачання, знизити залежність від російського газу і посилити енергетичну самостійність регіону», — зазначила литовський президент Даля Грібаускайте.

За її словами, очікується, що формат «3 + 1» послужить «зміцненню співпраці при синхронізації електромереж країн Балтії з мережами материкової Європи, підвищенню кібернетичної безпеки, створенню об’єктів відновлюваної енергетики, появі загального регіонального газового ринку, імпорту скрапленого природного газу» (СПГ). На чотиристоронній зустрічі обговорювалося також питання поставок СПГ зі США. Литва була однією з перших країн ЄС, яка почала імпортувати зріджений природний газ з США через термінал в Клайпеді.

Додамо, що Даля Грібаускайте провела зустріч із Володимиром Зеленським після його інавгурації. За її словами, обговорювалися питання зміцнення двосторонніх відносин, геополітичні виклики, питання безпеки, а також співробітництво України з ЄС та НАТО.

Керсті Кальюлайд

Керсті Кальюлайд

Литовський президент підкреслила, що Вільнюс «підтримує український народ, суверенітет і територіальну цілісність України і надає Києву повну підтримку як на державному рівні, так і за допомогою громадянського суспільства».

У свою чергу, президент Естонії Керсті Кальюлайд на зустрічі, що відбулася із Володимиром Зеленським підкреслила важливість підвищення ефективності боротьби з корупцією та надійності економічного середовища України.

«Місце України — в Європі, і Європа не повинна забувати, що в Україні йде війна, а Крим, як і раніше окупований», — сказала Керсті Кальюлайд.

Тарас Осадчий

Be the first to comment on "Естонія та Литва наближаються до енергетичної незалежності від Росії"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**