Як зупинити Росію? В цьому може допомогти українська оборонна промисловість

Філіп Арена «Німецький King Tiger Tank»Філіп Арена «Німецький King Tiger Tank»

Інтеграція української оборонної та аерокосмічної промисловості в західні структури оборони та безпеки, а також можливе приєднання України до НАТО значною мірою сприятиме як регіональній, так і глобальній стабільності.

Світовий баланс сил перебуває в перехідному періоді. Глобальний порядок, який був встановлений після Другої світової війни та розпаду Совєтського Союзу, зараз одержав своє продовження і часто є дифункціональним. Ми є свідками розширення багатополярного світу, а ризик конфліктів інтенсифікується через збільшення числа світових впливових гравців.

Україна знаходиться в епіцентрі цих змін та інтересів багатьох великих держав. Вона є ключем до збалансування глобальних амбіцій Росії. Від часу військової агресії в Україні в 2014 році і навіть раніше, починаючи з війни з Грузією, Росія постійно намагалася дестабілізувати та послабити систему глобальної безпеки.

РФ робила це лише з однією метою: переформатувати під себе постсовєтську сферу впливу з новими кордонами, як фізичними, так і психологічними. Президент Владімір Путін у 2007 році заявив про це в ході свого виступу на Мюнхенській конференції з питань безпеки, де він скаржився, що «США у всіх сферах перейшли свої державні кордони».

Мюнхенська конференція з питань безпеки

Мюнхенська конференція з питань безпеки

З інструментів, які Росія використовує для набуття геополітичного впливу, найважливішим є «розповсюдження тактик». Ці тактики передбачають різні способи впливу, починаючи від військових конфліктів до маніпулювання національними політичними та економічними системами через дезінформацію, посередників, а також кібер-війну.

Західні політичні системи та системи безпеки, стикаючись з такими загрозами, є вразливими. Демократія вимагає суспільної довіри та бюрократичного консенсусу, щоб вижити. Путін це знає, тому він намагається підірвати ці стовпи демократичної стабільності.

Точно так само Сполучені Штати та їхні союзники повинні реагувати на виклики Кремля, атакуючи Росію там, де вона найбільш вразлива. Це стосується експорту викопного палива та зброї.

У нафтовій і газовій сфері Захід був наполегливим у боротьбі з агресією РФ, накладаючи санкції на російську енергетичну галузь та експортуючи сланцеву нафту і газ із США. Проте, з іншого боку, в оборонній промисловості та військовій торгівлі Захід не досяг такого ж рівня спротиву.

Саме тут Україна грає важливу роль. У світі є лише кілька країн, які мають повний цикл оборонного виробництва. Тільки США, Франція, Росія, Китай та Україна покривають практично всі технологічні можливості оборонної сфери.

Російська торгівля зброєю являє собою загрозу глобальній безпеці. Кремль використовує військово-технічне співробітництво як засіб досягнення своїх геополітичних цілей. Москва проводила цю політику під час «холодної війни», поділяючи світ на сектори стратегічного впливу. Тоді Сполучені Штати були противагою цій руйнівній совєтській стратегії, і тепер вони повинні знову взяти на себе цю роль.

Українські інновації

Українські інновації

У цьому контексті Україна може відігравати ключову роль у сприянні Сполученим Штатам. Вона є країною провідних оборонних потужностей. Її національна інфраструктура була побудована та зосереджена на захисті.

Протягом більше двадцяти років Сполучені Штати та Захід не мали стратегії для ефективного використання оборонного потенціалу України шляхом інтеграції її в НАТО. Ці можливості можуть недвозначно створювати для НАТО додаткову цінність.

Росія дуже добре усвідомлює це. Як результат, однією з головних цілей Кремля є підкорення України, щоб перешкодити Заходу використати її потенціал. Москва розробляла плани із заволодіння Східною Україною задовго до свого вторгнення у 2014 році. Росія орієнтувалася на цей регіон України, оскільки в ньому розміщені найважливіші елементи совєтської оборонної та космічної промисловості, а технології, що виробляються там, важко відтворити. Росія прагнула не дозволити існування таких можливостей у незалежній та орієнтованій на Захід Україні.

Недавня історія показує, наскільки важливою Росія вважає свою колишню оборонну базу в Україні. 2 грудня 2013 року російська делегація на високому рівні під головуванням віце-прем’єр-міністра Дмітрія Рогозіна відвідала оборонні підприємства у східноукраїнських містах Дніпро, Запоріжжя та Миколаїв. Не випадково наступного дня тодішній Президент України Віктор Янукович відмовився підписувати Угоду про асоціацію між Україною та ЄС, як політичну та торговельну програму, котра б ще більше привернула Київ до Заходу і відсунула його від впливу Росії.

По суті українська оборонна промисловість є природним конкурентом Росії. Спираючись на західну підтримку, вона може серйозно послабити російський вплив по всьому світі. Захід, зокрема Сполучені Штати, повинен скористатися потенціалом України. Більш тісно співпрацюючи з Україною, Захід зможе обмежити геополітичний вплив Росії.

Запоріжжя

Запоріжжя

Однак для цього Україна повинна стати більш привабливою як партнер, передусім проводячи критичні політичні та військові реформи. Українська законодавча база для військової реформи була розроблена з огляду на її необхідність після Революції Гідності 2014 року і анексії Росією Криму та вторгнення до Східної України. І з наступними президентськими та парламентськими виборами, які відбудуться в Україні 2019 року, настане час втілити в життя ці напрацювання.

Інтеграція української оборонної та аерокосмічної промисловості в західні структури оборони та безпеки, а також ймовірне приєднання України до НАТО, значною мірою сприятимуть як регіональній, так і глобальній стабільності.

Українська оборонна промисловість має бути переорієнтована на відповідність стандартам та вимогам НАТО. Мусить відбутися заміна  російського та совєтського озброєння на те, яке використовується нинішніми членами НАТО. Члени Північноатлантичного альянсу, такі як Чехія, Угорщина, Болгарія, Італія та Франція, не повинні співпрацювати з російським оборонним сектором. Українська оборонна промисловість та її продукція є цілком реальною альтернативою для цих країн.

Крім того, держави НАТО мають почати співпрацювати з оборонною промисловістю України, щоб створити спільну продукцію, яка могла б замінити існуючий російський експорт на треті ринки, такі як Індія, Близький Схід та Латинська Америка. Така заміна є критично важливою не тільки тому, що експорт озброєнь є вагомим джерелом доходів для російської оборонної промисловості, а також і через те, що Росія традиційно використовує технічне співробітництво в галузі оборони для отримання політичного та стратегічного впливу в усьому світі.

Україна-НАТО

Україна-НАТО

Таке розширене співробітництво між Україною, НАТО та Заходом буде взаємовигідним. Інтеграція української оборонної та аерокосмічної промисловості в західні структури оборони та безпеки, а також ймовірне приєднання України до НАТО, значною мірою сприятиме як регіональній, так і глобальній стабільності.

Денис Гурак, старший науковий співробітник Фонду «Потомак» і заступник генерального директора українського державного виробника зброї «Укроборонпром» (2014-2018)

(З англійської мови переклав Ярослав Вербицький)

Be the first to comment on "Як зупинити Росію? В цьому може допомогти українська оборонна промисловість"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**