Що Трамп значить для Європи?

Яна Рафаель «Викрадення Європи»Яна Рафаель «Викрадення Європи»

Відносини між Європою і США неодноразово страждали не тільки через економічні проблеми, а й внаслідок політичних криз. Досить згадати вихід Франції з військових структур НАТО в 1966 році або негативне ставлення Франції та Німеччини до вторгнення США в Ірак у 2003 році.

А нині реальність така, що гарантії безпеки, які Сполучені Штати поширювали на Європу, і таким чином зробили повоєнну Європу залежною від захисту Америки, закінчуються.

Ця парасолька безпеки супроводжувалася американською фінансовою, політичною та економічною підтримкою для Західної Європи після того спустошення, якого вона зазнала внаслідок Другої світової війни. Так само в інтересах Америки було мати оплот у Західній Європі проти комуністичного блоку на чолі з СССР.

Коротше кажучи, Сполучені Штати мали вирішальне значення для побудови сьогоднішнього Європейського Союзу. Безпека, мир і процвітання Європи не відбулися б без послідовної підтримки Вашингтона. Після падіння Берлінського муру в листопаді 1989 року цілісна, єдина та вільна Європа стала метою адміністрацій США.

Берлінський мур

Берлінський мур

Але ця мета зараз ставиться під загрозу проросійською політикою Ангели Меркель та Еммануеля Макрона, які працюють на послаблення Європи, що неминуче призведе до поступового розпаду Європи, а це ще більше підірве трансатлантичні відносини і послабить Захід.

Європейські лідери завжди сприймали американські гарантії безпеки як належне. Вони вважали, що після 1945 року архітектура багатосторонніх інституцій, цінностей і демократії є постійною.

Політика Трампа, як би його не демонізували у Брюсселі, показала, що ЄС в цілому не сформував своєї довгострокової стратегії. В інакшому випадку Євросоюз серйозно б зайнявся питаннями оборони, безпеки та зовнішньої політики.

На сьогоднішній день досягнення європейців у сфері оборони та зовнішньої політики є жалюгідними. Європейські члени НАТО взагалі не займаються колективною обороною, вони не можуть навіть зібрати сили безпеки для захисту зовнішніх кордонів блоку, що є необхідним для забезпечення сталого розвитку Шенгенської системи.

США вже давно звинувачували своїх союзників у недостатніх внесках у НАТО. На Уельському саміті НАТО в 2014 році всі його члени взяли на себе зобов’язання виділяти на військові потреби не менше 2% свого валового внутрішнього продукту. Це зобов’язання, як і раніше, повисло в повітрі. З європейських країн його дотримувалася лише четвірка членів НАТО — Велика Британія, Польща, Греція і Естонія.

Уельський саміт НАТО в 2014 році

Уельський саміт НАТО в 2014 році

На саміті в Брюсселі у липні 2018 року питання про внески знову опинилося в центрі дискусій. На цей раз Трамп дещо пом’якшив свої закиди на адресу союзників.

На саміті президент США похвалив керівників Румунії, Латвії та Литви, які також подолали 2%-й рубіж військових витрат, і зазначив, що військові витрати країн Північноатлантичного альянсу збільшилися на 33 млрд доларів.

Потім, коли Трамп оголосив, що збирається вивести війська США з Сирії, європейці почали голосно скаржитися. Вони справедливо стверджували, що курдські сили в Сирії, які підтримали Сполучені Штати, будуть залишені на милість Туреччини, не кажучи вже про те, що майбутнє Сирії залежатиме від Москви, Анкари і Ірану — трьох основних гравців в цій частині Близького Сходу.

Проте де була Європа під час всієї сирійської війни? Якщо ЄС так вірить у роль дипломатії та м’якої сили, то Брюсселю слід було активно діяти в цьому напрямку в Сирії та інших країнах Близького Сходу.

По суті, як би європейці не любили зовнішню політику Трампа, вони не запропонували жодних варіантів і в цьому проявляється їхня слабкість.

Брюссель

Брюссель

Серйозні розбіжності між Дональдом Трампом та Брюсселем викликала міграційна криза, коли європейські кордони штурмували  сотні тисяч нелегальних мігрантів.

Президент США тоді різко розкритикував міграційну політику ЄС, назвавши ситуацію з біженцями повним хаосом. «Тим, хто виступає на підтримку нелегальної імміграції, слід гарненько подивитися на те, що відбувається в Європі за останні п’ять років. Повний хаос!», — написав він у своєму мікроблозі в Twitter.

За останні роки, особливо в 2015-2016 рр., в Європу, і зокрема до Німеччини, прибула велика кількість шукачів притулку. Трамп уже неодноразово критикував рішення уряду ФРН пустити в країну так багато мігрантів. При цьому він стверджував, що через міграційну кризу в Німеччині різко зросла злочинність.

Одночасно Трамп підкреслив, що США мають надійні кордони, і американці ніколи не допустять незаконного прибуття нелегалів до країни.

Кілька місяців тому тисячі мігрантів з Центральної Америки направились пішки в бік південного кордону США. Дональд Трамп відразу заявив, що ці люди не мають жодних шансів проникнути в Сполучені Штати. У разі необхідності він пообіцяв задіяти збройні сили, щоб зупинити біженців.

Мігранти

Мігранти

У стосунках між США та ЄС важливу роль відіграє економічний чинник. Експорт зрідженого газу виявився в центрі переговорів, які відбулися 25 липня 2018 року між головою Європейської Комісії Жан-Клодом Юнкером і президентом Трампом, який потім заявив, що США і ЄС ухвалили рішення зміцнити свої зв’язки в енергетичній сфері.

«Європейський Союз хоче імпортувати більше зрідженого газу зі Сполучених Штатів, і вони збираються стати дуже великим покупцем. Ми збираємося полегшити їм вирішення цього завдання, що дасть їм можливість диверсифікувати постачання енергоносіїв», — заявив Трамп.

При цьому в ході своєї поїздки в Європу в липні 2018 року Трамп постійно пов’язував поставки американського зрідженого газу з поставками російського газу до Європи і питаннями безпеки. Виступаючи в Лондоні, він різко засудив політику А. Меркель: «Те, що робить Німеччина жахливо. Це жахлива помилка. Оскільки я добре ставлюся до Ангели я відверто сказав їй про це. Я думаю це жахливо, що у вас є трубопровід, що йде з Росії, і мені відомо, що Німеччина отримує 50%, 60% і навіть, як я чув, 70% своєї енергії з Росії. Залишається відкритим питання, як можна забезпечувати мир і посилювати міць, коли хтось контролює твою країну?».

Ще відвертіше висловився міністр енергетики США Рік Пері. Виступаючи в Сенаті США, він заявив, що «поставки американського газу в Східну Європу — один з найпотужніших засобів стримування російського впливу».

Дональд Трамп та Ангела Меркель

Дональд Трамп та Ангела Меркель

Однак на сьогоднішній день спостерігається значна диспропорція в обсягах поставок американського зрідженого газу та російського трубопровідного газу. Обсяг американського експорту зрідженого газу до Європи в 2017 році склав 2,1 млрд кв. м, а російський експорт газу в Європу в тому ж році досяг 192,2 млрд кв. м. Однак прагнення Трампа просувати на європейський ринок американський зріджений газ може зменшити апетити «Газпрому» на ринкові газу в Євросоюзі.

Таким чином існують принаймні чотири серйозних чинника, які можуть зруйнувати російську газову монополію на європейському ринку.

По-перше, це високі темпи нарощування американських потужностей з виробництва, транспортування та експорту зрідженого газу.

По-друге, в Європі, в залежності від ціни на нафту, знижується споживання газу, ціна якого прив’язана до ціни нафти. На споживання газу впливає і дедалі більше використання відновлюваних джерел енергії.

По-третє, необхідно враховувати політичні аспекти цієї проблеми. В умовах триваючої конфронтації між США і РФ Вашингтон докладатиме серйозних зусиль для витіснення Росії з європейського газового ринку, щоб позбавити її можливості використання цієї «енергетичної зброї».

І, нарешті, по-четверте, з огляду на вартісні відмінності між американським і російським газом, покупка американського газу з часом може стати для Європи економічно вигідною.

Наприкінці минулого року, а саме 11 листопада, французька столиця приймала глав держав і урядів країн світу в рамках урочистостей з нагоди сторіччя закінчення Першої світової війни.

парк Ла-Віллет

парк Ла-Віллет

Увечері більшість прибулих у Париж світових лідерів зібралися на засідання Форуму миру у великому залі парку Ла-Віллет. Захід був ініційований Макроном і покликаний «стати відповіддю на зростання напруги в сучасному світі».

Еммануель Макрон у своїй промові різко розкритикував націоналізм, так що телеканал CNN не міг не помітити того, що ця завуальована критика була адресована Трампу.

Закиди Макрона на адресу США підтримала і Ангела Меркель. Виступаючи на Паризькому форумі світу, Меркель висловила занепокоєння тим, що націоналізм нібито руйнує зв’язки між Європою та Америкою. Проте цю плаксиву промову Дональд Трамп просто проігнорував.

Тарас Осадчий

Be the first to comment on "Що Трамп значить для Європи?"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**