Чого нам чекати від Трампа?

кандидат в президентиДональд Трамп

Висунення Дональда Трампа кандидатом від Республіканської партії викликало справжню істерію. З боку ліберальних «яструбів» посипалися звинувачення в підтримці диктатури, руйнуванні міжнародного порядку і підбурюванні до порушення закону. Були навіть голоси, які закликають до перевороту в разі перемоги мільярдера. З іншого боку, Барак Обама припустив, що Владімір Путін дійсно може виграти від перемоги Трампа. Які ж тепер висновки з цього усього випливають для України?

Журналіст Джеймс Кірчік у своїй статті для Los Angeles Times навіть висловив припущення про можливість перевороту після приходу до влади Дональда Трампа. «Американцям, які бачать в останній невдалій спробі державного перевороту в Туреччині якусь екзотичну подію, слід брати до уваги, що перспектива подібної нестабільності стала б вірогідною в цій країні (США – Глобал Аналітик), якщо б Дональд Трамп був президентом».

Такі серйозні припущення вимагають, відповідно, сильних аргументів. І справді — зі статті «прогресивного публіциста» ми дізнаємося, що Трамп є «нахабно авторитарною» політичною фігурою, яка легко впадає у крайнощі. Проти нього також використовується той факт, що менеджером передвиборчої кампанії він призначив Пола Mанафорта — лобіста, який свого часу працював на сумновідомого Віктора Януковича. Проте Кірчик забув додати, що та сама людина також вела кампанії інших кандидатів-республіканців, яких важко запідозрити в русофілії, наприклад Рональда Рейгана. На думку критиків, подібних до Кірчика, Трамп є людиною непередбачуваною і просто небезпечно. Такому, як він не можна довіряти ядерної кнопки.

ЗМІ

Los Angeles Times

У свою чергу, відомий американський журналіст і політолог єврейського походження, який спеціалізується в області зовнішньої політики, Джеффрі Голдберг на theatlantic.com назвав Дональда Трампа «де-факто агентом Путіна». Він переконаний, що бачення Трампом зовнішньої політики США збігається з російськими геополітичними інтересами. Люди з його оточення критикують американську демократію в спосіб, подібний до кремлівського. Разом із заявами, які ставлять під сумнів ту роль, яку США відіграє в НАТО, це є відходом від традиційної зовнішньополітичної лінії, якої дотримуються республіканці. Досі вона полягала на розширенні кількості вільних країн, стримуванні присутності Росії в ключових регіонах світу, таких як Близький Схід, Східна Азія чи Європа. Президентство Дональда Трампа, на думку журналіста та політолога, означає розрив з цією традицією.

Президентство Трампа може призвести до «закінчення післявоєнного міжнародного порядку та дозволить диктаторам на чолі з його (Трампа) союзником Владіміром Путіним реалізовувати свої власні інтереси». Обрання мільярдера для Голдберга це — важливий крок на шляху до «деспотії та тиранії» в світі.

Історик і співробітник Brookings Institution Роберт Каган вважає Дональда Трампа монстром, створеним «колективним Франкенштейном» — деградованою Республіканською партією. На його думку, РП поширює популістські настрої і фанатично опирається напливові іммігрантів. Республіканська опозиція проти президента США Барака Обами замість того, щоб висувати переконливі аргументи зосередилась на емоційних і фанатичних звинуваченнях чорношкірого політика в «антиамериканізмі». Який звідси висновок? Республіканці вже втрачені для усього хорошого, але Сполучені Штати поки ще ні. Просто необхідно підтримати правильного кандидата… Гілларі Клінтон.

Америка

Будівля Brookings Institution

Закиди Трампові щодо зв’язків з Росією досягли свого апогею після виступу кандидата від Республіканської партії на тему електронних листів Гілларі Клінтон. Демократка під час перебування на посаді держсекретаря вела офіційне листування з приватної, а не державної електронної поштової скриньки. 27 липня цього року Дональд Трамп на прес-конференції в Майямі закликав Росію зламати сервер електронної пошти Гілларі Клінтон, щоб знайти «зниклі 30 тисяч електронних листів», написаних і відправлених в той час, коли Клінтон займала пост держсекретаря. У передвиборному штабі Клінтон з приводу слів Трампа заявили, що це «перший випадок, коли один з основних кандидатів у президенти активно закликає іноземну державу вести шпигунство проти його політичного опонента». Після цього Трамп сказав, що він пожартував… і на Twitter запропонував передати це питання в руки ФБР.

 
Проте виборчий штаб демократів в особі політичного радника Клінтон Джейка Саллівана не прийняв таких пояснень і засудив слова кандидата від Республіканської партії, назвавши їх «загрозою національній безпеці». Цей скандал прокоментував Барак Обама. В інтерв’ю NBC він сказав, що Путін може спробувати втрутитися у виборчу кампанію в Сполучених Штатах, і припустив, що президент Росії зацікавлений у перемозі кандидата від Республіканської партії.

Нині Трамп прагне дистанціюватися від питання про причетність російських спецслужб за злом серверів Національного комітету Демократичної партії і про можливу підтримку його кандидатури з боку Москви.

США

Джейк Салліван

«Це настільки неправдоподібно, — заявив він. — Це так смішно. Чесно кажучи, я хотів би мати таку владу. Я хотів би мати таку силу, але Росія не має ніякої поваги до нашої країни».

Трамп неодноразово говорив, що не має «нічого спільного з Росією», незважаючи на свої похвали Путіну в минулому. «Я не маю ніякого відношення до Росії, — підкреслив політик. — Я сказав, що Путін має набагато ліпші лідерські якості, ніж Обама, але хто цього не знає?».

Що Трамп насправді думає про зовнішню політику?

Що про своє бачення зовнішньої політики говорить сам Дональд Трамп? З одного боку, необхідно визнати, що сам республіканець спричинився до збільшення обвинувачень в путінофілії. Коли в середині грудня 2015 року президент РФ похвалив Дональда Трампа за його талант та інтелект, Трамп майже відразу віддячив йому взаємністю, оцінивши лідерські якості глави російської держави. У грудні 2015 року під час розмови з Джо Скарборо з MSNBC він назвав президента РФ «справжнім лідером, на відміну від американських політиків».

телебачення

У студії MSNBC

З іншого боку, Дональд Трамп, в промові щодо міжнародних справ, яка була опублікована 27 квітня цього року на donaldjtrump.com високо оцінив ту роль, яку Сполучені Штати відіграли під час Другої світової і холодної воєн. Проте пізніше він сказав, що «дурість і зарозумілість, які замінили логіку, призвела до великих лих» — наприклад в Іракові, Лівії та Сирії. Крім того, США допустили масове переслідування християн на Близькому Сході, а політкоректність не дозволяє Баракові Обамі навіть використовувати термін «радикальний іслам». Американський авторитет в світі надломлений. Коли Обама прилітав на Кубу і в Саудівську Аравію, в аеропорту його не зустрів жоден з керівників приймаючої країни. Адміністрація Обами також уклала невигідні угоди, такі як ядерна договір з Іраном. У той же час військовий бюджет Сполучених Штатів був надміру роздутий, і це крім величезного торговельного дефіциту.

Трамп також порушив питання зовнішньої політики під час з’їзду Республіканської партії. Зрозуміло, що він не міг обійти увагою цю тему, адже його суперниця за президентське крісло — демократка Гілларі Клінтон в 2009-2013 роках обіймала посаду державного секретаря. На думку бізнесмена і політика, виникнення та підйом Ісламської Держави, громадянська війна в Сирії, хаос в Іраку, опанування Єгипту з боку ісламістів — це багато в чому «заслуга» дружини Білла Клінтона.

Міжнародна ситуація, яка склалася і роль Америки в останні роки не вселяє оптимізму. «Після 15 років війни на Близькому Сході, витрати мільярдів доларів і загибелі тисяч людей, ситуація є гіршою, ніж будь-коли раніше», — сказав республіканець в промові, яка була опублікована на vox.com.

мас-медіа

Веб-сайт vox.com

Куди треба рухатися далі? На думку Трампа, треба покінчити з інтервенціоністською політикою і зосередитися на інтересах власної країни: «America First (по-перше Америка)!». Необхідно припинити неконтрольовану імміграцію, розірвати невигідні торговельні угоди, збільшити виробництво американської продукції та, відповідно, зменшити експорт з Китаю — це те до чого закликає кандидат-республіканець.

Тим не менше відхід від політики надмірного втручання в світову політику не означає відмови від боротьби проти Ісламської Держави. Навпаки — вона мусить бути повністю розгромленою. Проте НАТО не справляється зі своїм завданням боротьби з тероризмом. Члени НАТО користуються американським захистом, але при цьому виділяють мало коштів на утримання цієї міжнародної військової організації.

Чи знищить Трамп НАТО?
В рядах ліберальних «яструбів» серйозну заклопотаність також викликає те, що Трамп ставить під сумнів ступінь участі США в НАТО і гарантії захисту для його членів. У контексті агресивної політики Росії це питання також має важливе значення для українців.

Д’Анжело Гор на веб-сайті factcheck.org, де політичні маніпуляції розглядаються в порівнянні з фактами, проаналізував промову кандидата від Республіканської партії на цю тему. На підставі цього аналізу можна зробити висновок, що ексцентричний мільярдер вважає Північноатлантичний альянс застарілим і непридатним для нинішніх часів, які вимагають боротьби з тероризмом. Він стверджує, що НАТО потребує реорганізації та збільшення вкладу інших держав-членів. Якщо якісь країни не виділяють на оборону 2% ВВП, як цього вимагають правила, то в разі виникнення загроз вони самі мають себе рятувати. Якщо не відбудуться назрілі реформи, що перш за все означатиме більш справедливий розподіл витрат, то Трамп допускає можливість виходу США з Альянсу. Проте, не дивлячись закиди на критиків, він ніколи не говорив про необхідність розпуску НАТО.

міжнародна організація

НАТО

Також потрібно відзначити, що в своїй квітневій промові Трамп згадував про чотири країни, які крім США, виконують свої бюджетні зобов’язання перед НАТО. Згідно з інформацією, наведеною на веб-сайті Альянсу (nato.int), необхідні 2% від ВВП на оборону платять Польща, Естонія, Велика Британія, Греція, і, звичайно, Сполучені Штати. Решта, тобто 23 країни, не виконують цих зобов’язань. Слід зазначити, що в 2015 році лише 10 країн виконали додаткову вимогу виділяти принаймні 20% оборонного бюджету на оновлення військової техніки.

Войовничі ліберали забувають також, що демократ Барак Обама відмовився від побудови ракетного щита в Польщі і Чехії. За це його розкритикував в своїй квітневій промові ніхто інший, як… ізоляціоніст Дональд Трамп. Це дає підстави сподіватися, що у разі приходу до влади  американського бізнесмена США не зменшить військової допомоги для східноєвропейських країн.

Усе вищезазначене не означає, звичайно, нібито під владою Трампа Східна Європа може спати спокійно. Але такої впевненості не було ані за президентства Барака Обами, і не буде за Гілларі Клінтон. Липневі слова польського міністра Вітольда Ващиковського, що нібито американці не повинні коливатися в разі вторгнення в Польщу, видаються надмірно оптимістичними. Спасіння Польщі полягає лише у зміцненні зв’язків з Україною, яка протистоїть тій державі, яка єдина має бажання та можливість вторгнутися в Східну Європу і таким чином повернути собі сферу впливу, яка існувала за часів СССР.

газета

The New York Times

Трамп і Україна

Багато чого з передвиборчої риторики Трампа, здається, промовляє на користь Росії, що не може не викликати занепокоєння в Україні. З іншого боку, треба брати до уваги особливості передвиборчої гонки в США. Наприклад те, що заяви претендентів на президентське крісло часто не відображають їхнього бачення майбутнього політичного курсу, а лише спрямовані на приваблення якихось частин електорату. Видається, що Трамп має велике бажання стати президентом, але не має чіткої зовнішньополітичної концепції. Наразі він намагається підлаштуватися під настрої опонентів Демократичної партії, чиїм кандидатом є Гілларі Клінтон.

У березневому інтерв’ю The New York Times Дональд Трамп зробив несподівану заяву, висловивши свою прихильність до України. Після міркувань про НАТО Трамп різко перейшов до теми, яка стосується України. «І одна річ, яку я не переносив, була Україна. Але зараз я весь за Україну», — сказав Трамп. Він також повідомив, що у нього є друзі, які живуть в Україні, а також заявив, що Росія стає дуже конфронтаційною.

«І ми найменше постраждали від того, що відбувається з Україною, тому що ми далі всіх. Але навіть, здається, їх сусіди не особливо хочуть про це говорити. Ви подивіться на Німеччину, ви подивіться на інші країни, і вони, схоже, не дуже активно беруть участь. Це стосувалося лише нас і Росії. І я задавався питанням, чому країни, які межують з Україною і знаходяться поруч з нею не беруть більш активну участь? Чому це завжди тільки Сполучені Штати? Ви знаєте, це впливає на нас, але не так сильно, як це впливає на інші країни», — зазначив він. За його словами, інші країни тільки говорили: «Ми повинні зупинити» і нічого не робили. «Усе відбувалося між нами і Росією. Чому так? За фактом через газ і нафту та інші речі, яких вони хотіли від Росії», — сказав Трамп. «Ми боремося за Україну, але ніхто не бореться за Україну, крім самої України, звичайно ж, і я кажу, що це не здається справедливим, і це не здається логічним», — підкреслив він.

Олесь Рахманний

Be the first to comment on "Чого нам чекати від Трампа?"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**