Росія прагне утримати Швецію поза межами НАТО

швеціяStockholm

Російські служби вживають заходів з дезінформації та лобіювання, спрямованих на утримання Швеції від підвищення рівня військового співробітництва та приєднання до НАТО. У відповідь шведи переглянули свою військову концепцію та поступово збільшують традиційний оборонний потенціал, особливо в районі острова Готланд.

Згідно з інформацією, наведеною на сторінках Dagens Industri, росіяни вживають дедалі інтенсивніших заходів, щоб припинити співпрацю Швеції з НАТО, а також запобігти її вступові до Північноатлантичного альянсу. Ці заходи мають форму лобізму, кібервійни та дезінформаційної діяльності. Російські пропагандисти, наприклад, постійно твердять, що співпраця Швеції з НАТО буде пов’язана зі згодою на розміщення в країні ядерної зброї.

мас-медіа

Dagens Industri

Звичайно, що російські автори таких «страшилок» не згадують, що навіть Норвегія або Данія, які належать до НАТО і були «прифронтовими» країнами під час холодної війни, не погодилися на розміщення на своїй території ядерної зброї. Не кажучи вже про те, що в Північноатлантичному альянсі ядерні системи грають дуже обмежену роль, і вони не розгорталися в країнах, прийнятих в 1999 році або пізніше через відсутність волі країн Пакту, а також через угоду з Росією від 1997 року, яка на відміну від положень, що стосуються звичайних озброєнь або постійних військових об’єктів, містить вимогу утримуватися від розміщення ядерної зброї на території нових членів НАТО.

Іншим прикладом пресингу, який здійснюється на Стокгольм є кібератаки. У березні минулого року їх метою стали інформаційні сервіси головних шведських ЗМІ, що порушило їх діяльність. На даний момент Швеція ратифікувала угоду Host Nation Support, яка окреслює умови виконання Стокгольмом ролі приймаючої країни для сил НАТО. Згідно з нею, в тому випадку якщо шведська влада висловила готовність прийняти сили Альянсу, наприклад на військові навчання або для запобігання кризі, умови союзницької присутності ще належить визначити. Перші кроки в цьому напрямку було зроблено на саміті в Уельсі в 2014 році, а договір був ратифікований в 2016 році.

Швеція також розширює співпрацю з країнами НАТО, яка включає в себе спільні навчання. Планується, наприклад, тимчасове розгортання комплексів Patriot, а під час маневрів Baltops – 2015 відбулося спільне десантування на узбережжя Швеції солдатів армій Фінляндії, Великої Британії та США. Через рік у навчаннях в Швеції брав участь підрозділ, який складався з військовослужбовців німецького Бундесверу.

військо

Baltops – 2015

Також регулярно відбуваються навчання Військово-повітряних сил (ВПС), в яких поруч зі шведами, фінами та норвежцями беруть участь американці. У свою чергу шведи неодноразово виділяли для маневрів Baltops свої винищувачі Gripen, які в 2016 році «екскортували» американські B-52 над Балтійським морем разом з літаками ВПС Польщі, США і Люфтваффе ФРН.

Проте поки що Швеція не прагне до вступу в НАТО. Хоча після початку агресії Росії в Україні серед шведів збільшилася підтримка членства в Північноатлантичному альянсі, але не суттєво. А результати соціологічних опитувань, опубліковані у 2016 році не є однозначними. Мабуть дається взнаки традиційна прихильність шведів до нейтралітету (хоча влада ухвалювала так звані «декларації про солідарність», які серед іншого передбачають надання підтримки у випадку воєнних загроз).

Через те, що Швеція не має прямих зобов’язань перед країнами НАТО, вона не захищена статтею 5 Вашингтонського договору, що зобов’язує до колективної оборони союзників. Про це згадував ще колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен.

генсекретар НАТО

Андерс Фог Расмуссен

Можливий вступ Швеції в Альянс, очевидно, був би несприятливим для потенційної російської агресії в регіоні Балтійського моря. Альянс би отримав державу-член з високим економічним та істотним оборонним потенціалом, якщо йдеться про авіацію або флот, незважаючи на скорочення озброєнь, які здійснювалися в останні роки. Слід також звернути увагу на збереження контролю над островом Готланд. Експерти вважають, що острів має ключове значення для операцій в Балтійському морі, наприклад у разі підтримки держав Балтії країнами НАТО.

Лише кільканадцять років тому, під час холодної війни, шведські збройні сили мали в своєму розпорядженні набагато більший потенціал, а на Готланді була розгорнута танкова бригада.

Шведська влада, однак, визнає серйозність загрози з боку Російської Федерації. Про це свідчать кроки, зроблені нещодавно. В останньому документі передбачається, серед іншого, збільшення витрат на оборону та повернення до армії раніше знятих з озброєння танків Strv122/Leopard 2А5, зміцнення протитанкової оборони і т. д. Ці заходи мають довгостроковий характер, а частково вже реалізовані.

озброєння

Танк «Леопард»

По-перше, в 2016 році було прийнято рішення про постійну дислокацію на Готланді невеликої військової залоги, що вже давно планувалося. Передбачається утворення броньованого-механізованого з’єднання, яке складатиметься з бойових машин піхоти BWP CV-90 і танків Leopard 2A5, а також — зміцнення в районі острова територіальної оборони силами Національної гвардії.

Таке рішення у Стокгольмі пояснюють зовнішніми чинниками. Шведи прийшли до висновку, що загроза з боку Росії є настільки реальною, що вимагає наявності військ в районі, який перебуває під загрозою.

По-друге, шведи вирішили закупити додаткові самохідні гаубиці Archer, які спочатку призначалися для Норвегії. Вони постачатимуться в резервні частини для їх зміцнення. Хоча кошти на придбання гаубиць не були зазначені в бюджеті оборонного відомства, але на їх закупівлю було виділено додаткові гроші. У зв’язку з цим покупка розглядалася як невідкладна.

По-третє, в 2016 році було знову взято на озброєння (для того, щоб розгорнути на Готланді) береговий ракетний комплекс з ракетами RBS-15. Це типовий приклад озброєння, яке використовується при «жорсткій» обороні та в основному застосовується проти агресії, що проводиться збройними силами іншої країни (незалежно від того, чи більш «класичними» чи «гібридними» методами).

стокгольм

Острів Готланд

Шведи також планують прискореними темпами провести тендер на озброєння ППО середньої дальності, щоб замінити застарілі системи Hawk. Останні були розгорнуті на Готланді в рамках навчань. У тендері братимуть участь Raytheon (з системою Patriot), Eurosam (з SAMP/T) і MEADS International.

Ці обставини є досить недвозначним доказом того, що шведська влада визнає і бере до уваги воєнну загрозу з боку Російської Федерації. Також слід зазначити швидкість вжиття заходів. Загалом багато воєнних планів було переглянуто вже після російської агресії в Україні.

Через свій можливий вступ до Північноатлантичного альянсу Швеція і надалі буде метою російського інформаційного впливу або інтенсивних операцій спецслужб. Але звичайно не можна виключити сценарію, згідно з яким росіяни вдадуться до агресивних воєнних дій проти Стокгольму навіть і без такого вступу.

Як зазначалося вище, Швеція не є об’єктом системи колективної оборони НАТО. Таким чином, можна уявити собі ситуацію, в якій Росія здійснить несподівану військову агресію в регіоні Готланду, яка буде пов’язана з інформаційною кампанією, спрямованою на те, щоб посварити Європейський Союз і Сполучені Штати. Така діяльність безпосередньо не пов’язана з ризиком конфронтації з військами НАТО — на відміну від нападу на Польщу та країни Балтії, особливо після розгортання там батальйонних груп.

воєнний блок

НАТО

Країни ЄС, з одного боку, в такій ситуації зобов’язані підтримати Швецію (не обов’язково воєнними засобами) як державу-член, з іншого боку — у випадку можливої інтервенції вона буде позбавлена військової допомоги від НАТО, про що йшлося вище. Це, в свою чергу, в поєднанні з інтенсивним гібридними діями (кібератаки, операції спеціальних сил, провокування заворушень серед емігрантів-мусульман), спрямованими на те, щоб дискредитувати шведів як союзників, може призвести до розпаду європейських структур безпеки, виникнення поділів і, щонайменше, ослаблення трансатлантичних структур. А останнє є одним з основних завдань зовнішньої політики Російської Федерації.

Загальне вивчення шведської обороноздатності сьогодні виявляє значні недоліки, незважаючи на те, що країна має висококласні бойові літаки і підводні човни. За оцінками, Швеція залежна від допомоги іноземних партнерів. Однак пройде не менше трьох тижнів, перш ніж Америка зможе доставити до Швеції підкріплення, наприклад важку наземну техніку (якщо вона вирішить втрутитися в конфлікт).

Крім вірогідного нападу Росії на Швецію, експерти також розглядають сценарій втягування Швеції у воєнний конфлікт внаслідок нападу Росії на країни НАТО — Естонію, Латвію і Литву.

латвія

Країни Балтії

За оцінками експертів, російська армія здатна окупувати країни Балтії лише за кілька днів. Тоді, а може і на більш ранній стадії, Росія захоче розмістити свої системи ППО на території Швеції, наприклад на острові Готланд, щоб не пускати літаки Північноатлантичного альянсу в повітряний простір над Балтикою.

Таким чином військово-політичне становище Швеції вимагає прийняття комплексних заходів щодо зміцнення військової безпеки, а також опірності до інших типів загроз. Зазначені заходи мусять здійснюватися національними органами, а також країнами-партнерами, членами Європейського Союзу та США — незалежно від змін в адміністрації.

У довгостроковій перспективі був би історично виправданим вступ Швеції в НАТО, але рішення з цього питання повинні прийняти самі шведи.

Навіть якщо Швеція вступить в НАТО, розмір військового бюджету все одно встановлюється парламентом країни. Звичайно, Альянс закликає всіх членів до витрат на оборону в розмірі 2% від ВВП, але це лише рекомендація. Лише 5 з 28 країн Альянсу дотримуються заданого рівня.

шведи

Стокгольм

З іншого боку, Швеція, як член НАТО, отримає гарантії захисту і зможе брати участь в оперативному плануванні з огляду на ймовірні конфлікти в Балтійському регіоні. Оперативне планування показує потенційному агресору, що вживаються заходи, щоб протистояти загрозі, тобто воно також діє як засіб стримування.

На думку експертів, Швецію охоче приймуть в Північноатлантичний альянс, і весь процес розгляду шведської заявки займе 12-15 місяців. Проте, скоріше за все, це призведе до політичної кризи в стосунках з Росією, причому її масштаб складно передбачити.

Однак російська реакція, ймовірно, не вийде за межі жорстких висловлювань, спроб впливу, економічних заходів і брязкання зброєю. Зрештою, Росія буде вимушена змиритися з фактом розширення НАТО.

Залишаючись поза НАТО, в деякому сенсі Швеція перебуває «в вакуумі». Слід також враховувати можливість застосування Росією найрізноманітніших «гібридних» форм впливу для того, щоб досягти поставленої мети в регіоні Балтійського моря. Тому Швеція залишається однією з країн, які перебувають під загрозою, і небезпеку для Стокгольма слід брати до уваги у процесі прийняття рішень по обидві сторони Атлантики.

Роман Кухаренко

Be the first to comment on "Росія прагне утримати Швецію поза межами НАТО"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**