Російська церква втрачає Україну

Вселенський патріарх Варфоломій ІВселенський патріарх Варфоломій І

Церковна політика Москви стосовно України зазнала цілковитого краху. На офіційному сайті Константинопольського патріархату з’явилася інформація про те, що Варфоломій I призначив в Україну своїх Екзархів.

У Листі Вселенського Патріарха Варфоломія І Президентові України Петру Порошенку пишеться: «З особливою радістю та духовним піднесенням ми хотіли б проінформувати Вас, що в рамках вже започаткованого процесу надання довгоочікуваного та глибокого бажання статусу автокефалії христолюбивому українському народові Святий і Священний Синод на останньому засіданні одноголосно ухвалив рішення призначити Його Преосвященство архієпископа Памфільського і Західної Єпархії УПЦ в США Даниїла та Його Преосвященство єпископа Іларіона з Канади, які обидва служать у відповідних країнах Українським православним віруючим під канонічним заступництвом та духовною опікою Константинопольської Матері-церкви, Екзархами Вселенського Патріархату в Україні».

У такий спосіб Константинополь виконує вже прийняте рішення про надання згоди Києву на автокефалію православної церкви. Дивує швидкість такого рішення, тому що зустріч, на якій представники Москви дізналися про ці плани мала місце лише за тиждень перед ним. До того ж було обрано священиків, котрі працюють в країнах, які не можна вважати друзями офіційної Росії.

Тому не дивує лють, з якою цю новину сприйняли в Москві. Митрополит волоколамський Іларіон, який відповідає в РПЦ за контакти із закордоном, коментуючи рішення Константинополя, сказав: «Здається, що дипломатичні засоби вичерпані», а також пригрозив, що в разі надання Томосу Українській церкві Москва припинить евхаристійне спілкування з Константинополем». Він додав, що рішення про надання автокефалії визнають тільки «раскольнікі», тому що члени УПЦ за нього не виступали.

Фанар

Фанар

Коментатори відзначають, що Варфоломій вирішив не чекати Синоду в жовтні і оголосив своє рішення, а це значить, що в жовтні жодних обговорень не буде, а ієрархи, які зберуться в Константинополі, затвердять зазначене рішення і офіційно нададуть Томос, який проголосить незалежність Української православної церкви. Для Росії, яка усіма силами намагається просувати ідеологію «руского міра», те, що відбувається зараз в Україні, є історичною катастрофою й нівелюванням претензій росіян бути чимось більшим, ніж Московією. Спостерігачі відзначають, що РПЦ перебуває «в шоці», про що у розмові з журналістами прямо сказав Алєксандр Волков, який в Московській патріархії відповідає за контакти з журналістами. Він додав, що російська церковна влада «утримується від офіційних коментарів». Проте журналісти зазначають, що на останньому засіданні ради РПЦ обговорювались тільки питання релігійної освіти і в цій зустрічі не брали участі представники неросійських церков. Той факт, що там не було представників УПЦ, є очевидним, але чому не було представників Білорусі? Можливо збіг…

Ще до недавніх рішень Константинополя Сєргєй Чапнін, колишній редактор видання «Журнал Московської Патріархії» опублікував дуже цікаву статтю, в якій йдеться про відносини двох церков. Він, не залишаючи ілюзій читачам, назвав свій текст «Російська церква втрачає Україну». Примітним є його пояснення, чому так сталося. На думку автора, патріарх Кіріл став жертвою колишньої впливовості РПЦ в православному світі. Адже за часів путінського економічного буму початку нового тисячоліття Московський патріархат вважався не тільки найбагатшою і найбільш швидкозростаючою церквою в православній родині, а й набув позитивної репутації у світської влади Росії. Тепер, тобто після 2014 року, ці чинники не працюють, чого в Московському патріархаті просто не помітили. До того ж весняні візити посланця Москви митрополита Іларіона до столиць інших помісних церков могли, як вважає Чапнін, переконати Кіріла в тому, що політика Москви, яка виступає проти автокефалії українського православ’я, користується підтримкою більшості православного світу. Але це виявилося досить фундаментальною помилкою, тому що насправді, як сказав під час недавнього ради в Константинополі митрополит Eлпідофор, Фанар (себто Константинополь) вояж Іларіона трактує в категоріях «розповсюдження дезінформації та тверджень, метою яких є введення в оману».

«Журнал Московської Патріархії»

«Журнал Московської Патріархії»

Помісні Церкви погодилися з позицією Фанара і підтримали її. Це означає, що ізоляція РПЦ у православному світі зростає, і про це Кирилу дипломатично натякнув патріарх Варфоломій. Мабуть для патріарха Кіріла такий стан церковних справ виявився повною несподіванкою. Його оточення нічого про це не повідомляло.

Останні події, заявляє російський журналіст, не тільки свідчать про те, що в православному світі послаблюються позиції РПЦ, але й про те, що її ієрархи, засліплені вірою в свою всемогутність, не помітили, що світ змінився.

«Я схиляюся до того, що ніякого серйозного плану у патріарха Кіріла не було, — пише Сєргєй Чапнін. — Він їхав лише з однією метою — переконати патріарха Варфоломія відмовитися від надання автокефалії Україні. З цим пов’язано і те, що навіть пропозиція у Кіріла було одною-єдиною: провести міжнародну конференцію з проблем канонічного статусу України з поданням і обговоренням історичних документів. Надія Москви досить проста: показати неспроможність домагань Константинопольського патріархату на Україну. У ситуації, що склалася це слабкий, майже безпорадний хід. По-перше, в православній церкві немає єдиного корпусу канонічного права — одні й ті ж канони в різних церквах розуміють і трактують по-різному. По-друге, серйозних фахівців з канонічного права в Росії немає, тільки історики. А в Константинопольському патріархаті є і каноністи, і історики церковного права. Нарешті, по-третє, — і це головне — таку конференцію треба було проводити 10 або 20 років тому. Сьогодні, коли принципові рішення прийняті і Томос про автокефалію вже написаний, обговорення архівних документів не має особливого сенсу. Якщо говорити про практичні питання, то головна проблема — це механізми формування нової автокефальної церкви».

Якщо підвести підсумки, то вони будуть абсолютно невтішними для РПЦ і патріарха Кіріла. Варфоломій прямо сказав Кірілу, що незабаром Томос про автокефалію буде підписаний. Рішення прийнято і перегляду не підлягає. Місця для РПЦ в цій конфігурації вже немає.

Патріарх Філарет

Патріарх Філарет

Ситуацію, що склалася, можна описати так: «пиха є передумовою падіння». І якщо передбачення Чапніна мають під собою грунт, то найближчим часом ми будемо свідками багатьох цікавих подій у даному питанні.

Першою з них є рішення синоду РПЦ про розірвання молитовного спілкування зі Вселенським патріархом. Після позачергового засідання синоду Російської православної церкви стало відомо, що Московський патріарх Кіріл перестане згадувати Вселенського патріарха Варфоломія під час богослужіння, а священики РПЦ не будуть більше молитися зі священиками Константинопольського патріархату і залишать всі релігійні організації, в яких є представники цієї церкви.

При цьому РПЦ навіть не виключає повного розколу зі Вселенським патріархатом.

Ці заходи московський синод схвалив ще до надання Вселенським патріархом автокефалії православній церкві України. Можна уявити собі, що буде потім…

УПЦ КП оцінює рішення синоду РПЦ про розрив молитовного спілкування як безпідставне, не виправдане ані з богословської, ані з історичної, ані з канонічної точки зору.

Про це йдеться у заяві прес-центру Київської патріархії з приводу рішення синоду РПЦ про розрив молитовного спілкування.

Олесь Рахманний

Be the first to comment on "Російська церква втрачає Україну"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**