Райські папери: Українська банда облаштувалася в елітних лондонських апартаментах

Чотири квартири в 199 Найтсбрідж належать бандіЧотири квартири в 199 Найтсбрідж належать банді

Банда з України використовувала офшорні фірми в британських податкових притулках, щоб таємно інвестувати мільйони фунтів стерлінгів у Велику Британію. Про це свідчить розслідування BBC Panorama.

Бандити, а в деяких випадках і члени їхніх родин, придбавали розкішне майно у фешенебельних районах Лондона, включно з квартирою за 12,5 мільйонів фунтів.

Дочка чоловіка на прізвисько Одеський дон є зареєстрованим власником трьох будинків в одному з дорогих житлових кварталів.

Це і багато чого іншого можна дізнатися завдяки так званим Райським паперам.

Банда прибула з Одеського порту і заробляла гроші в нафтовій промисловості. Злочинці потрапили в поле зору поліції наприкінці 1990-х років, коли на них впала підозра у контрабанді наркотиків та зброї. У хаосі, який наступив після розпаду Совєтського Союзу, банда проникла в Європу, використовуючи Італію як базу.

Проте поліція відслідковувала їхні дії. Протягом чотирьох років фахівці по боротьбі з організованою злочинністю відстежували їхнє пересування по всьому континентові. Правоохоронці прослуховували їхні телефонні розмови, і те, що вони обговорювали, було шокуючим.

«Вони описували вбивства, які були особливо жорстокими: «Я продовжував бити його по голові, поки не проломив її… Я вбив його, завдавши багато ударів», — згадує заступник комісара італійської державної поліції Нунція Савіно. — Вони були надзвичайно жорстокими».

Банда була організована згідно з суворими мафіозними приписами, причому кожному члену була відведена своя роль.

Серед них були:

  • Олександр Анґерт на прізвисько Одеський дон. Поліція повідомляє, що він колись відбував покарання за вбивство.
  • Микола Фомічов, котрого описують як «несамовиту та озброєну особу».
  • Геннадій Труханов, який тренував членів банди «рукопашному бою і снайперській стрільбі з високоточної зброї», за словами пані Савіно. Зараз він є мером Одеси.

Незважаючи на докази, що походять з телефонних розмов, більшості членів банди ніколи не пред’являли звинувачень, оскільки вони скоювали злочини не в Італії. Врешті-решт розслідування проти організованої злочинної групи було припинено.

Труханов повернувся до Одеси, щоб розпочати свою політичну кар’єру, Анґерт облаштувався в Лондоні, а Фомічов, як вважають, перебрався до Бельгії.

Труханов Геннадій Леонідович

Труханов Геннадій Леонідович

Офшорні компанії-одноденки

Як і багато інших інвесторів, які перебувають в пошуках надійного прибутку зі свого капіталу, бандити почали розглядати можливість отримати доходи від ринку нерухомості Лондона.

Чоловіки уникали занесення своїх імен до відкритих документів і використовували офшорні компанії, зареєстровані на Британських Віргінських островах (БВО), де можна бути анонімним власником.

Анґерт керував компанією, що називається East Corner Properties та була створена на БВО. Він купив квартиру в дорогому Вікторіанському кварталі в Кенсінгтоні, де колись жив поет Т.С. Еліот.

Апартаменти у Ріверсайді

У 2001 році інша офшорна фірма, Matelot Real Estate Incorporated, заплатила понад 1 млн фунтів стерлінгів за квартиру в фешенебельному кварталі з багатоповерхівками, що розташована над Темзою та Гаванню Челсі, яку вона продала в 2006 році.

Ми не знаємо, хто спочатку стояв за цією фірмою, тому що, коли було створено Matelot, вона мала номінальних директорів та анонімного власника.

Проте завдяки величезному витоку даних, пов’язаних з Райськими паперами, ми знаємо, що в 2010 році фактичним власником Matelot був член банди Микола Фомічов.

У спільному дізнанні з Проектом з розслідування організованої злочинності та корупції (Organised Crime and Corruption Reporting Project) BBC Panorama вивчала документи від Appleby — офшорного постачальника послуг в серці Райських паперів.

Документи спочатку були отримані німецькою газетою Suddeustche Zeitung, яка поділилася ними з Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів, BBC та майже 100 іншими медіа-партнерами.

У грудні 2015 року офшорні філії Appleby Group та адміністративні служби відокремились від юридичного підрозділу, щоб сформувати групу нових компаній під назвою Estera. Appleby та Estera зараз є окремими структурами.

Крім виявлення зв’язку Фомічова з Matelot, згідно з Райськими паперами, дві інші квартири у будівлі є власністю ще однієї офшорної компанії, пов’язаною з бандою.

Апартаменти над Темзою, які в 2001 році були придбана більш ніж за 1 млн фунтів

Апартаменти над Темзою, які в 2001 році були придбані більш ніж за 1 млн фунтів

Честолюбна кінематографістка і квартира за 12,5 мільйонів фунтів

Прізвище Фомічов спливає у зв’язку з ще більш розкішною власністю, яка розташована у кількох милях на північ від Темзи в одному з найбагатших кварталів світу.

199 Найтсбрідж нагадує дорогий готель, з персоналом та охоронцями при в’їзді. Дві квартири в будівлі були придбані офшорними компаніями Brightside Properties Number 3 і 4. (Це не номери кватир). Згідно з документами, до 2010 року обидві компанії належали Фомічову, який зараз вважається померлим.

У 2015 році Brightside продала квартири молодій та перспективній кінематографістці на ім’я Аня Анґерт, яка є донькою Одеського дона. Купівельна ціна лише однієї з квартир досягла 12,5 мільйонів фунтів стерлінгів. Незрозуміло, як пані Анґерт змогла це собі дозволити, але тепер вона володіє трьома квартирами в 199 Найтсбрідж. Ми також виявили, що четверта квартира в цьому ж кварталі також була пов’язана з бандою.

Директор Національного агентства з питань злочинності Дональд Тун зазначив, що справа «безсумнівно дає мені привід для підозр… що тут відбувається відмивання грошей». «Те, що ми повинні робити в цих умовах, — необхідно чітко визначити, скільки саме цього матеріалу може бути використано в суді у вигляді доказів», — додав він.

Документ, який доводить зв’язок Фомічова з компанію, яка придбала квартиру в 199 Найтсбрідж

Документ, який доводить зв’язок Фомічова з компанію, яка придбала квартиру в 199 Найтсбрідж

Професіонали

Створення офшорних компаній потребує допомоги від професіоналів. Лондонський бухгалтер Олександр Попівкер, який працює в офісі у Фінчлі, створив та керував десятками офшорних компаній — відомих як Rubicon Group — за допомогою Appleby. Деякі з цих компаній використовувались бандою з Одеси.

Щоб захиститися від відмивання грошей, такі міжнародні фірми, як Appleby, повинні проводити жорсткі перевірки своїх клієнтів на всіх рівнях. Але вони можуть доручити іншим фахівцям проводити для них належні перевірки.

Вони зробили Попівкера «уповноваженим інтродюсером», що означало, що він може вводити до складу Appleby нові компанії та надавати гарантії їхнім власникам. Це законно, але для такої роботи інтродюсер повинен бути скурпульозним та незалежним.

Пан Попівкер одружений з сестрою боса мафії Олександра Анґерта.

Дочка Одеського дона є зареєстрованим власником квартири за 12,5 мільйонів фунтів стерлінгів

Дочка Одеського дона є зареєстрованим власником квартири за 12,5 мільйонів фунтів стерлінгів

Бухгалтер та мер

Перевірки відмивання грошей повинні бути особливо ретельними, якщо компанія належить політикам чи відомим політичним діячам (PEP).

Згідно з Райськими паперами, Геннадій Труханов мав значну частку в чотирьох офшорних фірмах, якими керував Appleby. Протягом багатьох років Appleby, здавалося, не знав, що Труханов став PEP. Коли Попівкера запитали про гроші, він відповів Appleby: «Геннадій Труханов мені невідомий», але власні документи Appleby свідчать, що це не так.

Під час спілкування BBC Panorama з Попівкером останній заперечував свої зв’язки з мером, заявивши, що «ніколи не мав з ним жодних справ».

Попівкер пізніше сказав нам: «Ніколи і ні за яких обставин ані моя компанія, ані я особисто не були пов’язані ані в минулому, ані зараз з клієнтом чи групою клієнтів, чия діяльність, джерела коштів або характер запропонованих операцій могли викликати будь-які сумніви щодо їх легітимності та законності».

Труханов зараз перебуває під слідством в Україні. У другій половині жовтня його будинок та офіси в Одесі були обшукані. У лютому він був заарештований та звинувачений у розкраданні в Одесі, але йому дозволили виконувати функції міського голови.

«Ми підозрюємо одеського мера у викраденні грошей з міста Одеса», — сказав керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький.

Труханов заперечує звинувачення. Він також відхилив усі твердження BBC Panorama, заявивши, що вона подає неправдиву інформацію, яка «підриває його честь, гідність та репутацію».

Попівкер облаштувався у північному Лондоні

Попівкер облаштувався у північному Лондоні

Фінансові регулятори

Appleby в минулому вже перебував «на лінії вогню». Протягом майже 10 років офіс постачальника офшорних послуг на БВО не помічав, що він створює та керує деякими компаніями, які бандити використовують для відмивання грошей.

У лютому 2009 року менеджер з питань дотримання законодавства повідомив, що Appleby BVI не здійснює належних перевірок компаній. У цій же доповіді йдеться про компанію, створену Попівкером, як приклад того, що належних перевірок не проводилось. У 2011 році співробітник компанії Appleby помітив серйозні проблеми з веденням обліку для компаній Попівкера.

Місцеві регулятори також висвітлювали проблеми в офісі компанії Appleby BVI. У 2012 році британська Комісія з фінансових послуг (Financial Services Commission; FSC) виявила відсутність відповідності у документації. У 2013 році Комісія написала групі керуючого партнера Appleby про «триваючі та суттєві недоліки регулювання», а в 2014 році Appleby BVI порушила правила боротьби з відмиванням грошей.

Appleby зазначає: «Хоча є правильним, що в звіті FSC 2014 вказано на певні царини для удосконалення, проте вже на той час Appleby вжив низку коригувальних дій». Представники компанії стверджують, що документи, які використовуються, було викрадено.

У 2015 році Appleby BVI нарешті попрощався з Попівкером після того, як Агентство фінансових розслідувань (Financial Investigation Agency) почало вимагати надати інформацію про те, хто стоїть за однією з компаній, якою воно займалося і яка брала участь у відмиванні грошей.

Appleby стверджує, що він мав законне право довіряти Попівкеру здійснення належної перевірки та припинив залучення «уповноважених інтродюсерів» у 2015 році. Того ж року понад 60 компаній в Rubicon Group було переведено до іншого офшорного центру.

У 2009 році Менеджер з питань дотримання законодавства висвітлив відсутність належних перевірок офісу Appleby’s BVI

У 2009 році менеджер з питань дотримання законодавства висвітлив відсутність належних перевірок офісу Appleby’s BVI

Репутація Великої Британії

Transparency International, яка допомагала у проведенні розслідування, стверджує, що кримінальникам надто легко спрямовувати брудні гроші до Великої Британії.

«Корумповані особи не можуть викрадати державні кошти, якщо у них немає транспорту для втечі з місця злочину, а також безпечного місця, щоб приховати награбоване», — заявила керівник адвокатського бюро організації Рейчел Девіс Тека. — Анонімні компанії — це своєрідний транспортний засіб, а британські активи, такі як власність, є безпечним місцем».

Тіньовий канцлер скарбниці Джон МакДоннелл говорить, що Велика Британія стала столицею відмивання грошей у світі. «Через це потерпає наша репутація… Ми бачимо занадто велику кількість прикладів того, що багато років брудні гроші потрапляють в місто, і, дозволивши це робити, ми майже допомагаємо та підтримуємо цих злочинців», — сказав він.

Уряд пообіцяв запровадити державний реєстр, щоб розкрити справжніх власників майна на території Великої Британії, котре належить офшорним компаніям.

Міністр з питань безпеки та економічних злочинів Бен Уоллас заявив, що готовий припинити процес відмивання грошей. «Ми прийдемо по них, по їхні активи та їхні гроші. Я заявляю, що ми використовуємо всі наші повноваження, включаючи нові повноваження у Законі про кримінальні фінанси для протидії тим загрозам, які становлять незаконні кошти».

До повноважень відноситься з’ясування походження незрозумілих матеріальних цінностей, що дозволяє вилучати активи, коли виникають підозри щодо джерела коштів.

Національне агентство з питань злочинності заявило, що наявні повноваження можуть бути використані для вилучення деяких лондонських апартаментів, пов’язаних з українською бандою.

Довідка

Райські папери (англ. Paradise Papers) — витік конфіденційної інформації, спричинений газетою Süddeutsche Zeitung (котра також оприлюднила Панамські документи та скликала для цього Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів. Цей витік вперше розкрив інформацію про активи та власність політиків та інших публічних діячів. Було оприлюднено дані про фінансові махінації Facebook, Apple, Microsoft, EBay, Glencore, Uber, Nike, Walmart, Allianz, Siemens, McDonald’s та Yahoo. Райські папери складаються з 13,54 мільйонів внутрішніх документів. Перші результати розслідувань були опубліковані 6 листопада 2017 року. Документи опрацьовували журналісти 100 ЗМІ.

bbc.com

(З англійської мови переклав Ярослав Вербицький)

 

Be the first to comment on "Райські папери: Українська банда облаштувалася в елітних лондонських апартаментах"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**