Пріоритети Збройних сил України на 2017 рік

військоЗбройні сили України

Незважаючи на те, що в нинішньому фінансовому році на потреби оборони України має бути виділено більше коштів, ніж в минулому, рівень фінансування як і раніше відчутно відрізнятиметься від реальних потреб. З огляду на те, що ситуація на Донбасі далека від прописаних у Мінських домовленостях умов перемир’я і зберігається небезпека ескалації збройного конфлікту з Російською Федерацією, це стимулюватиме бажання оборонного відомства максимізувати використання наявних ресурсів.

Фінансування оборони, відповідно до державного бюджету України на 2017 рік, залишиться на рівні біля 5% від ВВП, що становить 129 млрд гривень (порівняно з 115 млрд на 2016 рік). Проте в розпорядження Міністерства оборони України має надійти тільки близько половини коштів — трохи більше 64 млрд гривень. Решта буде призначена на потреби Національної гвардії України, а також проектів, пов’язаних з підвищенням обороноздатності держави, які здійснюються іншими міністерствами.

медіа

Дмитро Тимчук

Більш того, на думку деяких експертів, частка коштів, призначених на системні зміни та модернізацію є занадто малою стосовно до потреб і не відповідає стандартам західних країн. «В Україні, як до війни з Росією, так і зараз, левова частка бюджету витрачається на поточне утримання армії, а не на її розвиток або модернізацію. Що стосується витрат на поточні потреби, то якби в 2017 році нам вдалося не перевищити 70% від загальної суми виділених коштів, то  це було б дуже хорошим результатом. Проте незмінним залишається той факт, що надалі, як і раніше, цього  недостатньо для забезпечення сталого розвитку Збройних сил України», — говорить Дмитро Тимчук, депутат Верховної Ради України та засновник і директор дослідницької групи «Інформаційний опір».

Стратегічні цілі

Фінансування вимагають не тільки поточні потреби, пов’язані з модернізацією обладнання та озброєння, а й системні зміни. Затверджений Президентом України план дій в цій галузі включає в себе 2016-2020 роки, але його повна реалізація багато в чому залежить від тих коштів, які будуть виділені для його втілення.

оон

ООН

«Визначено п’ять стратегічних завдань: створення системи управління збройними силами, сумісної зі стандартами НАТО, створення системи планування та управління ресурсами, що залишаються в розпорядженні Міністерства оборони, запровадження змін в існуючих структурах Збройних сил з метою поліпшення їх бойового потенціалу та ефективності, створення дійових систем логістики та медичного забезпечення, реалізація програм професіоналізації та будівництва резервної системи», — говорить Дмитро Тимчук. Дані цілі він перекладає в конкретні пріоритети, серед яких згадується, зокрема, прийняття відповідних нормативних актів; створення ефективної системи комунікацій, командування, розвідки і спостереження, які відповідають стандартам НАТО (C4ISR) і т. д.

Особливості армійських реформ

Міноборони розробило концепцію розвитку армійської системи в Україні, в результаті чого було прийнято рішення скоротити кількість українських військовослужбовців в 2,5 рази (з майже 200 000 до 70 000). Більшу частину армійців також доведеться перевести на контрактну основу.

У контексті стійкої (принаймні теоретично на даний момент) загрози повномасштабного російського вторгнення особливо важливого значення набуває питання побудови ефективної резервної системи. Проведені за останні два роки шість «хвиль мобілізації», а також участь великого числа солдатів-контрактників і добровольців у бойових операціях, що здійснюються в рамках АТО на Донбасі, забезпечили досить великі можливості для формування і підтримки значних мобілізаційних ресурсів.

луганськ

На Донбасі

Процес створення резервних сил триває, і нині кількість резервістів оцінюється в 80 000 осіб. Більшість з них має досвід участі в операціях у зоні ATO. На даний час у Верховній Раді України розглядаються проекти з розбудови системи територіальної оборони (з опертям на резервістів). Проте досі невідомо, чи буде це система настільки потужною, щоби можна було повністю відмовитися від призову на військову службу в Збройні сили. Ця ідея зазнає критики з боку більшості експертів, серед яких і Дмитро Тимчук.

Експерти підрахували, що подібні нововведення потребують деякого адаптаційного періоду. Утім нині складно визначити, наскільки даний захід може бути правильно реалізований, адже тоді доведеться скасувати призов, а це може стати причиною того, що в майбутньому чоловіки просто будуть не здатні стати на захист своєї Батьківщини при першій необхідності, а солдати контрактної армії при всьому бажанні не зможуть справлятися з усім навантаженням на армію.

Отже обов’язкова армійська служба залишається ефективним засобом підготовки військовозобов’язаних, і нині Україна просто не може дозволити собі скасувати призов, і тим самим залишитися вразливою перед зовнішніми загрозами. Планується, правда, підвищення віку призову до 20 років, адже раніше служити йшли практично школярі, а двадцятирічні юнаки є вже цілком сформованими особистостями, які можуть самі вирішувати, як їм будувати своє життя після демобілізації.

ЗСУ

На Донбасі був ліквідований один бойовик, а ще дев’ятеро з них отримали поранення

Як служитимуть строковики

Нещодавно було видано президентський указ про службу строковиків. Адже раніше вони призивалися на підставі указів минулих років і Генштаб не давав прогнозів на майбутнє. У 2017 році термін служби в армії за призовом залишається таким самим: півтора роки для рядового складу без вищої освіти, і рік для тих, у кого є відповідний диплом. Більш того, в разі виникнення ризику поширення воєнного конфлікту або нестабільної ситуації в державі термін призову може бути збільшений  (тривалість визначається ситуацією).

Політичні експерти вважають, що це дозволить максимально швидко реагувати на зміну військової обстановки в країні та навколо неї. Крім того, кожен новий термін армійського призову тепер буде визначатися спеціальним указом Президента країни, який оприлюднюватиметься не раніше, ніж за місяць до кінця року.

Точної інформації про дати призовів поки ніхто не дає, але експерти припускають, що весняний призов в армію 2017 року триватиме приблизно два місяці з травня по червень (включно), а восени даний захід розпочнеться в жовтні. Чисельність призовників не оголошується, тому що влада вважає, що їхня кількість залежатиме від потреб силових структур. Минулого року було призвано 11 000 молодих людей, і, напевно, в майбутньому цифра буде практично такою ж.

офіцери

Міністерство оборони України

Нові проекти

Незважаючи на те, що фінансові ресурси, які надійдуть в розпорядження Міністерства оборони, в 2017 році залишаться обмеженими по відношенню до реальних потреб, очікується, що деякі з вже реалізованих наразі проектів з розвитку та модернізації отримають своє продовження, а деякі з них мають шанс увійти у вирішальну фазу найближчим часом.

У 2017 році особлива увага (якщо мова йде про модернізацію) повинна бути приділена ВПС України. У зв’язку з цим слід очікувати в основному модернізації та розгортання тих військових повітряних суден, які дотепер залишалися в резерві: в першу чергу це винищувач-перехоплювач Су-27, багатоцільовий винищувач МіГ-29 і штурмовик Су-25. Модернізація також має охопити системи протиповітряної оборони, такі як радари з допоміжним обладнанням і зенітно-ракетні системи середнього радіусу дії S-300.

Скоріше за все будуть закінчені випробування ракет, які розробляються в рамках проекту зі створення ракетного комплексу з коригованим боєприпасом на основі реактивної системи залпового вогню 9К58 «Смерч», котрий має назву «Вільха». У березні та вересні минулого року відбулося декілька випробувань нових ракет в рамках вищезазначеного проекту. Ракета, адаптована для запуску з реактивної системи залпового вогню калібром 300 мм БМ-30 «Смерч» матиме діапазон враження по дальності — 90-120 км. Нині артилерійська частина БМ-30 «Смерч» з ракетами 9К58 монтується на модифікованому шасі вантажного автомобіля МАЗ, але їх планують замінити на більш потужні КрАЗи. Скоріше за все, на початку 2017 року відбудеться перший випробувальний запуск ракет «Грім» для заміни раніше експлуатованих (наприклад, в рамках НАТО в серпні 2014-го і в лютому 2015 року) ракет «Точка-У», запаси яких вичерпуються.

озброєння

«Точка-У»

На сайті Національного промислового порталу України опубліковано патент на український танк «Тірекс», який розробники називають конкурентом російської «Армати».

Згідно з концепцією, «Тірекс» повинен бути стійким до кумулятивних боєприпасів. За аналогією з «Арматою» він буде оснащений броньованою капсулою з місцями для трьох членів екіпажу, а також безлюдною вежею.

Танк передбачається оснастити дистанційно керованим автоматичним механізмом заряджання і кулеметами, а також динамічним захистом «Ніж» і «Дуплет».

«Тірекс» планують переробляти зі старих совєтських танків Т-64 і Т-72.

Раніше головний редактор українського журналу Defense Express Сергій Згурець заявляв, що перший зразок танка «Тірекс» буде випущений до кінця 2016 року. Як говорилося в повідомленні творців танка, нові машини «можна порівняти з найбільш сучасними бойовими броньованими машинами, включаючи і широко розрекламовану «Армату».

армія

Defense Express

Проте найбільших інвестицій вимагатимуть ВМС України, які втратили більшу частину своїх суден та іншого обладнання під час анексії Криму. На разі заплановано ремонт флагмана ВМС України фрегата «Гетьман Сагайдачний», а також будівництво канонерських човнів «Гюрза-М».

Співпраця з Польщею

На думку деяких експертів, в контексті поточної модернізації важливе значення матиме співпраця з польською оборонною промисловістю. «Польща є дуже перспективним партнером для України в сфері військово-технічного співробітництва. Як і Україна, Польща має на озброєнні чимало обладнання совєтського виробництва, а це значить, що вона має великий досвід, пов’язаний з його модернізацією. А це досвід, який для нас сьогодні є надзвичайно цінним, особливо тому, що польські компанії працюють відповідно до стандартів НАТО», — говорить Дмитро Тимчук.

З точки зору змін і модернізації в Збройних силах України особливе значення має співпраця з виробниками індивідуального спорядження, такими як «Любава» і «Максполь» та спільна розробка безпілотних літальних апаратів з WB Electronics. Про зростаючу роль польських компаній може свідчити їх досить значна присутність на недавній міжнародній виставці оборонної промисловості «Зброя та безпека – 2016», яка відбулася в середині жовтня минулого року в Києві.

армія

«Зброя та безпека – 2016»

Українсько-польська співпраця також важлива тому що Україна припинила практично всі військово-технічні відносини з Росією, що змушує українські компанії шукати не тільки нових постачальників, але і нові ринки збуту. Багато українських компаній бачать можливості не тільки в поточному співробітництві з польськими підприємствами, але і в спільному пошукові нових клієнтів. Як перспективні в цій області українські військові експерти згадують, зокрема, проекти розробки морського патрульного літака на основі Ан-148 або модернізації танків Т-72.

Тарас Осадчий

Be the first to comment on "Пріоритети Збройних сил України на 2017 рік"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**