Перспективи введення на Донбас миротворчої місії ООН

Радо Явор «Літо в Україні»Радо Явор «Літо в Україні»

Як підкреслюється у прогнозі Stratfor на 2018 рік, прогрес у напрямку укладання угоди про розгортання миротворців ООН для припинення конфлікту на Донбасі є цілком можливим. Недавні ознаки компромісу щодо обміну в’язнями вказують на те, що такий прогноз має під собою грунт.

Ідея розгортання миротворців на Донбасі з’явилася декілька місяців тому на тлі збільшення інтенсивності дипломатичних заходів, спрямованих на недопущення продовження воєнних дій між ЗСУ та сепаратистами, що підтримуються Росією.

Ситуація, що склалася за останній час дає шанс проведення більш ефективних переговорів з цього питання, однак, враховуючи різницю в поглядах на масштаби, можливості та завдання миротворців ООН, немає ніякої гарантії, що таких домовленостей буде досягнуто. Але деякі ознаки компромісу щодо питання введення миротворців ООН, до вирішення якого буде залучено представників ключових держав, — зробить реальним рух у цьому напрямку.

Війна на Донбасі

Війна на Донбасі

У рамках Мюнхенської конференції з питань безпеки на 16 лютого була запланована зустріч міністрів закордонних справ, що представляють Нормандський формат (Україна, Німеччина, Франція та Росія), який є одним з основних форматів переговорів щодо конфлікту на Донбасі.

Як пояснив міністр закордонних України Павло Клімкін, зустріч не відбулася з огляду на різні обставини. Її призначили на 18:00, однак в той день час міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель полетів до Берліна, щоб зустріти звільненого турецького журналіста, і не встиг повернутися. Зустріч перенесли на 17 лютого, але змінити денний графік міністрів так і не вдалося.

Французький же міністр не зміг взяти участь у цьому заході з самого початку.

Тому зустріч у Нормандському форматі відбудеться найближчим часом, пообіцяв Клімкін.

Павло Клімкін

Павло Клімкін

16 лютого міністри закордонних справ України, Франції, Німеччини та Росії повинні були обговорити  розміщення миротворців ООН на окупованому Донбасі.

У вересні 2017 року Путін погодився  з можливим залученням миротворців ООН. Пояснення такої «конструктивності» Кремля може бути лише одним: це надає Москві «козир» у переговорах із Заходом щодо зняття, чи принаймні послаблення, санкцій, накладених на Росію через неоголошену війну, яку вона веде проти України.

Протягом останніх п’яти місяців від часу цієї заяви Путіна зросло число контактів на рівні дипломатичних відомств, які стосуються обговорення можливості введення миротворців ООН. Про це свідчать регулярні зустрічі Волкера та Суркова.

Однак переговори поки не привели до того, щоб ідея введення миротворців наблизилася до свого втілення. Позиції України та Росії щодо масштабів, можливостей та завдань миротворців ООН залишаються дуже далекими одна від одної. Москва хоче обмежити присутність миротворців лінією зіткнення між ЗСУ та сепаратистами та звузити їхню місію до забезпечення захисту спостерігачів від Організації з безпеки і співробітництва в Європі. З іншого боку, українська сторона вважає, що миротворці повинні отримати доступ до всього Донбасу, зокрема до кордону між Росією та окупованою територією, через який Москва забезпечує постачання озброєння та особового складу для підтримки сепаратистів.

ОБСЄ

ОБСЄ

Останні події вказують на те, що компроміс між цими двома позиціями можливий. Українська сторона та сепаратисти в листопаді 2017 року здійснили великий обмін полоненими, а 13 лютого Порошенко і Путін провели телефонну розмову, щоб обговорити ще один обмін.

Сполучені Штати, головний союзник України, та Росія нещодавно обговорювали «поетапний підхід» розгортання миротворців: спочатку на лінії фронту, а потім, коли дозволять політичні та безпекові умови, можливо, далі на окуповану територію Донбасу. У січні Сурков назвав пропозиції США щодо такої стратегії «збалансованим підходом», обіцяючи, що Росія буде вивчати його «оперативно та ретельно».

Проте, щоб переговори принесли результати, спочатку необхідно з’ясувати контекст та конкретні кроки такого розгортання. Ключовими питаннями для моніторингу є ознаки прогресу, пов’язані з перемовинами.

Технічні деталі розгортання миротворчих сил ООН. Росія запропонувала місію ООН з підтримання миру, щоб позбутися західних санкцій, але навряд чи вона цілком змінить свою позицію по Україні. У цьому світлі постає питання: чи буде прийнятною для Росії, Сполучених Штатів та України така компромісна позиція, як поетапний підхід, і як має виглядати даний компроміс? Якщо буде погоджене поступове розгортання, то чи не спробує Росія заморозити його реалізацію після першого етапу, бо санкції проти неї вже буде знято, і як на це відреагують Україна та Захід?

Stratfor

Stratfor

Вибори в Росії. Президентські вибори в Росії відбудуться у березні, а суспільство цієї країни залишається розділеним питанням про Україну. Російські шовіністи підтримують дії Кремля, а інші сегменти населення займають різну позицією: від опозиційної (меншість) до помірковано пропутінської (більшість). Чи ситуація, яка складеться після виборів дасть Москві більше можливостей для маневру, щоб досягти порозуміння щодо миротворців на Донбасі? Або чи спонукатимуть Москву до переговорів ускладнення з виборами або втручання з боку Сполучених Штатів чи Заходу?

Чемпіонат світу з футболу. На червень Росія запланувала проведення Кубку світу з футболу. Три з дванадцяти місць проведення матчів розташовані біля українського кордону та зони конфлікту. Збільшення інтенсивності бойових дій після невдалих переговорів про миротворців ООН не тільки затьмарить імідж Москви під час цієї міжнародної події, але й посилить виклики щодо безпеки. Чи спонукає Москву до подальшого прогресу на переговорах бажання не допустити такого сценарію?

Політична ситуація в Україні. Український уряд зіткнувся з тиском з боку громадянського суспільства щодо свого небажання давати раду з корупцією, а політична опозиція стає дедалі активнішою. З огляду на президентські та парламентські вибори, які призначено на 2019 рік, чи зможе Порошенко переконати українців, що укладення угоди з Росією — навіть обмежене — є позитивним кроком?

ООН

ООН

Тиск з боку США та ЄС на Росію. Чи будуть існуючі санкції проти Росії з боку США та Європейського Союзу достатніми для того, щоб підштовхнути Москву до компромісу в питаннях миротворчої діяльності, чи ці переговори використовуються Путіним, щоб показати видимість конструктивного підходу без пропонування реальних змін? Якщо в найближчому майбутньому США введе санкції проти Росії, чи не зірвуть вони переговори? Як тоді відреагують європейці?

Безпекова ситуація на Донбасі. У кінцевому підсумку для того, щоби працювала будь-яка угода стосовно миротворчої місії ООН необхідне припинення вогню на Донбасі. Враховуючи те, що попередні домовленості про припинення вогню ніколи не виконувались більше кількох тижнів, чи можна буде досягти перемир’я, якого б сторони дотримувалися протягом значно більшого періоду часу?

Ярослав Вербицький

(При написанні статті використовувалися матеріали американської приватної розвідувально-аналітичної організації Stratfor)

Be the first to comment on "Перспективи введення на Донбас миротворчої місії ООН"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**