«Очі та вуха» Збройних сил України. Розвідувальні батальйони

Артур Робінс «Війна при заході сонця»Артур Робінс «Війна при заході сонця»

У конфлікті на сході України Збройні сили України (ЗСУ) зіткнулися з необхідністю розбудови розвідувальних підрозділів. Важливість розвідки загальновідома, на Донбасі вона мала (і досі має) свою специфіку, вимагає від солдатів певних психофізичних характеристик. Оскільки у розвідників часто не вистачає технічних засобів, також часто немає спеціалізованих бойових машин та розвідувальних машин, головним капіталом розвідувальних підрозділів ЗСУ є люди.

Найбільш наочним прикладом потреб розвідки ЗСУ є розбудова окремих розвідувальних батальйонів, які можуть виконувати розвідувальні завдання на рівні, вищому, ніж у полку чи бригаді. Окремі тактичні з’єднання, наприклад бригади, мають розвідувальні роти, але ці підрозділи не в змозі виконувати завдання на оперативному рівні, наприклад командування корпусу. Тож не дивно, що ЗСУ ще у 2014 році почали формувати окремі розвідувальні батальйони не лише для проведення тактичної (фронтової), але і оперативної (глибокої) розвідки. Ці батальйони поступово заміняли у розвідувальних завданнях спецназ, який міг зосередитися на іншому спектрі завдань, ніж звичайна тактична розвідка. Ця тенденція також помітна сьогодні, коли ЗСУ формує самостійні розвідувальні батальйони також у складі таких видів Збройних сил, як десантно-штурмові війська та морська піхота.

Ці окремі батальйони можуть виконувати різні розвідувальні та бойові завдання, але в першу чергу вони діють на виконання наказів штабів окремих оперативних командувань і родів збройних сил.

Війна на Донбасі

Війна на Донбасі

Формування нових розвідувальних батальйонів пов’язувалося не лише з вищезгаданими потребами командувань вищого рівня, а й із загальним процесом розширення збройних сил, також шляхом створення нових тактичних об’єднань та підрозділів.

У 2014 році 54-й та 74-й батальйони брали участь у бойових діях, через рік ще два новостворені батальйони — 130-й та 131-й. Середньорічні втрати в цих батальйонах не перевищували кількох солдатів. Останні втрати, зафіксовані у підрозділі окремого розвідувального батальйону, припали на вересень 2018 року.

Нещодавно розпочалося формування окремих розвідувальних батальйонів для десантно-штурмових військ та морської піхоти. У 2018 році був створений 132-й окремий розвідувальний батальйон у складі десантно-штурмових військ, а в 2019 році 140-й окремий розвідувальний батальйон у складі морської піхоти. Як ви здогадуєтесь, головне призначення батальйонів — розвідка, підривна діяльність та виконання інших задач, які визначають штаби цих родів військ. Також у цьому випадку формування батальйонів пов’язане з розширенням цих родів військ за рахунок збільшення кількості бойових частин.

Відсутність сучасного озброєння є головною слабкістю розвідувальних сил ЗСУ. Спеціалізованих розвідувальних машин нового покоління немає, а старе обладнання повністю зношене. Транспортні засоби БРМ-1, навіть якщо вони їздять, часто зношені та вийшли з ладу, як і весь парк бойових машин піхоти ЗСУ. Під час конфлікту спецназ та розвідувальні сили застосовували БТР-80. Були також пікапи або вантажівки. Наразі поставки для ЗСУ відремонтованих або модернізованих розвідувальних машин є незначними. За підрахунками, під час боїв ЗСУ втратили біля 30 БРМ-1К (знищених та покинутих), тоді як загальна партія одержаних нових БРМ-1К складала не більше десятка екземплярів. Було також розроблено кілька модернізацій автомобілів БРДМ, але ці транспортні засоби також передаються в армію в символічній кількості. Наприклад, у грудні 2018 року в армію була передана невелика партія БРДМ-2Л1, тобто модернізована БРДМ з двигуном IVECO та бічними дверима для посадки.

БРДМ-2

БРДМ-2

Взагалі не використовувалися або використовувалися в поодиноких випадках такі технічні засоби, як радіолокатори поля бою. З часом з’явилося безпілотне розпізнавання, але зазвичай це невеликі тактичні безпілотники, наприклад, квадрокоптери.

Досвід Донбасу показує, що в розвідувальних силах на даний час рекомендується, серед іншого: уніфікація та оптимізація структури, придбання сучасних розвідувальних засобів у галузі оптичної та електронної розвідки з використанням дронів, модернізація використаної техніки, збільшення реальної дальності розвідки, підвищення ефективності розвідки та якості аналітичної роботи розвідувальних підрозділів, підвищення професіоналізації спеціалістів тощо.

В окремих розвідувальних батальйонах зазвичай служать добровольці або солдати з високими психологічними якостями. У 2014-2015 роках батальйони брали активну участь у бойових діях, часто як малокомплектні підрозділи, подібні до звичайних піхотних батальйонів. Специфіка позиційного конфлікту означає, що в даний час батальйони також беруть участь у ротації на Донбасі. Вони виконують не тільки розвідувальні та бойові завдання в нічийній зоні (так звана сіра зона), але також диверсійні, контрдиверсійні дії, розмінування території або завдання, типові для піхотних підрозділів, наприклад у пунктах опору. Підрозділи характеризуються доброю мораллю, волею до боротьби та рішучістю. Завдання виконуються головним чином у пішій лаві, де важливим елементом є приховане проникнення на позиції противника, встановлення/виявлення мінних пасток, виявлення вогневих позицій тощо або взяття «язика».

Військова розвідка

Військова розвідка

Ядро окремого розвідувального батальйону, по суті, складається з трьох розвідувальних рот — 1-ї та 2-ї розвідувальні роти, 3-ї роти глибокої розвідники, а також взводів забезпечення та підтримки (включно зі взводом технічних розвідувальних засобів).

Деякі батальйони все ще використовують волонтерську допомогу. Ті підрозділи, які не беруть участі у ротації на Донбасі, мають напружений графік тренувань. Велике значення приділяється, серед іншого, прихованому руху (маскуванню), індивідуальній підготовці та ефективному використанню зброї (статична стрільба і в русі), проникненню на позиції противника, стрибкам з парашутом із гвинтокрила та літака тощо.

Окремі розвідувальні батальйони (так звані розвідбати) в ЗСУ:

Сухопутні війська

54-й Окремий розвідувальний батальйон, Житомирська область — оперативне командування «Північ»;

74-й Окремий розвідувальний батальйон, Дніпропетровська область — оперативне командування «Схід»;

130-й Окремий  розвідувальний батальйон, Рівненська область — оперативне командування «Захід»;

131-й Окремий  розвідувальний батальйон, Вінницька область — оперативне командування «Південь».

Десантно-штурмові війська

132-й Окремий  розвідувальний батальйон, Житомирська область.

Морська піхота

140-й Окремий  розвідувальний батальйон, Херсонська область.

Марчін Гавенда

(З польської мови переклав Олесь Рахманний)

Be the first to comment on "«Очі та вуха» Збройних сил України. Розвідувальні батальйони"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**