Новообраний президент Польщі виступив за створення Балто-Чорноморського блоку держав

images4

Балто-Чорноморський союз — це геополітичний проект, щодо перспектив якого постійно точаться дискусії між багатьма політиками і громадськими діячами з України, Польщі, Білорусі та Литви. Передбачається створення окремого геополітичного регіону впливу між так званим «Західним світом» (США, Канада, Західна Європа, Австралія) і «Постсовєтським сходом», який обертається навколо Росії (Казахстан та деякі країни Середньої Азії).

Проект створення Балто-Чорноморської осі почав розроблятися українською інтелігенцією на початку ХХ ст. Зокрема, участь у його розробці брали президент УНР Михайло Грушевський, ідеолог українського націоналізму Юрій Липа, який розвинув геополітичну доктрину («Чорноморська доктрина»), вказавши на історичну тяглість орієнтації за віссю Північ – Південь — від Скандинавії та балтійських країн до Чорного моря, Малої Азії та Близького Сходу. З часів Київської Русі, яка сформувалась уздовж торговельного шляху «із варяг у греки», через дипломатичні взаємини Хмельницького і Мазепи зі Швецією та Туреччиною, ця ідея не втрачає актуальності й дотепер. Свідченням цього є позиція нещодавно обраного президента Польщі Анджея Дуди, який висловився за створення блоку держав від Балтійського до Чорного моря у своєму інтерв’ю Польській агенції преси (РАР), фрагменти з якого ми наводимо нижче.

«Я обмірковую ідею створення партнерського блоку держав від Балтійського до Чорного й Адріатичного морів. Держава сильна тоді, коли її оточують союзники — це також елемент збільшення сили», — переконаний Дуда.

Говорячи про взаємини з країнами Центрально-Східної Європи, політик сказав, що польська влада «піклується про те, щоб вони відновлювалися і ставали кращими там, де зараз вони складні».

«Це велике завдання, яке стоїть перед нами, я хотів би взяти в цьому активну участь. Кажучи «перед нами», я розумію, яким є становище президента Польщі. Я усвідомлюю, що в міжнародних питаннях президент зобов’язаний конституційно співпрацювати з урядом, — говорить новообраний президент. — Дуже розраховую на таку співпрацю і зі свого боку пропоную активну участь шляхом проведення зустрічей з главами держав Центрально-Східної Європи. Вже зараз є сигнали від глав держав регіону, які свідчить про бажання проведення зустрічей і переговорів».

«У тому, що стосується України та Росії, мусить братися до уваги питання про взаємну повагу суверенітету і незалежності. Також важливо дотримання норм міжнародного права, які регулюють відносини між державами, — говорить Анджей Дуда. — Сьогодні надзвичайно важливо, щоб Україна стабілізувалася і зміцніла як держава. Польща повинна підтримувати Україну в різний спосіб. Я не кажу тут про фінансову підтримку, але необхідно надавати допомогу хоча б у розбудові державних інститутів. Фатальним рішенням було б заморозити конфлікт (на Донбасі – Глобал Аналітик) на довгі роки, внаслідок чого тривали б воєнні дії. Ми не хочемо цього, але я боюся, що не всі так думають. На мою думку, в довгостроковій перспективі, якщо ми будемо шукати тривалих та мирних рішень, то мирні переговори по Україні повинні відбуватися за новою формулою, яка приведе до вирішення проблеми. Той стан, до якого ми повинні прагнути, це відновлення попередніх кордонів (між Україною та Росією – Глобал Аналітик), оскільки вони були гарантією європейського порядку».

На питання про те, як можна змінити ситуацію, коли переговори щодо України відбуваються по так званій нормандській формулі без участі Польщі, Анджей Дуда відповів так: «Я вважаю, що треба розпочати дискусії з цього питання за участі української сторони. Це, очевидно, дуже важко, але це не означає, що не треба робити жодних зусиль. Йдеться про таку політику, коли необхідно буде шукати союзників, щоб підготувати нову формулу переговорів. Я сподіваюся, що ці переговори проводитимуться за участю Польщі та інших сусідів України. Міцний мир може забезпечити тільки велика мирна конференція».

Тарас Осадчий

Be the first to comment on "Новообраний президент Польщі виступив за створення Балто-Чорноморського блоку держав"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**