На відміну від ЄС, Польща зближується з США

Юстина Копаня «Місто в книзі»Юстина Копаня «Місто в книзі»

Останнім часом Польща вимушена брати до уваги зростання напруженості у стосунках, як з Європейським Союзом, так і з Росією. Через це Варшава прагне збалансувати свої дипломатичні відносини, посилюючи і так міцні зв’язки з США.

Адміністрація Білого дому розглядає Польщу, як пріоритетну для США державу Євросоюзу, за підтримки якої Вашингтон міг би більш ефективно здійснювати свою європейську політику. Уряди Польщі та США також єднає спільність поглядів на НАТО та ЄС.

Крім цього, формуванню особливих відносин між Польщею та США сприяє наявність спільних інтересів у енергетичному та військовому секторі.

Двічі в історії Польщі Росія та Німеччина об’єднували свої зусилля для того, щоб стерти Польську державу з європейської політичної мапи. Сьогодні ця країна відчуває, що її знову намагаються взяти в лещата Росія та ЄС, хоча на цей раз саме її існування, безумовно, не перебуває під загрозою. Не маючи потужних та впливових друзів по сусідству, Польща звертається до США за військовою допомогою, з пропозиціями економічної співпраці та за політичною підтримкою.

Країни НАТО

Країни НАТО

Польща поступається Росії у військовій сфері

Останнім часом не припиняється російське брязкання зброєю, спрямоване проти ЄС, а передусім — проти Польщі. Незважаючи на те, що вона є членом НАТО, більша частина військової техніки в Польщі залишилася ще від того часу, коли країна була членом Варшавського договору, політичного та військового союзу на чолі з колишнім СССР, до складу якого входили сім інших країн Східної Європи. Польське озброєння здебільшого застаріле і за своїми характеристиками воно не дотягує до новітнього російського, серед якого, наприклад, нові балістичні оперативно-тактичні ракетні комплекси класу земля-земля «Іскандер», які зараз росіяни розмістили в Калінінградській області поблизу польського кордону.

Агресивна антинатовська риторика та військові приготування Росії на її кордонах з колишніми членами східного блоку, такими як Польща, супроводжувалися ворожою антипольською пропагандою в російських ЗМІ. Поки що дуже зарано говорити про вірогідний сценарій повномасштабного нападу РФ на Польщу, але різке погіршення відносин між Росією і Заходом після 2013 року (окупація Криму та воєнний конфлікт на Донбасі) дало полякам підстави почувати себе вразливими. Польща не може відчувати себе в безпеці, якщо вірить, що вона перебуває на лінії конфлікту між Сходом і Заходом і є потенційною мішенню для потужної зброї, проти якої не здатна себе захистити.

«Іскандер»

«Іскандер»

Реалізація проекту газогону Nord Stream 2 полегшить Росії обхід Польщі

Хоча воєнна загроза існує лише зі Сходу, стабільний розвиток польської економіки перебуває під загрозою як з боку Сходу, так і Заходу. Польська економіка значною мірою залежить від поставок російського природного газу, який покриває майже 70% його загальної потреби в країні. Наразі Польща може диктувати свої умови щодо торгівельних відносин з «Газпромом», російським державним експортером газу, оскільки росіяни мусять використовувати транспортні та складські приміщення на польській території для доставки природного газу на ринки Західної Європи.

Проте це скоро має змінитися. Вже визначено маршрут, який дозволить Росії постачати природний газ в Європу в обхід Польщі. По ньому має пройти трубопровід Nord Stream 2, який з’єднає Росію безпосередньо з містом Грейфсвальд у Німеччині, звідки природний газ подається до мережі трубопроводів, яка веде до ринків збуту блакитного палива по всій Західній Європі. Очікується, що існуюча потужність Nord Stream 1 — 55 млрд куб. м на рік — вдвічі зросте після завершення будівництва Nord Stream 2 до кінця 2019 року. З об’ємом прокачки газу в 110 млрд куб. м на рік, обидва трубопроводи теоретично дозволять «Газпрому» частково обійти польську газотранспортну мережу. Крім того, Польща небезпідставно вважає, що Nord Stream 2 збільшить залежність ЄС від російського постачання газу.

Nord Stream 2

Nord Stream 2

Німеччина є стійким прихильником Nord Stream 2, оскільки він зміцнить її позиції як енергетичної потуги в Євросоюзі. Колишній канцлер Німеччини Герхард Шредер є головою Ради директорів Nord Stream 2. Таким чином, Польща розглядає будівництво Nord Stream 2 як головну перешкоду налагодженню хороших відносин з Німеччиною.

Всередині ЄС зростає ризик маргіналізації

У 2017 році Варшава виявилася втягнутою у конфронтацію з Брюсселем з трьох суперечливих питань. Перше пов’язане з відмовою Польщі від переселення на свою територію нелегальних мігрантів, а друге — зі спірною судовою реформою, яка б зробила польські судові органи більш залежними від законодавчої та виконавчої гілок влади. З обох питань ЄС застеріг Польщу, що розглядатиме порушення нею законодавства або розпочне застосування санкцій відповідно до статті 7. Третє питання пов’язане з вирубкою поляками лісу у Біловезькій пущі, що має розглядати Європейський суд. Ці три питання є ілюстрацією зростання напруги у стосунках між Варшавою та Брюсселем, що спонукає польський уряд зміцнювати існуючі альянси поза межами Європейського блоку.

Брюссель

Брюссель

На шляху до зближення між Польщею та США

Шостого липня цього року Президент США Дональд Трамп відвідав столицю Польщі — Варшаву. Під час цього візиту господар Білого дому мав зустрічі на високому рівні з польськими урядовцями. У військовій галузі він підписав меморандум про продаж полякам американських зенітних ракетних комплексів Patriot.

Адміністрація США та польська правляча партія PiS поділяють скептицизм щодо НАТО. Крім того, Білий дім високо оцінює той факт, що Польща є однією з небагатьох європейських країн, які витрачають принаймні 2% свого ВВП на оборону.

США та Польща мають ще одну причину для зміцнення і так вже міцних відносин. Польща прагне диверсифікувати свої джерела постачання природного газу, а США шукають зарубіжних ринків для експорту скрапленого природного газу (СПГ). У Польщі є один СПГ-термінал, який має досягти повної потужності в 5 млрд куб. м на рік до 2018 року (з можливим розширенням до 7,5 млрд куб. м), що становить майже половину річного попиту в Польщі.

Доставка СПГ США допоможе Польщі зміцнити свої позиції на переговорах з «Газпромом». Таким чином США, які почали постачати СПГ до Польщі з експортного терміналу в Луїзіані за місяць до візиту Дональда Трампа до Варшави, знайшли новий ринок для свого експорту.

Одеська обл., м. Южний

Одеська обл., м. Южний

Розвиток польських терміналів для СПГ хоча і має вирішальне значення для енергетичної незалежності країни, також є корисним для США як основа для експорту СПГ на нові європейські ринки. У довгостроковій перспективі країни Балтії та країни Центральної Європи можуть реструктурувати свої мережі енергетичної інфраструктури з огляду на нещодавно побудовані термінали СПГ (наприклад, в Клайпеді; Литва).

Так само і Україна могла б побудувати СПГ в Одесі чи Южному, який мав би ключове значення для подолання енергетичної залежності від Москви. Останнього разу про це згадували 2015 року, але розмови так і залишилися розмовами. Очевидно у нинішньої пробрюссельської влади в Україні інші пріоритети, ніж розвиток взаємовигідних економічних відносин з США.

У довгостроковій перспективі незрозуміло, чи продовжуватиме Польща спроби розвивати свої дипломатичні відносини з США, віддаляючись від ЄС, особливо якщо нинішня правляча партія PiS не здобуде більшості на наступних парламентських виборах, які мають відбутися до листопада 2019 року. Крім того, відносини ЄС та Польщі, а також реакція Брюсселю на недружні дії Росії щодо країн Східної Європи, безумовно відіграватимуть велику роль у формуванні довгострокової дипломатичної стратегії Польщі, яка на даний момент залишається неясною.

Тарас Осадчий

Be the first to comment on "На відміну від ЄС, Польща зближується з США"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**