Наслідки Brexit для політики безпеки Великої Британії і східного флангу НАТО

Солдати Британської імперіїСолдати Британської імперії

Незалежно від остаточного графіка та форми виходу Великої Британії з Європейського Союзу, Brexit вплине на британські дебати щодо політики безпеки і може мати наслідки для британської участі в стратегії оборони та стримування НАТО щодо Росії. Велика Британія відіграє важливу роль на північно-східному фланзі НАТО. Лондон забезпечує присутність британських солдатів у військових контингентах НАТО в Естонії та Польщі, а також розвиває військове співробітництво з Норвегією в галузі охорони морських рубежів у Північній Атлантиці. Сполучене Королівство також здійснює військову присутність в Румунії. Після виходу з Європейського Союзу Лондон продовжуватиме брати участь у безпеці Північної та Центрально-східної Європи. Тим не менш, завдання збереження значного внеску Великої Британії в оборону східного флангу може полягати в збільшенні активності британських збройних сил за межами Європи в рамках концепції Global Britain.

Велика Британія на східному фланзі НАТО

Сполучене Королівство, поруч із Францією, є найважливішим членом НАТО після США. Воно відіграє провідну роль у ядерному стримуванні НАТО, колективній обороні та операціях поза межами території Північноатлантичного союзу. Британія виступає за сильні трансатлантичні зв’язки і військову присутність США в Європі, розвиває дуже тісне двостороннє військове співробітництво з США, яке складається з високого рівня взаємосумісності традиційних і стратегічних сил обох країн, співпраці розвідувальних служб і співробітництва в розробці нових видів зброї. Таким чином, Лондон є дуже важливим союзником для країн східного флангу. Однак цей географічний регіон є лише одним з багатьох напрямків британської військової діяльності у світі. Лондон зберігає значну кількість своїх військових баз, розкиданих від Фолклендських островів до Близького Сходу, який залишається важливою сферою британської військової діяльності.

Дональд Трамп

Дональд Трамп

Лондон сприймає агресивну та авторитарну Росію як стратегічний виклик для усього Заходу. На британське сприйняття Росії останніми роками впливає не тільки модернізація російських збройних сил і намагання розширити свою сферу впливу на увесь постсовєтський простір, а й використання активних засобів, серед яких, наприклад, російські кампанії з дезінформації або операції спецслужб РФ на британській території. З цієї причини Велика Британія входить до групи членів, які виступають проти загравань з путінською Росією, що можна побачити, серед іншого, на прикладі британської підтримки зміцнення колективної оборони і східного флангу.

У військовому плані для країн східного флангу НАТО важить, перш за все, британський військовий потенціал і готовність його використовувати. Сполучене Королівство має найбільший оборонний бюджет (близько 60 млрд дол. США, тобто 2,1% ВВП у 2018 році) і п’яту найбільшу військову силу (близько 150 тис. солдатів) серед європейських союзників.

Як частина колективної оборони НАТО, північно-східний фланг, безпосередньо пов’язаний з безпекою Британських островів, безумовно має стратегічне значення для Лондона. Наразі британська військова діяльність полягає в розширенні оборонного співробітництва з Норвегією у сфері охорони морських територій у Північній Атлантиці. З цією метою проводяться морські навчання на норвезькій Крайній Півночі. У регіоні Балтійського моря Сполучене Королівство є основою бойового контингенту НАТО в Естонії, де постійно дислокується механізований піхотний батальйон із 700 солдатами. 130 британських солдатів також є частиною батальйону в Польщі, який доповнює там сили США. Крім того, Сполучене Королівство бере участь в альянсі Baltic Air Policing і в регіональних навчаннях, таких як Sabre Strike, Baltops і Arctic Challenge.

Навчання Baltops

Навчання Baltops

Про важливість північно-східного флангу в політиці безпеки Великої Британії також свідчать політичні та військові консультації з країнами Скандинавії, Балтії, Нідерландів, Польщі та Німеччини. Країни Північної Європи та Балтії зацікавлені у посиленні військового співробітництва зі Сполученим Королівством і беруть участь у форматі військового співробітництва, запропонованому Лондонськими об’єднаними експедиційними силами (JEF).

У зв’язку з Brexit як торі, так і віги виступають за активізацію ролі Великої Британії у сфері політики безпеки.

Британська політика безпеки після Brexit

Після того, як у Великій Британії було прийнято рішення про Brexit, розпочалася дискусія про майбутнє політики безпеки.

Відповідь консерваторів на Brexit є концепція «Global Britain», яка передбачає використання британського дипломатичного, військового, фінансового та торговельного потенціалу та сприяння розвитку для зміцнення позицій Великої Британії на міжнародній арені. У сфері безпеки дуже важливо мати міцнішу мережу альянсів і партнерств. НАТО повинна відігравати провідну роль у багатосторонніх форматах, а також у двосторонньому співробітництві з США. Колективна оборона в НАТО і військова присутність на східному фланзі займають значне місце у баченні консерваторами політики, але в той же час важливими елементами їхньої концепції «Global Britain» є активізація неєвропейської політики безпеки і зміцнення британських військ «на схід від Суецького каналу», тобто на Близькому Сході і в Південно-Східній Азії.

Суецький канал

Суецький канал

У 2018-2019 роках Велика Британія відкрила нові військові бази в Бахрейні та Омані. Ведуться дискусії про можливість створення постійної військово-морської бази в Сінгапурі або Брунеї, що пов’язано із залученням Великої Британії до політики США, спрямованої проти Китаю. У гучній промові в лютому цього року міністр оборони Великої Британії Гавін Вільямсон наголосив на важливості традиційних загроз, що виникають внаслідок суперництва сил у різних сферах впливу, поряд з Росією також згадавши про Китай.

Концепція «Global Britain» викликає сумніви в деяких коментаторів і експертів, які вважають її політичним фантазмом, покликаним зміцнити престижний міжнародний престиж Великої Британії. У військовому вимірі часто виникає аргумент, що стосується матеріального та кадрового дефіциту збройних сил, що ставить під сумнів можливість реалізації планів збільшення військової присутності за межами зони договору НАТО. Висловлюється занепокоєння, що обмежені ресурси розкидані занадто широко, і Велика Британія не має потенціалу одночасно зміцнювати сили, наприклад, у Південно-Східній Азії, щоб утримувати Китай і грати провідну роль у стримуванні Росії. Британський парламент у 2018 році розкритикував концепцію «Global Britain» як перелік амбіцій, що не є реальною стратегією.

Позитивним сигналом для північно-східного флангу є заплановані навчання JEF у регіоні Балтійського моря та зміцнення британських військ в Естонії.

Естонія

Естонія

Вплив Brexit на британську присутність на східному фланзі НАТО

Після виходу з ЄС політика безпеки буде важливим для Великої Британії інструментом, що використовуватиметься для зміцнення позиції держави на міжнародній арені. Уряд консерваторів продовжуватиме інвестувати у пріоритетне військове співробітництво з США. Скоріше за все, Вашингтон також збереже свою відданість стратегії оборони та стримування східного флангу НАТО. Brexit не повинен впливати на британське сприйняття Росії, хоча через очікувані економічні труднощі, зумовлені виходом з єдиного ринку, Лондон може бути більше зацікавлений у залученні інвестицій та розвитку торгівлі з Москвою.

Позитивним сигналом для північно-східного флангу є оголошення про подальше зміцнення батальйонної групи в Естонії гвинтокрилами Wildcat і Apache, організація в 2019 році навчань JEF у регіоні Балтійського моря, а також рішення про збереження 250 військовослужбовців і складів великої зброї та військової техніки в Німеччині, що уможливить швидке перекидання більших сил на континент, наприклад у разі загрози з боку Росії.

Проте не можна виключити збільшення «імперської ностальгії» в британській політиці, що проявилася в концепції «Global Britain». Тоді може бути важче переконати країни Центральної та Східної Європи, що стратегічні інтереси Лондона більше пов’язані зі східним флангом НАТО, ніж, наприклад, з Південно-східною Азією.

Гвинтокрил Apache

Гвинтокрил Apache

У найближчому майбутньому Brexit може вплинути на прихід до влади лейбористів з Джеремі Корбіном на посаді прем’єр-міністра, що може призвести до відмови від подальшого зміцнення східного флангу НАТО та до відновлення діалогу з Росією. Уряд Лейбористської партії може бути зацікавлений у скороченні військового контингенту на східному фланзі НАТО, наприклад, щоб перенаправити частину своїх військових сил для участі в операціях під егідою ООН. Brexit також активізує прихильників наступного референдуму про незалежність Шотландії і може сприяти відокремленню цього регіону у довгостроковій перспективі. А це означатиме послаблення економічного, демографічного та військового потенціалу Великої Британії.

Тарас Осадчий

 

 

 

 

Be the first to comment on "Наслідки Brexit для політики безпеки Великої Британії і східного флангу НАТО"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**