Кібергеографія і фізична інфраструктура мережі Інтернет

internet_kabel02

internet_kabel01

Кіберпростір зазвичай вважають віртуальним явищем. Насправді мережа функціонує завдяки певній фізичній інфраструктурі, яка огортає нашу планету. Кібергеографія дозволяє спостерігати за складною системою, якою є кіберпростір у всій своїй красі.

Кібергеографія

Інтернет і кіберпростір, як правило, розглядаються як неокреслені, віртуальні явища, які мають мало спільного з реальністю, а тим більше з географією або геополітикою. Тим не менш, «Словник військових термінів» Міністерства оборони США визначає кіберпростір як «глобальний інформаційний домен інформаційного середовища, яке складається із взаємозалежних мереж та інфраструктури інформаційних технологій, а також з даних, які у них містяться. Це у тому числі Інтернет, телекомунікаційні мережі, комп’ютерні системи, а також вбудовані процесори і контролери». Тому зрозуміло, що кіберпростір (який ще називають п’ятим виміром) не може обійтись без фізичної інфраструктури, яка забезпечує його існування та розташована в географічному просторі. Ця інфраструктура в значній мірі залежить від геополітичного простору, а отже від географічних і фізичних чинників, політичних та економічних умов тих регіонів, в яких вона локалізована.
Під час щорічної конференції Gains Project (Geopolitics-Aware INternet Strategies) — проекту, який має на меті протидію та запобігання кібератакам на критичну інфраструктуру ЄС — професор Університету Савойї Каве Саламатіан представив власну концепцію кібергеографії. (Ця дисципліна вивчає зв’язки між людьми та кіберпростором, проводить геополітичний аналіз кіберпростору та особливостей його функціонування). Нижче наводимо витяги з його доповіді.
Трохи цифр

• 95% мережевого трафіку обробляється при використанні підводних кабелів.
• 11,629 км — довжина підводного кабелю Faster, який в 2016 році поєднає Східну Азію з США.
• 60 Тбіт/с: за прогнозами, сумарна пропускна здатність Faster (1 Тбайт дорівнює 1024 ГБ).
• 4500 Тбіт/с пропускна здатність всіх підводних кабелів (станом на 2015 рік).
• 270: кількість кабелів, які експлуатуються.
• 48: кількість нових кабелів, котрі повинні з’явитися протягом наступних 2 років.

Простір кіберпростору

Реальний кіберпростір складається з фізичної інфраструктури, яка функціонує завдяки підтримці інформаційної інфраструктури. Крім таких пристроїв, як смартфони або комп’ютери, фізичними компонентами мережі Інтернет також можна вважати сервери та центри обробки даних (де зберігаються і обробляються дані, доступні в мережі), точки обміну Інтернет-трафіком (інфраструктура, що упорядкує обмін даними), центри управління мережею (здійснюють моніторинг та управління веб-трафіком), а також волоконно-оптичні кабелі, які уможливлюють фізичне з’єднання між користувачами в різних країнах по всьому світові.

Хоча існують інші можливості отримання доступу в Інтернет, наприклад супутниковий зв’язок, більшість мережевого трафіку в даний час обслуговується за допомогою підводних кабелів, які з’єднують країни і континенти. Кабелі цього типу пролягають вздовж відомих морських шляхів, котрі протягом багатьох років служили для обміну товарами та інформацією, та залежать від географічних обмежень. Здебільшого кабелі пролягають по дну Тихого океану, зв’язуючи Канаду і західне узбережжя США з Японію та Південно-Східною Азією. Їх також прокладено через Атлантику для з’єднання півночі Європи зі східним узбережжям США.

Ключову роль відіграє Середземне море та Суецький канал, які поєднують Європу з Північною Африкою, Близьким Сходом та країнами, що межують з Індійським океаном. Стратегічне розташування цих комунікаційних центрів зберігає своє значення також у вік Інтернету.

Останнім часом у центрі уваги перебуває Південна Америка. Під час відкритої дискусії з питань управління Інтернетом, що відбулася в Бразилії, поряд з іншими заходами, які має намір вжити ця країна, щоб відновити контроль над своїм власним кіберпростором, з’явилася ідея створення незалежних сполучень з рештою континенту, Африкою, а особливо — з Європою, для перенаправлення трафіку, який в даний час майже повністю проходить через США, безпосередньо на територію Бразилії. У результаті телекомунікаційні компанії Telebras (Бразилія) і Islalink (Іспанія) представили в минулому році план прокладки кабелю, котрий безпосередньо поєднає Форталезу з Лісабоном і має почати функціонувати в 2018 році. Роботи з прокладки кабелю довжиною 5875 км коштуватимуть $185 млн. Щоб краще зрозуміти об’єм цієї інвестиції, варто згадати, що кілометр колії для високошвидкісного залізничного сполучення в Європі коштує біля 20-30 млн євро, у той же час вищезазначене Інтернет-сполучення з Бразилією, як очікується, вартуватиме 0.03 млн доларів за кілометр.

Підводні кабелі

Розбудова підводних волоконно-оптичних кабелів може змінити існуючу модель комунікації між державами також на рівні управління Інтернетом. Підводні кабелі, як частина фізичної інфраструктури, підпадають під ризики різних типів, такі як навмисні або ненавмисні пошкодження, ймовірність яких збільшується у так званих географічно «вузьких місцях», а також точках доступу, де є багато кабелів.

Приміром, як пише видання The New York Times, останнім часом російські підводні човни і кораблі-шпигуни агресивно діють поблизу важливих підводних кабелів, які забезпечують майже весь глобальний Інтернет. Повідомляється, що основна стурбованість викликана не тим, що РФ може перехопити інформацію, яка передається по цих кабелям, оскільки дане питання було вирішене спецслужбами США кілька десятиліть тому. Занепокоєння викликано тим, що у разі загострення відносин або виникнення конфлікту Росія здатна перерізати комунікації, від яких залежать громадяни, політики і економіка країн Заходу. Видання повідомляє, що минулого місяця російське судно «Янтар», яке обладнане двома глибоководними апаратами, повільно прямувало від східного узбережжя США в бік Куби, де прокладений один з найважливіших підводних кабелів. Представники ВМС Сполучених Штатів підкреслили, що глибоководні апарати цього судна здатні перерізати кабелі на великій глибині.

Таким чином, збільшується ризик настання несприятливих подій, які можуть завдавати збитків. Тому не слід забувати про стратегічну важливість цього типу кабелів. Надійність і швидкість обслуговування, яку вони забезпечують, дозволяє передавати наші особисті дані на інший кінець світу, проводити банківські та бізнесові операції, надавати державний зв’язок в безпечний та майже негайний спосіб. Важливу роль також відіграє і охорона даних, які передаються з використанням підводних кабелів, оскільки будь-які системи захисту мають здатність з часом застарівати.

До проектів з розбудови кабельних мереж залучаються державні телекомунікаційні компанії та самі уряди, а іноді також такі гіганти Інтернет-індустрії, як Google і Facebook. Серед іншого, з цієї причини, в рамках охорони державних даних, які пересилаються поза межами території держави, США через Державний департамент, Міністерство оборони та ЦРУ дбають, щоби сам факт того, що ця інфраструктура знаходиться у міжнародній власності не полегшував доступ до важливої інформації, котра відноситься до сфери національної безпеки.

Переваги та ризики

Вивчення кібергеографії дозволяє побачити переваги та ризики, пов’язані з фізичною інфраструктурою мережі, географічними відмінностями, управлінням Інтернетом і міжнародною політикою.

Фізична інфраструктура Інтернету

Інтернет є мережею, яка зробила свій внесок у перегляд класичного підходу до часу і простору, але вона в немалій мірі опирається на фізично існуючу інфраструктуру, що складається з серверів, підводних кабелів, супутників, точок обміну трафіком і центрів обробки даних. Щоб зрозуміти проблеми кіберпростору необхідно підійти до проблеми комплексно, беручи до уваги закони, які регулюють дану сферу, наявність певної інфраструктури, а також нематеріальні чинники, котрі існують завдяки йому. У той же час ми не повинні забувати, що для мережі також становлять загрозу різні природні явища, які не менш небезпечні, ніж ті, які пов’язані з інформаційною інфраструктурою.

Управління Інтернетом і міжнародна політика

Управління Інтернетом і міжнародна політика постійно впливають на кіберпростір також у його фізичному вимірі. Роками залишаються відкритими геополітичні питання, такі як контроль за даними і відповідальність за інформацію, що пересилається (розподіляється між державними органами і приватними компаніями), фізичне місце розташування серверів і баз даних, і пов’язані з цим норми законодавства.

Загрози для підводних кабелів

• Чутливі точки, в яких прокладено багато кабелів.
• Навмисне пошкодження/саботаж.
• Пошкодження, які виникають в результаті використання/нещасні випадки.
• Ризик втрати придатності в умовах зростаючого попиту на більшу пропускну здатність мережі.

Складові кіберпростору

• Фізична інфраструктура (кабелі, центри обробки даних, сервери).
• ІТ-середовище і дані, які в ньому містяться.
• Засоби передачі (дротові, супутникові, радіо).

Тарас Осадчий

Be the first to comment on "Кібергеографія і фізична інфраструктура мережі Інтернет"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**