Китай чи США: дилема щодо майбутнього «Мотор Січі»

Китайський пропагандистський плакатКитайський пропагандистський плакат

27 серпня під час візиту до Києва радник з безпеки США Джон Болтон застеріг від продажу китайцям «Мотор Січі» – одного з найбільших виробників авіаційних моторів у світі. Таким чином він підтвердив інформацію газети Wall Street Journal від 23 серпня про те, що США намагаються чинити тиск на Україну, щоб завадити китайській компанії Skyrizon Aircraft завершити скупку половини акцій «Мотор Січі». 29 серпня адміністрація США оголосила про початок перегляду витрат на військову допомогу Україні (250 млн доларів цього року). Хоча пізніше ці гроші були перераховані, але попереднє демонстративне зволікання з їх наданням може вважатися попереджуючим сигналом для української влади, щоб вона відмовилась від співпраці з Китаєм у сфері озброєння. Вашингтон остерігається, що китайці можуть використати технологію та кваліфікований персонал «Мотор Січі». Це дозволило б Пекіну не лише підтримати китайську авіаційну галузь, але і взятися за обслуговування авіадвигунів, головним чином для вертольотів Мі, що використовуються у всьому світі. Після візиту Болтона секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Данилюк заявив, що українська влада «розуміє стурбованість американців». Продаж компанії Китаю досі не був дозволений Антимонопольним комітетом України, а це означає, що Київ має можливість впливати на цю угоду. Американська реакція поставила українську владу перед дилемою, чи погодитись на поглинання китайцями «Мотор Січі», ставлячи під загрозу стратегічні відносини зі США, чи відмовитися від угоди, що посилить поточні проблеми компанії.

Логотип «Мотор Січ»

Логотип «Мотор Січ»

Проблеми «Мотор Січі»

Компанія «Мотор Січ» була приватизована в 90-х роках. До 2015-2016 років основними одержувачами двигунів «Мотор Січі» були російські виробники літаків та гелікоптерів (як для внутрішніх потреб, так і для експорту). Незважаючи на офіційне припинення зв’язків України з Росією та втратою російського ринку, «Мотор Січ» залишається одним з найбільших підприємств електромеханічної галузі в Україні (у 2017 році воно було одинадцятим українським експортером). Однак від 2018 року виробництво і, відповідно, прибутки від її заводів систематично падають.

Погіршення становища компанії викликане тим, що основними її зовнішніми постачальниками у галузі комплектуючих двигунів, що випускаються в Запоріжжі, залишаються російські підприємства. У той же час Росія систематично замінює українські двигуни власними виробничими аналогами. У перспективі декількох років це означатиме повну втрату не лише російського ринку, але й ринків інших країн, що використовують совєтські вертольоти або їх російські аналоги.

«Мотор Січ», як і інші великі підприємства української збройової галузі, має обмежені можливості замінити співпрацю з російськими компаніями співпрацею із західними виробниками. В основному це пов’язано з відсутністю зацікавленості компаній ЄС та США у підтримці потенційної конкуренції (в інтересах кожного виробника здобути ринки насамперед для власної продукції), а також технологічними відмінностями. Західні партнери можуть укласти співпрацю з «Мотор Січчю» за умови використання українських заводів як субпідрядників для виробництва та постачання фірмових двигунів, насамперед на внутрішній ринок України. Це передбачало б не лише фундаментальні структурні зміни в «Мотор Січі», а й відхід українських користувачів, переважно Збройних сил України, від совєтських зразків та їх інвестицій та придбання західних літаків та вертольотів. Нещодавно Київ вирішив придбати вертольоти для Міністерства внутрішніх справ у Франції, але це були застарілі моделі, і дана операція не була пов’язана з якоюсь користю для української збройової галузі.

Завод «Мотор Січ»

Завод «Мотор Січ»

Китайський варіант для «Мотор Січі»

Втрата традиційних ринків в умовах неможливості налагодити співпрацю із західними країнами, означає, що єдиним значним одержувачем продукції «Мотор Січі» є Китай. Зростаюча присутність української компанії на китайському ринку (приблизно 35% від загального обсягу виробництва) зумовила виникнення на початку 2016 року концепції продажу компанії китайцям. У квітні 2016 року китайська компанія Skyrizon Aircraft надала «Мотор Січі» кредит під низькі відсотки в розмірі 100 мільйонів доларів США. У травні 2017 року, під час візиту до Пекіна тодішнього міністра розвитку і торгівлі Степана Кубіва, було заявлено, що Skyrizon у співпраці з «Мотор Січчю» будуватиме в китайському місті Чунціні завод з виробництва та обслуговування авіаційних двигунів, створених до цього часу в Україні. Китайська сторона також пообіцяла рекапіталізувати завод в Запоріжжі на суму 250 мільйонів доларів США в обмін на передачу 41% акцій компанії Skyrizon Aircraft. Ця інформація спровокувала лавину спекуляцій — у тому числі з’явилися повідомлення, що біля 3000 українських спеціалістів та робітників поїдуть до Китаю, а заводи в Україні будуть ліквідовані. «Мотор Січ» підтвердила, що будівництво заводів у КНР розпочалося у 2016 році, але запуск виробництва, запланований на 2018 рік, не відбувся до сьогодні.

Спроба директора Богуслаєва долучити до числа акціонерів компанії сім суб’єктів, зареєстрованих у офшорах, що збільшило б китайський пакет акцій до 56% (участь російських суб’єктів як посередників у подальшій перепродажі акцій Китаю не виключалася) викликала різку реакцію української влади. У липні 2017 року Служба безпеки України розпочала розслідування протиправної діяльності менеджерів підприємства, які порушують інтереси державної безпеки та ведуть підприємство до краху. У результаті дій СБУ у вересні 2017 року рішенням суду було заарештовано 56% акцій, а Антимонопольний комітет України порушив провадження з метою з’ясування обставин та умов угоди, блокуючи її здійснення. Однак китайцям вдалося перевести 100 мільйонів доларів в Україну, що дозволило їм набути 25% акцій «Мотор Січі». 6 березня 2018 року президент Петро Порошенко підписав Указ (зміст якого було засекречено) про вжиття негайних заходів щодо захисту національних інтересів у галузі виробництва авіадвигунів (фактично лише «Мотор Січі»). У квітні 2018 року СБУ провела обшук у штаб-квартирі компанії. Реакція влади свідчить про те, що вжито заходів для повернення контролю над «Мотор Січчю» та передачі акцій державній компанії «Укроборонпром». Таким чином, місце нинішнього приватного власника «Мотор Січі» у переговорах зайняли українські органи влади, які не мають права власності на компанію.

В'ячеслав Богуслаєв

В’ячеслав Богуслаєв

У лютому 2019 року заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Юрій Браученко визнав, що уряд України та авіакомпанія Skyrizon Aircraft мають намір продовжувати виробництво авіаційних двигунів на базі заводу у Запоріжжі в співпраці з державною компанією «Івченко Прогрес». Директор «Мотор Січі» Богуслаєв вирішив, що дії влади спрямовані на те, щоб заволодіти приватним підприємством під виглядом захисту інтересів держави. 27 квітня 2019 року Skyrizon разом з іншою китайською компанією, Beijing Xinwei Technology Group, уклали угоду про співпрацю з «Укроборонпромом», в якій передбачається, що китайська сторона збільшить свою частку в «Мотор Січі» до 50%, а державна українська компанія набуде акції компанії (блокуючий пакет в 25% акцій). Партнери звернулися до Антимонопольного комітету України для затвердження цього рішення.

Американський тиск на Київ

Блокування українсько-китайської угоди у 2017 році, скоріше за все, являло собою реакцію на тиск США, які критично ставляться до перспектив Китаю перейняти постсовєтські, відносно сучасні технології. Незважаючи на зміну українською владою умов угоди в 2019 році та долучення концерну «Укроборонпромом» до державної частки, що дозволило б Києву зберегти контроль над стратегічним підприємством, позиція Вашингтона залишалася попередньою. Американська сторона продовжує виступати проти угоди, яка б дозволила Китаю перейняти технологію виробництва літальних двигунів. Це ставить українську владу у скрутну позицію, оскільки реалізація угоди з Китаєм може призвести до погіршення відносин із США та скорочення американсько-українського військового співробітництва.

Реакція китайців на дії американців стримана. Посольство КНР у Києві опублікувало заяву, в якій підкреслило, що угода є результатом відносин між приватними структурами та що заяву Болтона щодо непрозорості китайських організацій слід вважати необґрунтованою.

Білий дім

Білий дім

Невизначене майбутнє «Мотор Січі»

Влада України затягує прийняття остаточного рішення щодо частки китайського капіталу в «Мотор Січі». Про це свідчить відсутність позиції Антимонопольного комітету України, який повинен був винести рішення наприкінці липня цього року. Київ навряд чи погодиться на те, щоб китайці взяли під контроль підприємство за рахунок погіршення відносин із США. Влада України насамперед прагне націоналізувати «Мотор Січ» або щоб в її діяльності хоча б частково брав участь «Укроборонпром». Зважаючи на погіршення фінансових результатів основних підприємств цієї групи, прогресивний технологічний крах (після припинення співробітництва з Росією і в ситуації, коли його неможливо замінити співпрацею із Заходом) та відсутність перспектив великих контрактів (як для потреб української армії, так і для експорту), придбання одного з небагатьох великих і відносно прибуткових підприємств української збройової промисловості є умовою виживання або хоча б тимчасового поліпшення фінансового стану концерну.

Співпраця з Китаєм та пов’язана з цим рекапіталізація «Мотор Січі», а опосередковано і усього «Укроборонпрому», зупинить, принаймні на найближчі кілька років, крах збройової галузі України. Хоча є велика ймовірність того, що більшість китайського виробництва в кінцевому рахунку перейде до КНР, запорізький завод протягом багатьох років залишатиметься актуальним як власник сертифікатів та контрактів на обслуговування авіадвигунів майже у всьому світі. З іншого боку, угода з Китаєм ставить під загрозу стратегічні відносини Києва із США. Скасування  продажу Skyrizon означатиме деградацію заводів до рівня, який зараз спостерігається на підприємствах, сконцентрованих в «Укроборонпромі». Слід визнати, що реальна співпраця із Заходом може мати місце лише тоді, коли виробництво двигунів на базі совєтських конструкцій припиняється. Надалі «Мотор Січ», якщо вона виживе, буде постачальником компонентів та/або монтажу двигунів для літакобудування та західного виробництва.

Китайська армія

Китайська армія

Президентом і головним акціонером (97%) Skyrizon Aircraft є китайський мільярдер Ван Цзін, з 2009 року співвласник і президент групи Xinwei Telecom Enterprise Group. Xinwei займається проектуванням та виробництвом телекомунікаційного обладнання, включаючи стільникові мережі та супутниковий зв’язок, а також реалізацією проектів у сфері телекомунікацій, включаючи запуск супутників зв’язку (у тому числі як частину китайської навігаційної системи Beidou). Концерн підтримує широкі контакти з китайською армією, а також з найвищим керівництвом Комуністичної партії Китаю, в результаті чого, серед іншого, має доступ до кредитів від Банку розвитку Китаю.

У грудні 2013 року під час візиту Віктора Януковича до Пекіна Ван Цзін підписав угоду з українським «Київгідроінвестом» на будівництво глибоководного порту в Севастополі, орієнтовна вартість якого становить 10 мільярдів доларів. Однак реалізація проекту була перервана агресією Росії проти України.

Богдан Осадчий

Be the first to comment on "Китай чи США: дилема щодо майбутнього «Мотор Січі»"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**