Зміна клімату може спровокувати чергове Велике переселення народів

зміниКлімат на Землі поступово міняється не в кращий бік

Зміна клімату і перенаселеність змусила спочатку племена германців, а пізніше готів і гунів покинути свої землі. Через це у IV-VII ст.ст. відбулося Велике переселення народів, котре прискорило руйнування Римської імперії, яка довгий час вважалася непереможною. Здається, що ми опинилися на порозі ще одного Великого переселення народів.

Згідно з даними моніторингу Центру з вивчення міграції населення, тільки протягом 2014 року понад 19 мільйонів осіб з 100 країн були змушені покинути свої домівки через різні стихійні лиха. Це приблизно стільки ж, скільки мешкає у всій Чехії і Угорщині. До речі, за оцінками Центру, ймовірність втратити своє житло через стихійні лиха за останні сорок років збільшилася на 60%.

італія

Римська імперія

Кількість кліматичних біженців постійно зростає

У той час як на Заході ламають голову над тим, що робити з сирійськими біженцями (і тими, хто використовує цю ситуацію), лише питанням часу є поява наступних хвиль втікачів. На цей раз з рідних країв їх може вигнати інший непримиренний ворог — сама природа.

Дослідники екології Раймонд Брайант та Шинед Бейлі констатують одну просту річ: будь-яка зміна в навколишньому природному середовищі може вплинули на політичний і економічний статус-кво. Якщо перефразувати, то екологічними проблемами мусять займатися не тільки екологічні активісти, але також економісти і політики.

Фахівці переважно погоджуються з тим, що зміна клімату є одним з сильних каталізаторів міграції та не раз намагалися моделювати масштаби цієї проблеми. Підрахунки, скільки людей залишать рідні місця до кінця століття, істотно відрізняються (від декількох десятків мільйонів до мільярда), але вчені погоджуються з тим, що це стане серйозною проблемою. Наприклад згідно з докладом, який був представлений ООН ще в 1990 році, одна лише берегова ерозія разом із затопленням прибережних зон призведуть до скорочення орних земель, що до 2050 року змусить мігрувати 200 мільйонів осіб. Навіть мапа Землі виглядатиме по-іншому. З іншого боку, якщо тенденція підвищення температури не зміниться, то, за оцінками, через півстоліття в таких місцях, як Абу-Дабі, Дубай, Катар умови життя стануть нестерпними.

зміни

Наслідки кліматичних змін

Число кліматичних біженців збільшуватиметься з трьох основних причин:

а) стихійні лиха;

б) погіршення умов життя, зростання бідності;

в) збройні конфлікти, через які бідні регіони конкуруватимуть за необхідні ресурси.

За оцінками Світового банку, до 2030 року через зміни клімату щонайменше 100 мільйонів людей (в основному з африканських країн) житимуть у крайній бідності. Це буде серйозним ударом по гуманітарній ситуації, яка і без цього є нелегкою.

Існує ціла низка ознак того, що міграція в країнах Африки на південь від Сахари тісно пов’язана з погодними змінами. Наприклад, коли в Ефіопії зменшилася кількість дощів, це потягло за собою падіння врожайності. Таким чином багато місцевих фермерів не бачать сенсу в тому, щоб продовжувати займатися сільським господарством і серед них поширюється думка, що варто зробити так, як чинять звичайні біженці із зони військових конфліктів, тобто податися до Європи, тим більше, що «добрі європейці» зазвичай усіх приймають.

негри

Біженці з Африки

Війна через доступ до води

У сучасному світовому сільському господарстві не бракує інновацій, воно стає дедалі інтенсивнішим і фермери одержують змогу збирати дедалі більші врожаї. На жаль, прогрес часто обертається проблемами, яких спочатку ніхто не очікував. Зокрема в аграрному секторі використовується дедалі більше добрив або інсектицидів, які забруднюють грунт, тому зростає цінність чистої води.

Легко зрозуміти мотивацію учасників військових конфліктів, які викликані прагненням розширити контрольовану територію, захопити алмазні копальні, нафтові родовища або просто збільшити свій вплив в регіоні. Проте нам важче буде усвідомити, що в світі є збройні конфлікти, поки що в набагато менших масштабах, які викликані нестачею води. У майбутньому ситуація значно погіршиться не тільки через зміни клімату, але й через кількість населення на планеті, яка невблаганно збільшується. Згідно з даними організації Економічного співробітництво та розвитку, до 2050 року світовий попит на воду зросте на 55%. Іншими словами, прісної води буде потрібно набагато більше, а можливості її отримати зменшуватимуться.

Вважається, що країна стикається з дефіцитом води якщо її щорічний поновлюваний внутрішній водний запас впаде нижче 1 тис. кубічних метрів на особу.

Африка

Мешканці Ефіопії

Конфлікти через воду спостерігаються по всій Африці. Періодично посухи спричинюють сутички за ресурси серед племен, які живуть навколо озера Туркана в Ефіопії. За даними Організації Об’єднаних Націй, близько 90% населення Ефіопії зайнято в сільському господарстві, а у всій Африці — більш ніж 60%, так що зменшення запасів води там відчутно дається взнаки. У Південній Африці, одній з найсильніших країн континенту, минулорічна посуха була найбільш руйнівною за останні 30 років, і багато фермерів, особливо дрібних, просто розорилися. Ціни на продовольчі товари підскочили, напруженість і невдоволення в суспільстві посилилися. Таких прикладів багато. Найгірше, що на континенті щороку зменшуються запаси прісної води.

Вода також стає дедалі відчутнішим дипломатичним важелем. Якщо ви контролюєте важливе родовище води, то може вплинути не тільки на поведінку місцевого населення, а й на стосунки між територіями або навіть суверенними державами.

Як справедливо зазначає британське видання The Guardian, близько 50% загальнодоступних світових запасів води знаходиться між сусідніми країнами. Це річки, озера, підземні води і так далі. Із зростанням попиту на воду, природно, збільшуватимуться і суперечки. Чому? Припустимо, що одна зі сторін хоче побудувати греблю або навіть кілька, а це зменшить об’єм води, який припадає на іншу країну. Наочний приклад такої проблеми — дебати про Ніл в Африці. Ефіопія реалізує найбільший проект будівництва у сфері гідроенергетики в Африці — «Гребля Великого Ефіопського Ренесансу» — а в наступному році збирається завершити його. Таким чином ефіопці перегородили Блакитний Ніл своїми гідротехнічними спорудами. Це не сподобалося Єгипту і тодішньому президенту цієї країни Мухаммеду Мурсі, який зі своїми радниками серйозно розмірковував, чи варто через це оголошувати Ефіопії війну, або просто достатньо буде зруйнувати дамбу в стадії будівництва. Таким чином, вода має здатність викликати не тільки конфлікти між окремими громадами, а й геополітичні наслідки.

ЗМІ

The Guardian

Про появу напруженості у міждержавних стосунках через подібні причини ми, ймовірно, чутимемо частіше. Наприклад, суміжні держави не дійшли згоди щодо умов спільного використання 2/3 річок, які протікають на прикордонній території.

Загроза не тільки для країн, що розвиваються

Останнім часом у газетах з’являлися повідомлення про те, як руйнуються береги річки Сена, що загрожує затопленням прибережних вулиць Парижа та інших міст. Через це навіть почали евакуювати твори мистецтва, які зберігаються у підвалах Лувру.

Нещодавно Австралія зазнала шторму, який назвали найгіршим за останні три десятиліття. Він знищив близько 50 квадратних метрів пляжу та забрав життя трьох людей.

Через дедалі більш спекотне літо та висушування лісів збільшуються площі лісових пожеж. До того ж сезон пожеж стає довшим. Наприклад, недавні сильні пожежі спустошили ряд лісових ділянок в американському штаті Айдахо.

У квітні сильної повені на сході Румунії, змусили до евакуації близько 200 жителів.

У передмісті Гамбургу, в Німеччині, сильний смерч повалив величезні дерева. Для ліквідації наслідків було проведено дві з половиною сотні рятувальних операцій.

австралійці

Наслідки урагану в Австралії

Також слід пам’ятати, що тепліші зими означають, що специфічні паразити та характерні для південних країн екзотичні хвороби поширюватимуться на північ і найближчим часом у Східній Європі ми матимемо справу з тим, що раніше вважалося проблемами екзотичних країн.

За останні місяці це лише кілька прикладів, пов’язаних зі змінами клімату. Їх список може бути значно розширений.

Темпи зміни клімату в Україні істотно випереджають планетарні

Кліматичні зміни несуть реальну небезпеку для України. Про це пише академік Національної академії аграрних наук Олександр Іващенко.

«В Україні за останні десятиліття почастішали жорстокі посухи й істотно підвищилися літні температури, клімат набуває ознак континентальності. Темпи зростання температури в нашій країні істотно випереджають середні планетарні показники. Особливо рельєфно проявляється така тенденція на Півдні в зоні степу», — зазначив академік.

«Відповідно на мізерних запасах вологи, які знаходиться в грунті після посушливої ​​осені та безсніжної зими формувати урожай сільськогосподарських культур дуже складно», — пише Олександр Іващенко.

За його словами, за останні десятиліття відбувається фактичне зміщення меж природно-кліматичних зон на 100-150 км на північ. Умови вегетації в традиційній підзоні Північного степу (Дніпропетровська, Кіровоградська області та ін.) за останні роки фактично відповідали підзоні Південного Степу. Це умови — як у зоні Південно-Західної Африки в пустелі Калахарі.

професор

Виступає академік О. Іващенко

«Підзона Північного степу зміщується відповідно на території Черкаської, Полтавської та інших областей, які традиційно були в зоні Лісостепу. У Південному степу (Херсонська, Запорізька області, Кримська АР та ін.) реально вже проявляються ознаки опустелювання»,— підкреслив він.

Вчений зазначив, що збереження наявних тенденцій змін клімату в найближчі 20 років становить реальну небезпеку фактичної втрати для інтенсивного землеробства не тільки зони степу, а й понад половини площ орних земель країни і майже двох третин площі сучасної зони лісостепу.

Такі наслідки, стверджує Олександр Іващенко, можуть призвести до непридатності території для проживання людей і ведення господарської діяльності, тобто фактично до втрати в господарському використанні від 15 до 21 млн га площ орних земель; недоотримання щорічно валового збору від 24 до 40 млн т якісного зерна та інших продовольчих культур (овочів, плодів, ягід, винограду, горіхів, кормів), що є традиційною продукцією зони степу; неконтрольованої міграції населення зони степу в північніші регіони країни через неможливість ведення аграрного виробництва; дефіциту прісної і чистої води; дискомфортності навколишнього середовища для життя на Півдні.

клімат

Постійні зміни клімату стають вагомою економічною та соціальною проблемою

«Це лише початок. Якщо ми не змінимо вектор розвитку, мається на увазі перехід в першу чергу на відновлювальні джерела енергії, якщо цього не буде — температура зростатиме. А стихійні явища ставатимуть менш прогнозованими», — розповіла представник Національного екологічного центру Надія Артем’єва.

Таким чином, постійні зміни клімату стають вагомою економічною та соціальною проблемою, котра потребує розробки та втілення комплексної програми, метою якої має бути зменшення техногенного навантаження на природу.

Також необхідно розробити комплекс заходів для захисту кордонів України від наступної хвилі нелегальної міграції до Європи, яка ймовірно матиме вже не стільки економічний, як екологічний характер.

Олесь Рахманний

Be the first to comment on "Зміна клімату може спровокувати чергове Велике переселення народів"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**