Друге життя постсовєтської техніки. Як Україна модернізує танки

«Танк на війні»«Танк на війні»

Броньований кулак української армії — це передусім танки Т-64 у лінійних бронетанкових та механізованих частинах, а також Т-72 — у резервному корпусі та Т-80 — у десантно-штурмових військах та підрозділах морської піхоти. Вони були капітально відремонтовані і для них було підготовлено модернізаційний пакет. Модернізація передбачає компроміс — підвищення ефективності, в основному, на базі оновлення обладнання, яке проводиться під час планових ремонтів, тобто, за визначенням, без глибшого втручання в конструкцію.

Модернізація насамперед стосується підвищення маневреності танків, покращення обізнаності екіпажу в денному та нічному бою, встановлення сучасних засобів зв’язку, позиціонування та підвищення балістичного опору тощо. Окрім модернізації окремих танків, останнім часом докладаються зусилля для підвищення бойової ефективності підрозділів шляхом застосування сучасних цифрових та кодованих систем зв’язку та позиціонування. З одного боку, це дозволяє підтримувати зв’язок в умовах наявних перешкод, з іншого — підключатися до автоматизованих командних систем. Приносить результати, наприклад, плідна українсько-турецька співпраця, в даному випадку з групою Aselsan, або з Motorola.

Aselsan

Aselsan

Модернізаційні пакети постійно оновлюються, наприклад, було підготовлено цільове рішення для підсилення реактивної броні всіх трьох типів танків — Т-64/72/80. Пакет під назвою «Щит» повинен базуватися на системі «Ніж», однак із зміною певних характеристик бойової машини він став називатися, відповідно, «Щит»-64/72/80.

Останньою версією модернізації танка Т-64БВТ є модель 2017 року, реалізована під час планового ремонту. У випадку танків T-64БВТ модернізаційний пакет включає, між іншим, заміну нічних прицілів на тепловізійні, зміцнення броні, заміну засобів зв’язку та навігації. Встановлено ​​прицільну систему з тепловізором київської компанії «Трімен Україна». Оптоелектронні пристрої інтегровані з цифровою системою управління вогнем, гармата 2A46 має вдосконалену стабілізаційну систему з автоматичною фіксацією цілі.

Також було встановлено цифрову систему зв’язку «Либідь» K-2РБ, компанії «Доля» і Ko.Ltd, місцевого партнера Motorola, яка дозволяє зашифровувати зв’язок (заявлений діапазон до 70 км) та зашифровувати передачу даних про стан танка, які надає цифрова навігаційна система фірми «Орізон-Навігація» (пристрій SN-4215 з антеною SMART). Дані з системи, які передаються онлайн, використовуються в системах автоматизації цифрових команд і стосуються всіх рівнів командування, починаючи від командира взводу до командира операції.

Т-64БВТ

Т-64БВТ

Вперше танки T-64БВ 2017 року дебютовали на Strong Europe Tank Challenge 2017. Наразі підраховано, що до ЗСУ направлено принаймні 150 модернізованих до цієї версії Т-64. Крім того, досі ремонтуються танки типу T-64BM «Булат». Завод імені Малишева у травні 2019 року надав ЗСУ партію відремонтованих T-64BM «Булат».

Завдяки своїй динамічності, танки Т-80ВВТ призначені для десантно-штурмових військ (раніше аеромобільних) та морської піхоти. Модернізаційний пакет був спрямований насамперед на поліпшення тягових і маневрених показників. Модернізовані T-80БВ, які називають «літаючими танками», мали кращі показники тяги (включаючи максимальну швидкість 70 км/год), завдяки встановленню газової турбіни GTD-1000TF потужністю 1250 к.с., а також зміни коробки передач та системи передачі електроенергії.

Ще один пакет модернізації танків T-80БВ схожий на той, який застосовувався для T-64БВ 2017 року та передбачає монтаж прицільної системи «Трімен Україна» та цифрової системи зв’язку «Либідь» K-2РБ, фактично за ліцензією Motorola. Нова система супутникової навігації дозволяє передавати зашифровані дані про позицію кожного танка.

Модернізовані тепловізійні приціли

Модернізовані тепловізійні приціли

Найменше відомо про модернізацію броні, але напевно було посилено балістичний захист танка. Передбачається, що як і в T-64БВ він включає в себе пасивні елементи захисту, а також реактивну броню. Можливо, модульний комплекс динамічного захисту «Контакт» був замінений на більш ефективну вітчизняну систему «Ніж».

В Україні розроблено багато варіантів модернізації танка Т-72, ​​головним чином на експорт. Останній варіант модернізації Т-72А, представлений у 2017 році, має назву Т-72АМТ. Він передбачає, серед іншого, посилення балістичного захисту захисними екранами типу «ЕРА» та стержневими антиакумуляційними екранами, заміну спостережних пристроїв (командир ТКН-3УМ, водій ТНК-72 або ТВН-4БУП), можливість стрільби протитанковими керованими ракетами «Комбат», заміну систем зв’язку (радіо Aselsan і «Либідь»), заміну двигуна на В-84-1 потужністю 840 кінських сил і гусениць (взятих з Т-80); наявність системи позиціонування СН-3003 «Базальт», підставки з дистанційним керуванням 12,7 мм НСВТ тощо.

Проблема полягає в тому, що хоча модернізований T-64БВ та модернізований T-80БВ поступають на озброєння (хоча у відносно невеликій кількості), T-72AMT, в основному, все ще залишається теоретичною концепцією. У серпні 2018 року Т-72АМТ проходив польові випробування, в т.ч. відпрацьовувалося стріляння з танка керованими ракетами «Комбат», за чим спостерігала польська делегація.

Т-72АМТ

Т-72АМТ

Слід мати на увазі ще дві речі: по-перше, невідомо, яку сферу фактичної, а не задекларованої модернізації мають надані армії Т-64БВ, Т-80БВ або Т-72. По-друге, партії танків, що передаються зазвичай невеликі, отже переозброюються модернізованими танками окремі підрозділи. Повне переозброєння може бути утруднене за короткий час, наприклад з фінансових причин. Це зауваження стосується декількох сотень відновлених танків Т-72, ​​які сьогодні, по суті, є обладнанням кадрованих бронетанкових бригад т. зв. резервного корпусу.

Загальною особливістю модернізації танків ЗСУ є опора на ті з них, що виробляються на місцях українськими компаніями (самостійно або за ліцензіями), очевидно, оминаючи російські зразки та обладнання, і не втручаючись у саму конструкцію танка (корпусу чи башти).

Марчін Гавенда

(З польської мови переклав Тарас Осадчий)

 

Be the first to comment on "Друге життя постсовєтської техніки. Як Україна модернізує танки"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**