Вперше за 25 років в Естонії збільшилося населення

ЕстоніяЕстонія

Вже досить довгий час східноєвропейський регіон стикається з серйозними демографічними проблемами, серед яких низький рівень народжуваності та висока еміграція. Світові організації й експерти попереджають, що невтішні демографічні показники, які відзначаються вже чверть століття, в майбутньому принесуть немало соціальних і політичних проблем. Тому стабілізація процесу скорочення населення набуває першочергового значення. Перша хороша новина на дану тему з’явилася в Естонії.

Естонія — частина Східної Європи

Майже усі країни Східної Європи страждають від депопуляції населення. Пересічна східноєвропейська сім’я має тільки 1-2 дітей, що не забезпечує нормальної зміни поколінь. Через недостатньо привабливі економічні та соціальні умови на Батьківщині працездатні фахівці із Сходу Європи виїздять на роботу в багаті країни Західної Європи. Скорочення чисельності населення створює демографічні ножиці: збільшується число літніх людей, проте зменшується кількість населення працездатного віку, яке має дітей. Таким чином, чисельність пацієнтів державних закладів здоров’я та клієнтів соціальних органів постійно зростає, а податки на їх утримання збирати стає дедалі важче.

естонія

Естонський краєвид

До недавнього часу Естонія була нічим не примітною країною Східної Європи. Протягом дня там реєструється 21 народження, 24 смерті, та на 4 особи більше емігрує, ніж  іммігрує. Таким чином протягом року населення зменшується приблизно на 3 тисячі. Це досить багато, бо в Естонії мешкає тільки 1,3 млн людей. Згідно з цими прогнозами, до 2030 року населення Естонії скоротиться до 1,1 млн, а до 2060 року — до 860 тисяч.

25 років депресії

Такі прогнози мали під собою підставу, тому що демографічні тенденції в Естонії не змінилися з 1989 року, коли населення, яке постійно зростало, не досягло 1,57 млн і не почало знижуватися. Це негативно відбилося на економіці, спричинило виникнення низки соціальних проблем. До цього ще додалося відкриття кордонів. Певна кількість росіян та представників інших національностей, які свого часу прибули до Естонії з різних регіонів СССР, вирішили повернутися на свою історичну Батьківщину, а самі естонці стали шукати більш високооплачувану роботу в західному світі, в першу чергу в Фінляндії.

Проте виїзд російськомовного населення з країн Балтії не став настільки масовим, як в колишніх совєтських республіках Середньої Азії, оскільки попри постійні волання про «прибалтійський фашизм» росіяни добре усвідомлювали, що в разі повернення на історичну Батьківщину їм доведеться забути про високі (порівняно з російськими) стандарти життя та починати все з нуля там, де їх не дуже чекають.

військо

Естонські військовослужбовці

Естонський уряд почав шукати шляхів вирішення проблеми совєтських мігрантів. У 2000 році була затверджена перша програма інтеграції для так званих негромадян, яка успішно діє дотепер. Вона передбачає навчання естонської мови, одержання громадянства та надання можливості брати участь в суспільному житті. Таким чином кількість негромадян вдалося скоротити з 32% населення до 6,5% Тепер політики відзначають зростаючу участь натуралізованих громадян в житті держави. Серед неестонців дедалі частіше використовується естонська мова і зміцнюється лояльність по відношенню до Естонської республіки.

Проте більші успіхи інтеграції росіян в Естонії, порівняно, наприклад, з цим же процесом в Латвії, — не тільки заслуга естонських програм інтеграції. Справа в тому, що естонці та росіяни належать до одного угро-фінського етносу, тільки естонці зберегли свою рідну мову, а росіяни були слов’янизовані кілька століть тому. Тому перехід естонських росіян на естонську мову — це цілком природній та історично обумовлений процес.

Однак демографічна ситуація в Естонії характеризується не тільки еміграцією неестонців, але також виїздом за кордон етнічних естонців, яких серед емігрантів нараховується біля двох третин. Основним напрямком еміграції є Фінляндія і в меншій мірі Велика Британія та Німеччина.

прикордоння

На кордоні Естонії

Зміна сальдо міграції

Міжнародних експертів не могло не здивувати те, що крива депопуляції, яка була стрімко спрямована вниз, у 2015 році змінила свій напрямок. Статистичне бюро Естонії оголосило несподівану новину, що за рік населення країни збільшилося на 2,6 тис. осіб. Частково таке зростання було пов’язане з методологічними змінами в розрахунках, але найбільш важливим фактором є те, що вперше за чверть століття число іммігрантів перевищило кількість емігрантів.

Зростання населення не змінив також негативний баланс народжень і смертей. У цій сфері ані політики, ані експерти не очікують зміни тенденції. Природно, що показника відтворення населення, який має становити 2,1 дитини на одну жінку протягом життя, досягає дедалі менше країн в світі, й тепер це, в основному, держави Африки та Азії.

Останнім часом число народжень в Естонії стабілізувалося і становить 1,6 дитини на одну жінку протягом усього життя, але навряд чи найближчим часом вдасться повернутися до ситуації 1986–1987 років, коли цей показник становив 2,3 дитини на одну жінку. Подібні тенденції спостерігаються також в інших країнах Балтії і по всій Європі. Згідно з цими даними, немає ніяких відмінностей між західною і східною частинами Європи.

естонці

Таллінн

Таким чином, основний ресурс приросту населення становили іммігранти. Як показують статистичні дані, в основному в Естонію прибувають естонці, які колись виїхали на заробітки, а також росіяни та українці. Цікаво, що серед іммігрантів зростає частка споріднених з естонцями фінів (зараз близько 4%). Ті, хто повертається до Естонії, більш старшого віку, ніж ті, які виїздять. Вирішальною причиною, чому Естонії вдається повертати своїх громадян додому, є постійне поліпшення стану національної економіки та фінансова й економічна криза в Фінляндії (основний партнер Естонії), а також в Росії та в Україні.

Естонський уряд покладається на міграцію

На міграційні зміни в основному впливає економічна ситуацію в країні та проблеми у сусідніх державах, але слід відзначити і зусилля естонського уряду. Досі вони не приносили суттєвих результатів, але схоже, що в майбутньому їх значення зростатиме.

Одною з інноваційних ініціатив Таллінна є система електронних резидентів (е-резидентів). Це електронний пакет, який надає доступ до великої кількості послуг в країні навіть без фізичного перебування в Естонії. Просто слід заповнити коротку анкету, сплатити внесок у розмірі 100 євро і можна стати е-резидентом країни, де ви ніколи не були. Хоча такі резиденти не є громадянами, естонський уряд вважає, що вони роблять свій внесок в економіку країни, бо користуються місцевими банками, послугами місцевих компаній та створюють, а потім реєструють власні компанії в Естонії. Цього року естонськими е-резидентами стали 12 тисяч осіб, а в планах передбачено, що таких може бути навіть 10 мільйонів. У майбутньому принаймні невелика частина такого віртуального населення може отримати громадянство.

естонці

Естонський прапор

Естонський уряд докладає багато зусиль для створення системи сприяння імміграції. Перш за все, чекають на естонців та фінів — висококваліфікованих робітників і студентів. Державні службовці використовують новітні засоби для інформування про умови життя в Естонії, щоб збирати разом потенційних роботодавців і працівників. З консультантами можна зв’язатися через основні соціальні мережі, електронну пошту, телефон або веб-сайт workinestonia.com.

Розробляючи програми із заохочення імміграції, уряд Естонії пам’ятає про наслідки совєтських переселень і слідкує за тим, щоб іммігрантів з колишнього СССР не було дуже багато. Щороку уряд встановлює імміграційні квоти для громадян, які не є членами ЄС. На 2016 рік максимальний ліміт становить 1,317 осіб, тобто 0,1% усіх постійних жителів країни. Дотепер вищевказаний ліміт не було досягнуто, але інтерес до Естонії зростає, і вже лунають голоси про те, що уряду в майбутньому доведеться зосередитися не на заохоченні імміграції, а на її обмеженні.

Таким чином Естонія стала першою країною в Східній Європі, яка стала в змозі контролювати одну з найбільш небезпечних проблем в регіоні. Закінчився 25-річний період депопуляції населення, і, нарешті, розпочався період зростання його чисельності. Це перший сигнал, що Східна Європа стає конкурентоспроможною за умовами життя порівняно зі своїми західними сусідами. Мало хто сумнівається в тому, що успіхи східноєвропейських країн в майбутньому лише зростатимуть.

Олесь Рахманний

Be the first to comment on "Вперше за 25 років в Естонії збільшилося населення"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**