Великі розбірки в маленьких Граденицях

ГрадениціГрадениці

ТОВ «Колос», що в селі Градениці, по праву вважається найбільшим фермерським господарством в Біляївському районі. Більше двох з половиною тисяч місцевих жителів віддали сільгосппідприємству свої земельні наділи, в цілому — це 7 тисяч гектарів придністровського чорнозему.

 

Як розповів керівник «Колоса» Віталій Вікторович Разумов, крім полів, де вирощуються зернові культури, у підприємства є сади, виноградники та вівцеферма. Два роки тому завезли в Градениці німецьких овець. Це унікальне стадо — кожна особина досягає 90 кілограмів, м’ясо мармурове, без специфічного запаху, властивого цим тваринам. Є у директора фірми мрія — створити племінне господарство, а в подальшому розвивати вівчарство.

 

Три роки тому «Колос» купив у Німеччині потужні насоси і відновив занедбану ще з часів СССР насосну станцію, яка подає воду в фруктовий сад, що розкинувся на 60 гектарах.

 

За 16 років, протягом яких Віталій Разумов очолює ТОВ «Колос», труднощів довелося подолати чимало. Усе-таки наш регіон належить до зони ризикованого землеробства, і навіть Дністер, що знаходиться поруч, не завжди виручав в особливо посушливі роки. Та й українське законодавство не дуже сприяє веденню успішного бізнесу. Двічі доводилося налагоджувати господарство, що називається, з нуля. Так що до складнощів директору не звикати. Але те, що сталося за останній місяць, кого хочеш виб’є з колії…

 

У ніч з 15 на 16 червня група невідомих в масках увірвалася на водонасосну станцію, побила літнього охоронця і підпалила ВНС. Через п’ять днів було підпалено пшеничне поле. Згорів урожай на площі 1 га. А потім почалися погрози — як самому директору, так і його працівникам. Комусь погрожували кинути гранату в домівку, комусь натякали, що як би чогось не сталося з їхніми дітьми…

 

«Коли якийсь кримінальний авторитет на прізвисько «Ляма» через своїх людей зажадав, щоб я «поступився» половиною свого бізнесу, — розповів Віталій Разумов, — я зрозумів, що все, що сталося — це ланки одного ланцюга. Спочатку «акція застрашування», потім залякування, а потім ультиматум — ось що на тебе чекає, якщо не погодишся на мої умови…».

 

А минулого тижня в Граденицях перед офісом директора «Колоса», який одночасно є і приймальнею депутата облради Віталія Разумова, сталася бійка зі стріляниною. У цей час він в своєму кабінеті розмовляв з селянами, які прийшли до нього для з’ясування деяких питань — про них ми розповімо пізніше.

 

Разумов впевнений, що сутичка мешканців села з його охоронцями, яких він найняв після підпалу станції та пшеничного поля і погроз на свою адресу, спровокована. Що сталося в той день на площі біля адміністративної будівлі, хто затіяв бійку і чому охорона здійснила декілька пострілів, має визначити слідство. Поки ж очевидці кажуть, що у деяких людей в руках з’явились ножі, і охорона здійснила попереджувальні постріли поверх натовпу. В Інтернеті з’явилися відеоролики конфлікту, зняті присутніми на зустрічі журналістами одного з телеканалів. Зізнаюся, подивившись кілька разів цей запис, я так і не зрозуміла, в який момент почалася бійка і пролунав перший постріл. Очевидці кажуть, що відео, виставлене в Інтернеті, змонтоване. Кажуть, повний запис знаходиться в студії, якщо його не вилучили правоохоронці…

 

Минулої середи в Біляївській райдержадміністрації відбулася зустріч керівників району з представниками села, незадоволеними діяльністю ТОВ «Колос» і його директора, та іншими фермерами. В кабінеті у голови Біляївської райадміністрації Василя Самокиша активісти допитувалися у представників районної поліції і прокуратури, як йде слідство у справі про стрілянину. Ті посилалися на таємницю слідства. Глава райадміністрації попросив журналістів і селян залишити його кабінет — для невеликої наради з представниками силових відомств. Через півгодини всіх запросили до зали засідань райради, де в присутності голови Біляївської райради Олега Мішаглі відбулася розмова про ситуацію в Граденицях.

 

Претензії до директора ТОВ «Колос» озвучив голова громадської організації «Народне бюро розслідувань» Володимир Букач, до якого нібито із заявою звернулися 13 жителів Градениць. Правда, саму заяву В. Букач не показав.

 

Отже, що ж інкримінували директору агрогосподарства? Маленькі виплати за користування земельними паями, не ремонтує дороги, які розбиває транспорт підприємства, пригадали і стрілянину на площі.

 

У ході розмови з’ясувалося, що в залі немає пайовиків, тобто власників землі, зданої фірмі в оренду. Практично всі присутні в залі (крім фермерів, які прийшли підтримати директора «Колоса») — безробітні, які називали себе «домогосподарями». Тому на питання Разумова — звідки відомості про маленьку оплату, в той час як більше, ніж в «Колосі», ніхто з фермерів району своїм пайовикам не платить, зрозумілої відповіді не прозвучало. З приводу конфлікту зі стріляниною відповів голова райадміністрації: «Відкрито кримінальне провадження, а розгляд у цій справі повинна проводити поліція, а не громадська організація».

 

Більш за все «топталися» на темі доріг. Чому транспорт підприємства їздить по дорогах з перевантаженням? Чому «Колос» не виділяє гроші на ремонт доріг? Чому селянам не дозволяють їздити польовими дорогами?

 

Разумов пояснив: в машини, як годиться, завантажують не більше 40 тонн зерна. Нагадав, що перед початком жнив селяни були попереджені про те, що під час збирання врожаю охорона не пускатиме сторонній транспорт на поля. Особливо після підпалу пшениці: «Хто знає, з якою метою, з якими намірами людина їде в поле…». Та й ремонт доріг не входить у господарчу діяльність сільгосппідприємства. Проте зала ніби нічого не чула, і розмова про дороги знову пішла по другому, третьому колу. Поки, нарешті, не втрутився голова райради.

 

Він пояснив, що кожна дорога, в залежності від приналежності, має свого «господаря», який і повинен її утримувати та ремонтувати. Дороги місцевого значення знаходяться на балансі районної ради та повинні ремонтуватися за рахунок районного бюджету, ремонт проїзду між населеними пунктами виконується за гроші обласної скарбниці, за стан магістральних трас відповідає держслужба автомобільних доріг. Щоб відремонтувати всі дороги в Біляївському районі, необхідно 10 млрд грн, на це не вистачить бюджету району за кілька років. Тому вимагати від сільгосппідприємства займатися ремонтом доріг — щонайменше несправедливо: «Не вимагайте від фермерів того, чого вони не можуть…». Тим більше, що ТОВ «Колос» виділяє гроші на соціальну програму — спортивна школа та тренажерний зал в Граденицях побудовані на гроші підприємства.

 

Деякі претензії і зовсім були надуманими. Приміром, піднімається хлопець, який назвав себе «домогосподарем», тобто ніде не працюючим, і заявляє, що Разумов, мовляв, користується землею його покійного батька, а він, його син, ніякої плати за пай не отримує. «Оформіть землю у спадок і отримаєте виплату за всі роки після смерті батька», — відповів Разумов. Виявляється, хлопець за п’ять років так і не спромігся оформити спадщину, каже, немає грошей. Хтось із присутніх у залі фермерів кидає репліку: «Іди працювати в «Колос», грошей заробиш, на оформлення документів вистачить…». Втім, якби «спадкоємець» поцікавився, то дізнався б, що сільгосппідприємство переоформляє земельні ділянки на нового власника за свій рахунок, на такі цілі спеціально виділяються гроші…

 

Слухаючи перепалку в залі, не могла позбутися відчуття, що «сторона обвинувачення» абсолютно не чує, або не хоче чути, своїх опонентів. Як тільки розмова заходила про підпали, то всі дружно говорили, що ніхто нічого не бачив і не знає. А коли запитала Руслана Тараненко, найактивнішого «обвинувача», чи правильно вирішувати конфлікти, підпалюючи пшеницю і псуючи майно, він абсолютно по-дитячому відповів: «А чого вони в людей стріляють?».

 

…На думку голови ГО «Правовий захист сільгоспвиробників » (організація створена в лютому нинішнього року, про її цілі говорить назва організації) Леоніда Земцова, історія з конфліктом в Граденицях не така проста, як здається:

 

«Не повірю, що сільський малоосвічений хлопець, навіть з кримінальною історією, з власної ініціативи вимагатиме частку в бізнесі. І якщо відбувається «наїзд» на фірму, значить, за цим хтось стоїть. Думаю, час покаже, кому це вигідно, хто затягує слідство, не хоче шукати злочинців. Тільки один нюанс: насосна станція розташована в 100 метрах від кордону, а прикордонники не бачать людей в масках і зі зброєю в руках, які здійснюють розбійний напад? А хто стоїть за людьми, які намагаються звинуватити успішного фермера у всіх смертних гріхах? У Граденицях декілька фермерів, але наїжджають тільки на Разумова, до інших претензій немає. Лякають лише пайовиків «Колоса» — навіщо, щоб вони йшли з цього господарства? Думаю, люди не дурні, розуміють, що у великого і міцного підприємства вони під захистом».

 

…За інформацією Головного управління нацполіції в Одеській області, за фактами кримінальних розборок в Біляївському районі відкрито ряд кримінальних проваджень. Так, за фактом підпалу водонасосної станції в селі Градениці Біляївським відділом поліції розпочато кримінальне провадження за ст. 194 ч. 2 КК України.

 

За фактом хуліганських дій, скоєних групою осіб, із застосуванням предметів, схожих на вогнепальну і холодну зброю, прокуратура Одеської області внесла провадження, передбачене ч. 4 ст. 296 КК України.

 

«За фактом погроз, в тому числі вбивством, відкрито провадження і вносяться дані до єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками ст. 129 КК України», — повідомив радник начальника одеської поліції Руслан Форостяк.

 

Голова Біляївської райради Олег Мішаглі запропонував продовжити розмову через 2-3 тижні, коли будуть відомі результати поліцейських розслідувань. Якщо виникне необхідність, ситуація буде винесена на розгляд сесії райради…

 

Валентина Онькова

vo.od.ua

(На українську мову переклав Ярослав Вербицький)

Be the first to comment on "Великі розбірки в маленьких Граденицях"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**