Ватикан в рамках боротьби з антисемітизмом планує реабілітувати фарисеїв

Захід сонця у ВатиканіЗахід сонця у Ватикані

Цього року дев’ятнадцять католицьких священиків закликали єпископів визнати Папу Римського Франциска єретиком. У посланні під назвою Correctio filialis («Синівські накази») вони засудили позицію понтифіка щодо низки питань. Папі Римському закидають чимало єретичних заяв, які багатьох змусили сумніватися у його прихильності до традиційного християнства.

Такі звинувачення у бік Папи лунають не вперше.

«Наше звернення – це останній спосіб, щоб відреагувати на накопичення шкоди, якої завдають слова та дії Папи Франциска протягом декількох років, і яка стала причиною однієї з найсерйозніших криз в історії Римо-католицької церкви», — йдеться у посланні.

З 7 по 9 травня Папський біблійний інститут разом з Григоріанським університетом за підтримки Всесвітньої єврейської адвокатури, італійського єпископату та порталу VERBUM провели другу частину міжнародної конференції «Ісус і фарисеї: нова міждисциплінарна оцінка». Кілька днів тому перша її частина була присвячена обговоренню праці єврейських редакторів, які написали «Анотацію єврейського Нового Заповіту». Його автори прагнуть реабілітувати фарисеїв.

Папський біблійний інститут

Папський біблійний інститут

На конференцію прибули іудеї, протестанти та католики з Аргентини, Австрії, Канади, Колумбії, Німеччини, Індії, Ізраїлю, Італії, Нідерландів та США. Вона присвячена, як зазначено на веб-сторінці gregorianfoundation.org, джерелам і тлумаченню терміна «фарисей» в різних мовах. Учасники вивчали різні стародавні джерела, що стосуються фарисеїв (від Йосипа Флавія через археологічні дані до «Нового Заповіту» та іудейської літератури).

Після обговорення на круглому столі результатів оцінки фарисеїв друга частина конференції була присвячена Wirkungsgeschichte (історична інтерпретація та її наслідки). Нарешті учасники розглянули «можливі шляхи представлення фарисеїв менш неадекватним способом у майбутньому».

Cruxnow.com пише, що Папський біблійний інститут, заснований Папою Пієм Х в 1909 році, на травневій конференції прагнув «до зняття забобон, що оточують фарисеїв, древніх попередників рабинів з Нового Заповіту».

Зустріч завершилася 9 травня приватною аудієнцією учасників у Папи Франциска.

Представляючи ідею травневої конференції, отець Етьєн Вето, директор Центру іудаїстики Григоріанського університету, підкреслив зв’язок між «негативними стереотипами» щодо стародавніх фарисеїв і сучасним антисемітизмом.

Cruxnow.com

Cruxnow.com

«Зазвичай термін «фарисей» часто використовується в значенні «лицемірний, моралістичний, орієнтований на зовнішній бік релігійності, на ритуал, який навіть є ворогом Ісуса, але історія і біблійні дослідження показують, що ця поширена думка насправді неправильна», — розповів священнослужитель.

«Ставки дуже високі для нашого розуміння християнства і сучасного іудаїзму, який має своє коріння в фарисейському русі», — сказав він, додавши, що «антисемітизм пов’язаний з історично неправильним поглядом на фарисеїв».

По слідах «забобонів»

Професор Емі-Джіл Левін, експерт з «єврейського Нового Заповіту» з Університету Вандербільта, член оргкомітету конференції, підкреслив необхідність зміни підходів у представленні фарисеїв християнськими ієрархами.

«Занадто багато семінаристів здаються недостатньо освіченими, щоб навчати про фарисеїв. Надто мало священиків і проповідників мають зв’язки з євреями. Коли ми чуємо негативні коментарі про фарисеїв у церкві, то зазвичай просто говоримо «амінь». Наші вуха не чутливі до упереджень», — скрушно зазначила вона.

Ісус Христос та фарисеї

Ісус Христос та фарисеї

Сміючись, Левін запропонувала, що було б гарною ідеєю для євреїв спостерігати, як християнські священики проповідують, щоб ловити їх на «упередженнях». Вона додала, що було б добре, якби хоча б один єврей був присутнім на кожній католицькій месі у світі і контролював би «цю тенденцію». «Але нас там немає», — підкреслила вона.

Зрештою професор дала зрозуміти, чому вона вважає, що християни повинні переосмислити свої «упередження» до цієї стародавньої єврейської групи. Вона висловила надію, що зміни у сприйнятті фарисеїв відбудуться в усьому християнстві.

Джозеф Сіверс, який викладає в Папському біблійному інституті, підкреслив, що Франциск відчуває «беззаперечну любов» до євреїв та іудаїзму.

«Ми хочемо запропонувати бачення, яке вплине на переконання людей», — сказав він.

Левін дала пораду християнам, які будуть говорити про фарисеїв, уявити собі, що їх слухають маленькі єврейські діти. «Уявіть собі цих прекрасних, чудових дітей, які сидять, слухаючи вас… Не говоріть нічого, що б могло скривдити цих дивовижних дітей», — зазначила вона.

Якщо це не спрацює, то вона порадила семінаристам уявити, що вона сама сидить у задній частині костелу, чутлива до кожного їхнього слова про фарисеїв.

Університет Дюка

Університет Дюка

27 березня, під час загальної аудієнції, Емі-Джіл Левін і Марк Цві Бретлер (професор іудаїстики в Університеті Дюка) — автори «Анотації єврейського Нового Заповіту» — передали свою книгу Папі Франциску. На наступний день робота була детально обговорена на конференції, організованій в Aula Magna Григоріанського університету за участю професора Піни ді Лукчіо і Бію Себастіана.

Захід був організований професором Жаном-П’єром Сонетом, професором Лукою Мацінджі, а також фінансувався кафедрою теології Григоріанського університету та Центром іудаїстики кардинала Беа.

«Анотація єврейського Нового Заповіту» містить зауваження сімдесяти єврейських вчених, які вказують на усі місця «Нового Заповіту», які автори вважають неприйнятними.

Ця робота повинна стати даниною «поважному і збагаченому діалогу, а отже є важливим внеском в єврейсько-християнські відносини», — читаємо на веб-сайті gregorianfoundation.org.

Дослідження було опубліковано видавництвом Оксфордського університету. 800-сторінкову працю підготували рабини з Австралії, Ізраїлю та Північної і Південної Америки.

І ініціатори, і видавеці книги походять з Сполучених Штатів: М.З. Бретлер — професор іудаїстики в Університеті Дюка в Даремі, Північна Кароліна; А.-Ж. Левін викладає «Новий Заповіт» в Коледжі мистецтв і наук в Нешвілле (штат Теннессі), а також, як перша єврейка, працює в Папському біблійному інституті в Римі.

Біблія

Біблія

На думку обох професорів, дослідження не стало б можливим, якби не зміни в навчанні, ініційовані Соборною Декларацією про ставлення Римо-Католицької Церкви до нехристиянських релігій «Nostra Aetate» і пізнішими документами.

Хто такі фарисеї?

Це добре пояснює професор Роберт де Маттеї: «Коли Ісус почав проповідувати, єврейський світ був розділений на безліч різних течій, про що згадується в Писанні та в працях істориків, наприклад в «Єврейських старожитностях» і «Іудейських війнах» Йосипа Флавія (37-100 н. е.). Основними групами були фарисеї та садукеї. Фарисеї слідували релігійним приписам у найменших деталях, але вони втратили дух Істини. Вони були гордими людьми, фальсифікували пророцтва про прихід Месії і тлумачили Божий закон відповідно до своїх власних думок».

У Євангелії від святого Матвія є три посилання на садукеїв. Марко згадує їх тільки один раз, хоча фарисеї в Євангеліях з’являються неодноразово. У главі 23 Євангелія від святого Матвія міститься відкрите обвинувачення проти них: «Горе ж вам, книжники та фарисеї, лицеміри, що вдовині хати поїдаєте, і напоказ молитесь довго, через те осуд тяжчий ви приймете! 15 Горе вам, книжники та фарисеї, лицеміри, що обходите море та землю, щоб придбати нововірця одного; а коли те стається, то робите його сином геєнни, вдвоє гіршим від вас!».

Коментуючи цей фрагмент, святий Фома Аквінський пояснює, що фарисеї ігнорували важливі, а саме духовні заповіді.

Олесь Рахманний 

Be the first to comment on "Ватикан в рамках боротьби з антисемітизмом планує реабілітувати фарисеїв"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**