Британія впевнено рухається до Brexit

BrexitАлісія Холінгер «Brexit»

Серед суспільства постсовєтських країн побутує думка, що Європейський Союз — це щось надзвичайно хороше, можна сказати втілений в життя міф комунізму, як раю на землі. Тому рішення британців стати добровільними «вигнанцями з цього раю», м’яко кажучи, не зовсім зрозуміле, проте воно має під собою вагомі підстави.

На черговому саміті Євросоюзу, який відбудеться на початку квітня в Брюсселі прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей офіційно оголосить про початок виходу її країни з ЄС. Brexit розрахований на два роки, тобто після 2019 року британці повністю повернуть свій суверенітет. Таким чином в Європі вимальовується ще один самостійний геополітичний гравець.

Консервативний коментатор Джордж Вілл на шпальтах газети Washington Post наголосив: «Виборці віддали перевагу оптимізмові Brexit. Через 60 років після свого приниження під час Суецької кризи Британія набула пружної ходи, впевнена, що процвітатиме, коли Брюссель уже не контролюватиме близько 60–70% дій її уряду. 1066 року Британію востаннє поневолило військо загарбників. 2016-го вона відбила спробу завоювання з боку номенклатури ЄС».

газета

Washington Post

Зрозуміло, що результати волевиявлення британців матимуть серйозні наслідки для європейського континенту. Передусім Європейський Союз вже перестав сприйматися як незмінний моноліт. На думку норвезького економіста Еріка Райнерта, після Британії ЄС можуть залишити Нідерланди.

Офіційний Лондон має намір виторгувати для себе якомога кращі умови виходу. Дуже важливими моментом є те, що на британських кордонах буде відновлено міграційний контроль, що зменшиться потік на британські острови нелегальних мігрантів  з країн Азії та Африки, які останні роки стали для об’єднаної Європи справжнім головним болем. Крім того, хоча британці і зберегли свою валюту фунт стерлінгів, але з огляду на посилення євроінтеграції у Лондоні добре усвідомлювали, що раніше чи пізніше доведеться запроваджувати євро і таким чином відмовитися від такої важливої прерогативи кожної суверенної держави, як проведення своєї фінансової політики.

А вихід з єдиного ринку ЄС, за словами Терези Мей, відновить роль Британії у СОТ. Таким чином торгівля Британії з ЄС буде здійснюватися за правилами СОТ, що означатиме для британців багатомільярдні збитки на митах. Наприклад, ввізні мита в ЄС лише на алкоголь і тютюн перевищують 20%, а щорічний британський експорт віскі досягає $6 млрд.

Мей

Тереза Мей

За неофіційною інформацією, керівництво ЄС може вимагати від Великої Британії 57 млрд євро відступних, оскільки саме таку суму Лондон обіцяв виділити на різні євросоюзівські проекти упродовж наступних трьох років.

За іншою інформацією, яку надала Sky News, сума репарацій для Британії може становити 70 млрд євро, оскільки таку цифру погодили Франція та Німеччина.

На думку аналітиків Chatham House, після свого виходу з Євросоюзу Британія може бути мостом не тільки між США і ЄС, але й між США і Китаєм.

За часи президентства Барака Обами американці надавали пріоритет стосункам з німцями, як основними представниками ЄС. З ними зазвичай вирішувались усі питання. Велика Британія, в свою чергу, постійно тяжіла до дружби зі Штатами, що пояснюється спільним англосаксонським корінням та, відповідно, схожістю британського та американського менталітетів. Що стосується «франко-німецького локомотива ЄС», то британці завжди відчували ревнощі через те що колишню імперію, яка володіла мало не половиною світу, відсунули на другі ролі.

Sky News

Sky News

Після обрання Дональда Трампа Вашингтон почав більше тяжіти до Лондона та віддалятися від Берліна. Наочно це проявилося в тому, що президент США свою першу зустріч з іноземними лідерами провів саме з прем’єром Великої Британії Терезою Мей. Як стверджує старший науковий співробітник Центру досліджень безпеки (Цюріх) Деніел Кеохан, нинішній господар Білого дому неодноразово висловлював своє схвалення Brexit і навіть заявляв, що не має нічого проти розпаду Європейського Союзу.

У січні цього року в одному зі своїх інтерв’ю Дональд Трамп заявив, що від ЄС користь отримує переважно ФРН. «Ви подивіться на ЄС і на Німеччину. ЄС переважно працює на користь Німеччини. Ось чому я думаю, що Британія дуже розумно вчинила, проголосувавши за вихід. Я вважаю, що інші країни теж залишать ЄС. На мою думку, тримати усіх їх вкупі буде не так просто, як багато кому видається».

Зважаючи на прихильне ставлення Трампа до Великої Британії, деякі урядовці в Лондоні очікують, що Білий дім посилить позицію британців на майбутніх переговорах з європейськими партнерами стосовно Brexit. Деніел Кеохан вважає, що підтримка США може розколоти НАТО на дві сфери. Тобто з одного боку США та Сполучене Королівство, а з іншого — Німеччина, Іспанія та Італія.

 Дональд Трамп

Дональд Трамп

Вихід Британії з ЄС може бути корисним Україні, адже офіційний Лондон, який на відміну від офіційного Парижа чи Берліна завжди підтримував Україну, буде позбавлений необхідності узгоджувати усі свої зовнішньополітичні кроки з брюссельськими євробюрократами з їхньою незмінною позицією щодо російсько-українського конфлікту, котру можна окреслити як «і вашим, і нашим».

Наприклад, Тереза Мей неодноразово заявляла, що позиція офіційного Лондона стосовно підтримки України та щодо санкцій проти Росії — не зміниться.

Як відзначив міністр оборони Великої Британії Майкл Феллон: «Зобов’язання Британії за гарантіями безпеки Європи залишаються непорушними, як це було з часів Другої світової війни. Тому мій сигнал простий: ми не збираємося забувати про Україну. Ми підтримуємо наших друзів і в добрі, і в складні часи».

Україні варто використати цей час для зміцнення відносин, як з Великою Британією, так і з США та періодично нагадувати їм, що згідно з Будапештським меморандумом вони узяли на себе зобов’язання гарантувати наш суверенітет. Адже не дарма нещодавно Велика Британія та Польща разом висунули ініціативу щодо створення альтернативного «Нормандського формату» для переговорів з РФ, що є дуже доречним, оскільки «Мінський формат» повністю себе вичерпав. Про це натякнув міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський під час спільного брифінгу з українським колегою Павлом Клімкіним та британським — Борисом Джонсоном.

Вітольд Ващиковський

Вітольд Ващиковський

«Ми обговорили «Нормандський» та «Мінський» формати і намагалися дати їм оцінку. Ми прийшли до висновку, що обидва вони спричинили деякі позитивні зміни, оскільки зупинили повномасштабну війну між Україною і Росією, але вони не вирішили основну проблему, тобто не забезпечили мир між двома країнами. Ми готові до того, що Європа забезпечить розширений формат, щоб допомогти Україні вибратися з проблем, які були створені російською агресією», — заявив Ващиковський.

Що це буде за формат переговорів, і які країни до нього увійдуть — сторони не уточнили. Проте слід зазначити, що ініціаторами створення програми Східного партнерства свого часу виступили саме Британія і Польща.

Олесь Рахманний

Be the first to comment on "Британія впевнено рухається до Brexit"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**