Боротьба з корупцією перетворилась в протиборство між антикорупційними органами

Корупція процвітає…Корупція процвітає…

Замість боротьби проти корупції МВС, СБУ і ГПУ оголосили війну НАБУ. Саме такі думки виникають після останнього публічного скандалу, яким завершилося проведення детективами НАБУ операції під прикриттям. Працівники СБУ і ГПУ затримали детектива НАБУ, який намагався спровокувати на хабар одну з чиновниць Державної міграційної служби за легалізацію якихось іноземців. Це стало каталізатором взаємних звинувачень між різними силовими відомствами.

Ситуацію спробував розрядити генеральний прокурор Юрій Луценко, проте це йому погано вдалося. Він звинуватив працівників НАБУ в усіх гріхах і навіть заявив про те, що «допомога ФБР, яка була надана НАБУ є протизаконною». «НАБУ — це величезний букет нелегального угруповання, яке діє нелегальними методами з нелегальною апаратурою. Про двох агентів я дізнався десь два тижні тому. Тепер бачу усю повноту проблеми… Десятки агентів НАБУ, у тому числі і ті двоє, зафіксовані на конспіративній квартирі, були обрані на «закритих процедурах», що суперечить закону», — зазначив Юрій Луценко, додавши про «нелегальних агентів, які використовують незаконні методи провокацій».

 Юрій Луценко

Юрій Луценко

У результаті кожна зі сторін залишилася при своїй думці. НАБУ впевнена в існуванні корупційної мережі в ДМС, а керівництво останньої говорить про незаконні дії детективів НАБУ.

На перший погляд може показатися, що ми спостерігаємо класичну історію боротьби добра (НАБУ) зі злом (МВС, СБУ і ГПУ). Проте не все так однозначно.

«НАБУ розслідувало справи про незаконне збагачення Луценка, про отримання ним хабарів, про його незаконне призначення на посаду генпрокурора, про розкрадання і виведення в офшори сотень мільйонів доларів Турчиновим, справу про рюкзаки Авакова, про корупцію Корчак і т.д. і т.п. І які результати? — риторично запитує екс-заступник секретаря РНБО Ренат Кузьмін. — Може Луценко затриманий або Турчинов, або обшуки у них провели, або майно арештоване, або причетність міністра Авакова до рюкзачної справі довели?

Справу про отримання генпрокурором хабарів Ситник припинив без проведення будь-якого розслідування, як і справу про багатомільйонне розкрадання Турчиновим, як і справу про незаконне звільнення прокурора, який публічно викрив корупцію генпрокурора Луценка…

Ренат Кузьмін

Ренат Кузьмін

А навіщо Ситник за злочинним наказом Луценка передав справу про корупцію Корчак в СБУ, якщо КПК категорично забороняє таку передачу, а Конституція прямо передбачає право не виконувати завідомо незаконних наказів?».

Нові антикорупційні відомства — Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура з’явилися два роки тому і здавалося, що боротьба з корупцією вже має перейти з декларативної фази у практичну. Проте замість злагоджених дій в цьому напрямку «нових» і «старих» правоохоронних органів між ними почалися непорозуміння, які спочатку списували на неузгодженість дій.

У 2017 році стало остаточно зрозуміло, що конфлікт між «новими» і «старими» відомствами неминучий. «Нові» дуже прагнуть довести свою ефективність, а «старі» не можуть пробачити «новим» певну автономність їхній дій, оскільки не зрозуміло, чого від них можна чекати і наскільки у них вистачить духу замахнутися на корупційно-мафіозну «стабільність владної вертикалі».

Після Революції Гідності суспільство почало вимагати від влади виконання її обіцянок, жити по-старому ніхто більше не хоче, про що свідчать останні вуличні акції в Києві. До того ж люди поволі вчаться розмежовувати пустопорожні обіцянки та реальні дії. Під реальними діями і суспільству, і партнерам на міжнародній арені було представлено створення антикорупційних органів. Наприклад, міністр закордонних справ Павло Клімкін постійно посилається на це, відповідаючи на запитання закордонних журналістів щодо поступу в справі боротьби з корупцією.

Революція Гідності

Революція Гідності

Однак поки що замість гучних судових процесів проти високопоставлених корупціонерів ми бачимо боротьбу між самими антикорупційними органами.  У цій ситуації залишається сподіватися на інстинкт самозбереження нинішніх можновладців, яких свого часу на верхівку влади підняла революційна хвиля. Якщо ж спеціальні органи і надалі ухилятимуться від виконання своїх прямих обов’язків, то цим може зайнятися революційний народ, і тоді ця боротьба дуже швидкою перейде в практичну площину.

Оскільки керівники Генеральної прокуратури і Служби безпеки призначаються Верховною Радою за поданням президента України, то в усій історії довгого протистояння між «новими» і «старими» антикорупційними органами не вистачало вагомого та авторитетного слова Петра Порошенка. Спочатку глава держави обрав вичікувальну позицію і не поспішав з коментарями, що не могло не викликати щирого здивування, оскільки конфлікт такого рівня не може не нести небезпеки, як для внутрішньої стабільності у державі в умовах де-факто війни, так і іміджу України на міжнародній арені.

Коли мовчати вже було неможливо, глава держави вирішив озвучити свою позицію, що він зробив 1 грудня під час виступу до Дня працівників прокуратури у Києві.

П. Порошенко розповідає про латиноамериканський карнавал

П. Порошенко розповідає про латиноамериканський карнавал

«Шуму, галасу і пір’я стільки, що часом нагадує якийсь латиноамериканський карнавал. Здавалося б навіть смішно, якби не було так сумно», — зазначив він.

«Я, як президент, точно разом із суспільством. Здорове суперництво, цивілізована конкуренція, чесне змагання вітатимуть і президент, і суспільство, а от конфлікти, сварки, інтриги і ворожнеча є абсолютно неприйнятними і йдуть на користь виключно спільному ворогу — злочинності і корупції», — наголосив він.

«За вами залишається забезпечення належного рівня координації діяльності і взаємодії усіх реформованих і новостворених правоохоронних органів», — звернувся він до відомства.

Верховна Рада

Верховна Рада

Порошенко сказав, що погоджується з генпрокурором Юрієм Луценком і теж вважає, що боротися зі злочинністю незаконними методами не можна, таким чином опосередковано підтримавши «старі» силові органи.

Тобто з цього випливає, що ніяких «оргвисновків» зроблено не буде і президент в цьому конфлікті відвів собі роль лише морального авторитета.

Тим часом стало відомо, що у вівторок, 5 грудня Верховна Рада України, має намір провести закриту частину засідання із заслуховуванням керівників Національного антикорупційного бюро України , Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Генеральної прокуратури та Служби безпеки України.

Тарас Осадчий

Be the first to comment on "Боротьба з корупцією перетворилась в протиборство між антикорупційними органами"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**