Болгарія та Румунія відзначають десятиліття перебування в Європейському Союзі

румуніяБалкани

Першого січня 2007 року до клубу багатих європейських країн, яким є Європейський Союз, приєдналися два нових члени, Болгарія та Румунія, і відразу ж зайняли останнє місце за цілою низкою порівняльних критеріїв. В обох державах відзначають 10-річний ювілей цієї події, але поки що успіхи східнобалканських країн-членів є досить скромними.

Друга Європа

У 2004 році виповнилося 125 років від часу встановлення дипломатичних відносин між Румунією та Болгарією, початок яким було покладено в 1879 році на рівні дипломатичних представництв. Консульства, дипломатичні місії і посольства країн з’явилися пізніше.

У своїй новій історії Румунія та Болгарія двічі воювали (Друга Балканська війна і Перша світова війна) через територіальну суперечку за приналежність Південної Добруджі, що закінчилося підписанням Крайовського мирного договору в 1940 році.

болгари

Друга балканська війна

Відносини між двома країнами почали розвиватися більш інтенсивно з їх вступом до Європейського Союзу. Сьогодні вони регулюються положеннями Договору про дружбу, співпрацю і добросусідство, підписаного в болгарській столиці в 1992 році.

Тим не менше великої взаємної симпатії між двома сусідніми країнами немає, хоча політична та соціально-економічна ситуація в них дуже схожа. Це ілюструють зв’язки між сусідами. Спільний кордон між ними має протяжність 631 км, в тому числі 470 км проходить по Дунаю, через який протягом тривалого часу був тільки один міст. Другий міст був побудований за підтримки Європейського Союзу лише кілька років тому, але відтоді неодноразово ремонтувався і водії скаржаться на постійні затори на прикордонних переходах.

Тому в Румунії та Болгарії заговорили про необхідність спорудити третій міст через Дунай — в районі болгарського міста Сілістра.

У Сілістрі вже створена громадська організація «Дунай міст Сілістра-Килираш», яка лобіює проект по обидва боки кордону. Його вартість експерти оцінюють в 200 млн евро. Частину фінансування імовірно візьме на себе Євросоюз.

румунія

міст через Дунай

Нині обидві країни борються з усіма традиційними східноєвропейськими проблемами, серед яких низький рівень народжуваності, висока еміграція, відсутність іноземних інвестицій, погано оплачувані робочі місця, слабкість державного сектора і політична нестабільність. За останні десять років прем’єр-міністр в Румунії мінявся 9 разів. У Болгарії ситуація трохи краща — там змінилося 7 прем’єрів. Серед румунів та болгар панують настрої, характерні також для інших країн Східної Європи: переважає загальне розчарування, падає популярність парламенту, тому часто відбуваються мітинги, а ще більш поширеною формою протесту є еміграція.

Поза Шенгенською зоною

Обом країнам Брюссель поки що не дозволяє увійти до Шенгенської зони, бо побоюється, що міграція з них зростатиме. Уже зараз британська преса постійно сурмить про приплив румунів та болгар. Хоча лондонські політики говорять про уповільнення імміграції, проте в цьому році румунів та болгар на Британські острови прибула рекордна кількість, і тепер вони становлять більше половини всіх нових іммігрантів з країн ЄС.

Тим не менше деякий прогрес спостерігається. У квітні 2016 року офіційний представник Єврокомісії Міна Андрєєва на прес-конференції в Брюсселі заявила, що Болгарія і Румунія готові приєднатися до Шенгенської зони.

шенгенська зона

місто Шенген

«Ми вважаємо, що Румунія і Болгарія пройшли кваліфікацію для приєднання до Шенгенської зони», — сказала вона. За словами Андрєєвої, тепер відповідне рішення повинні прийняти країни-члени.

Приєднання до Шенгенської угоди передбачає скасування паспортно-візового контролю на кордонах з іншими шенгенськими державами. Зараз в зону з країн ЄС не входять Румунія, Болгарія і Хорватія, які мають намір вступити в неї, а також Велика Британія, Ірландія та Кіпр.

У 2013 році заблокувати вступ Румунії та Болгарії до Шенгену погрожувала Німеччина. Проти приєднання виступали парламент та уряд Фінляндії.

Пріоритет — боротьба з корупцією

Висока еміграція зі Східних Балкан викликана не тільки економічними негараздами, іншими особливо гострими проблемами є соціальна нерівність і корупція. У 2004 році вступ до Європейського Союзу Болгарії та Румунії  навіть був відкладений через високу корупцію і неконтрольовану організовану злочинність. Уряди країн пообіцяли вжити радикальних заходів для вирішення цієї проблеми, але в Болгарії так і не дійшли до реальних дії, оскільки постійно заважали політичні розбіжності. Самі болгари жартували, що найкращий спосіб боротьби зі злочинністю є еміграція злочинців. Тому не дивно, що міжнародна організація Transparency International зареєструвала в Болгарії найвищий рівень корупції серед всіх країн ЄС.

Балкани

Бухарест

Натомість Румунії вдалося домогтися набагато кращих результатів. У країні було створено спеціальний незалежний орган по боротьбі з корупцією — Національне антикорупційне управління (румунською DNA) — з дуже широкими повноваженнями. Цій організації була поставлена ​​задача розслідувати не дрібні випадками хабарництва, а зосередитися виключно на серйозних справах, не оминаючи й провідних політиків. Тільки в 2015 році служба висунула звинувачення 1250 особам (в тому числі навіть колишньому прем’єр-міністру Віктору Понті), 5 міністрам, меру Бухареста та 21 парламентарям. Такі радикальні заходи дуже подобаються простим румунам, у той час як місцеві політики звинувачують чиновників в політичних розправах і упередженості під час розслідувань.

Між Росією і Туреччиною

Обидві країни страждають не тільки через внутрішні негаразди, багато проблем вони мають і на зовнішньополітичній арені. Румунським та болгарським дипломатам протягом кількох століть не дають спокійно зітхнути двоє проблемних сусідів — Росія та Туреччина.

Хоча Румунія не має кордону з Росією, її протистояння з Москвою є застарілим. Румунія має багато своїх інтересів у Молдові, і взагалі хотіла б бачити її в спільній державі чи, принаймні, в ЄС, але цьому активно протидіє Росія, яка тримає на території Молдови війська, дислоковані в невизнаному Придністров’ї. Тому Бухарест завжди мусить бути напоготові й мати план «Б», якщо ситуація в Молдові стане нестабільною. А свідченням того, що вона може різко погіршитися є анексія Криму і події на Донбасі.

болгари

Софія

На відміну від Румунії, Болгарія завжди підтримувала дружні стосунки з Москвою, іноді навіть занадто близькі. Російські олігархи дуже полюбили болгарські курорти, прикупили там багато нерухомості, і навіть намагалися чинити політичний вплив на болгарських політиків. Під час кожних виборів в Болгарії постає питання про відносини з Росією, і кандидатів оцінюють на рахунок того, подобаються вони Москві чи не подобаються.

Останнім часом у болгарських урядовців викликає заклопотаність південний сусід — Туреччина. Мігранти з країн Близького Сходу проклали свій шлях через Болгарію в Західну Європу, що не подобається болгарам. Туреччина регулярно погрожує відмовитися від будь-яких переговорів з Брюсселем та затопити Європу мігрантами, багато з яких хлинуть у Болгарію.

Румунська економіка більш сильна

Протягом багатьох десятиліть економіка Румунії та Болгарії залишається, в основному, на однаковому рівні. Румунія видобуває трохи нафти і газу, в той час як Болгарія славиться своїми чорноморськими курортами з довгими піщаними пляжами. Після вступу до Європейського Союзу економіка двох країн швидко піднялася, але у 2009 році різко впала внаслідок глобальної фінансової кризи. На даний час економічне зростання стабілізувалося і показує хороші результати, але поліпшення життєвого рівня населення поки що відбувається занадто повільними темпами.

румуни

Чорноморське узбережжя Болгарії

Однією з найболючіших проблем Східних Балкан Міжнародний валютний фонд вважає різке скорочення населення, в першу чергу внаслідок еміграції. За останні п’ять років Болгарія втратила 200 тис., а Румунія — 600 тис. населення. Це один з найгірших показників у світі. Населення Болгарії на даний час складає близько 7 млн, а двадцять років тому його було на 2 млн більше. У Румунії ситуація також погана: з 1990 року країна втратила вже 3 млн населення.

Останнім часом Румунія показує дещо кращі економічні результати. Цій країні вдалося залучити великих інвесторів, знизилося безробіття, зросла продуктивність праці та заробітна плата стала більшою, ніж у південного сусіда. Це хороші ознаки, але до стандартів таких по-справжньому багатих країн, як Німеччина чи Велика Британія ще далеко, оскільки рівень економіки і добробуту балканської країни приблизно в три рази нижчий.

За 10 років ані Румунії, ані Болгарії не вдалося повторити ірландське економічне диво, проте протягом декількох років економіка цих двох країн неухильно зростає. Це дає румунським та болгарським елітам підставу сподіватися, що друге їх друге десятиліття в Європейському Союзі буде більш успішним.

румунія

банк Unicredit

Банк Unicredit назвав обидві країни дуже перспективними і закликає інвесторів звернути на них увагу. Найближчим часом очікується швидкий розвиток румунського та болгарського ринку нерухомості, а також сфери торгівлі й послуг.

Україна, Румунія і Болгарія можуть створити спільну військову бригаду

У квітні 2016 року відбувся візит президента України Петра Порошенка до Румунії. Під час спільної прес-конференції двох президентів у Бухаресті було обговорено перспективи створення спільної бригади України, Румунії та Болгарії за зразком УкрЛитПолБригу.

«Під час візиту президента Болгарії до Києва і сьогодні під час наших переговорів ми обговорили можливість створення українсько-румунсько-болгарської бригади за зразком УкрЛитПолБригу — ми маємо дуже позитивний досвід імплементації цієї угоди. Я впевнений, що подібні кроки зміцнять і безпеку, і довіру в регіоні та по всій Європі», — сказав Порошенко.

Президент України під час прес-конференції також наголосив на готовності України приєднатися до діяльності чорноморської флотилії НАТО, з ініціативою створення якої виступила Румунія.

Олесь Рахманний

Be the first to comment on "Болгарія та Румунія відзначають десятиліття перебування в Європейському Союзі"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**