Американський журналіст Грегорі Рейфер: «Не вірю ні в яку містичну російську душу»

susitikimas-su-gregorijumi-feiferiu-54e89085b6d58

Суботню книжкову виставку у Вільнюсі відвідав відомий американський журналіст Грегорі Рейфер, який до цієї події у книзі «Росіяни: люди за лаштунками влади», котра вийшла друком литовською мовою, описує особливості російського менталітету, аналізує те, чому до влади прийшов Владімір Путін та прогнозує, як ця країна розвиватиметься в майбутньому.

«В основу даної книги покладено події мого життя та враження від подорожей по Росії», — говорить автор книги, який стверджує, що після повернення з Росії його дивує те, що навіть по 25 роках, які минули з часу розвалу СССР, для чималої частини американців Росія все одно видається романтичною і вони прагнуть збагнути її «душу». Сам автор книги каже, що не вірить в існування якоїсь «містичної російської душі». Це правда, що після розпаду Совєтського Союзу він якийсь час вірив, що ситуацію там можна змінити на краще, проте нині йому вже так не здається.

На питання, чи може ситуація в Росії коли-небудь покращитися, він відповідає, що не виключає можливості того, що ця країна коли-небудь приєднається до демократичного Західного співтовариства, але якщо при владі залишатиметься Владімір Путін, то ситуація може значно погіршитися. «Я дуже песимістично налаштований стосовно майбутнього Росії, оскільки переміни вимагають фундаментальних змін у суспільстві, — каже автор. — Ми мусимо бути готові до тривалої конфронтації з Росією».

Г. Рейфер стверджує, що на Заході нерідко й досі занадто наївно та ідеалістично оцінюють Росію, розраховуючи на те, що увесь всесвіт рухається в бік прогресу, не виключаючи і РФ. Проте на Заході якось не замислюються над тим, що росіяни, навіть ті, які мають можливість подорожувати, ознайомлюватися із західними цінностями, не приймають їх, дивляться на них з підозрою.

Корупція — важлива частина російського життя

Г. Рейфер розповідає, що поставив собі за мету описати в своїй книзі щоденну російську дійсність, намагався пояснити, чому до влади прийшов В. Путін, який залишається дуже популярним, незважаючи на корупцію, яка широко розповсюдилася за той час, що він перебуває при владі. «Те, що нам там видається хаотичним життям, насправді дозволяє їм досягати своїх цілей, які не співпадають із західними цінностями», — зазначає автор книги.

Згідно з письменником, В. Путін такий популярний, тому що він подає себе як борця із західною культурою, захисника «великих російських цінностей». Це дуже важливо для росіян, більша частина з яких перебуває у злиднях. Г. Рейфер говорить, що приїхавши до Москви, може здатися, що країна живе заможно, але достатньо виїхати за 50 км від російської столиці й можна побачити покинуті села, алкоголізм, СНІД та інші хвороби. «В. Путін обрав такий стан гібридної культурницької війни, щоб відвернути увагу людей від того, як вони живуть», — говорить він.
Немало людей у світі розмірковують над тим, чи варто зараз агресивно поводитися з Путіним, вводити проти Росії суворі санкції, збільшуючи таким чином вірогідність спровокувати його на ще менш прогнозовані дії. Г. Рейфер визнає, що мабуть такий ризик є, але тепер вже не час зупинятися — сам В. Путін звинуватив США, що вони надсилають в Україну зброю, тому це аж ніяк не можна ігнорувати.

Згідно з Г. Рейфером, однією з найбільш виразних ознак російського суспільства є усюдисуща корупція. Зрозуміло, що корупція є в усьому світ, проте, як вважає автор, ніде вона не набула таких гігантських розмірів, як в Росії. «Ніде вона не грає такої важливої ролі. Там усі дають хабарі», — говорить Г. Рейфер. — Через це можна легко контролювати людей, оскільки є підстава для арешту кожного».

Горілка дуже пасує росіянам

Модератор заходу Рімвідас Валатка зауважив, що, читаючи книгу, складається враження, що основні риси російського менталітету: фаталізм, байдужість до усього, горілка, мазохізм, споживання речей, створених на Заході.

Письменник погодився з цим, додавши, що це в першу чергу парадокси і протиріччя країни. Росія створила окремі зразки високохудожніх творів культури, технологічних винаходів (діячі російської культури та науки здебільшого не є етнічними росіянами – Глобал Аналітик ), але суспільство не спромоглося ті самі технологічні винаходи розвинути, експортувати їх на Захід.

Говорячи про величезну кількість горілки, яка споживається росіянами, Г. Рейфер пояснив, що горілка дійсно є дуже важливою для формування російського менталітету. «Горілка дуже пасує росіянам, оскільки під час її споживання вони можуть вдаватися до сентиментальності, міркуючи, що не так вже й погано мешкати тут», — зазначає автор книги.

«Я завжди скептично ставився до Росії, але після того, як прочитав цю книгу, став ще скептичнішим. Я вважаю, що Росія безнадійна», — резюмував Р. Валатка.

З литовської мови переклав Роман Кухаренко

Джерело: http://www.15min.lt/

Be the first to comment on "Американський журналіст Грегорі Рейфер: «Не вірю ні в яку містичну російську душу»"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**