Азербайджан — нафтове Ельдорадо

малярствоАзербайджан

Починаючи з 2003 року та протягом більше десяти років на світову економіку впливало зростання цін на нафту і газ. Ситуацію, що склалася використовували на свою користь країни, які займаються видобутком цієї сировини, такі, як Азербайджан. Зараз стан справ у нафтовій галузі кардинально змінився, ціни впали до рекордно низького рівня. Так чого ж Азербайджану вдалося досягти за останні десять років, і наскільки країна виявилася підготовленою до життя при  економічних умовах, що змінилися?

Нафта Батьківщині!

Скільки часу світ знає про нафту, стільки йому відомо і про «палаючу землю» на Каспійському узбережжі. Уже в 2600 році до н.е. була відома «горюча вода», яку згодом використовували греки, а араби називали її «грецький вогонь». Майже немає сумнівів в тому, що нафту греки отримували з регіону, де нині розташоване місто Баку та його приміські райони. Там вона виходила на земну поверхню, утворююче невеликі озера. Це засвідчив відомий мандрівник Марко Поло, який описав ті місця ще в XIV столітті.

візантійці

«Грецький вогонь» (VI ст. н. е., Візантія)

1846 року в Азербайджані, більш ніж на десятиліття раніше, ніж в США, було пробурено першу нафтову свердловину й таким чином у світі розпочався нафтовий бум. У 1901 році більше, ніж половина світового обсягу видобутку нафти припадала на Азербайджан. Неухильне зростання видобутку та, відповідно, швидкий розвиток нафтопереробної промисловості й надприбутки, які лилися рікою, спонукали до міграції в цей регіон тисячі робітників, технічних спеціалістів середньої ланки та просто шукачів удачі. Серед них також був загальновідомий Альфред Нобель, який зі своїми братами розпочав у Баку великий нафтовий бізнес.

Нафта справила величезний вплив на місцеву економіку. У царській Росії Баку став четвертим за величиною містом, який поступався тільки Москві, Санкт-Петербургу та Києву. Нафта була дуже важливим економічним чинником, тому більшовики після Першої світової війни швидко придушили спроби створення незалежного Азербайджану і приєднали його до СССР.

За совєтських часів особливий наголос робився на розвиток бавовни. Даную рослину в Азербайджані вирощують дотепер, хоча в значно менших об’ємах, тому що це створює певні екологічні проблеми. Справа в тому, що бавовна вимагає застосування багатьох штучних добрив, а це отруює грунт. Азербайджанці також вирощують фрукти, роблять вино, хоча, на відміну від Грузії, дається взнаки відсутність вкорінених виноробських традицій, адже це мусульманська країна. Нині експортується, в основному, коньяк, газ, нафта та обладнання для її видобутку.

місто

Баку

Синдром «золотого горщика»

З огляду на зростання видобутку нафти у 1999 році в Азербайджані було створено Державний нафтовий фонд, до якого перераховуються кошти, які надходять від продажу нафти і газу. Метою фонду є фінансування стратегічних цілей країни. Це збіглося зі зростанням світових цін на енергоносії (перш за все на нафту), і в Азербайджан гроші поплили широким потоком. Державний ВВП за останні 10 років зріс, в середньому, на 13,5%. Політики щедро фінансували армію, соціальні програми, інвестували кошти в будівництво доріг та іншої громадської інфраструктури. 2005 року почав функціонувати нафтопровід, який проліг з Баку до Туреччини. Громадянам Азербайджану було значно підвищено зарплати та пенсії і фактично ліквідовано безробіття. Міжнародні організації визнавали, що кількість азербайджанців, які живуть в бідності, скоротилася вдвічі.

Однак не всі політичні дії азербайджанського керівництва можна назвати раціональними і розумними. Так само, як і для інших країн Азії та Близького Сходу, для Азербайджану також притаманна гігантоманія та бажання покрасуватися. Наприклад, у Баку було піднято найвищий прапор в світі (на даний час таджики підняли свій прапор ще вище). До країни було запрошено відому співачку Lady Gaga, чий гонорар за одну пісню сягає 2 млн доларів. Проте це були лише символічні кроки, після них були значно масштабніші заходи, наприклад Європейські Ігри, одне лише відкриття яких обійшлося в 100 млн доларів, тобто в два рази дорожче, ніж відкриття Олімпійських Ігор в Лондоні; конкурс «Євробачення», один з етапів «Формули-1» та багато інших. Такі дії можна порівняти з історією про щасливчика, який несподівано відкопав горщик або амфору або скриню з золотом і почав безвідповідально кидати гроші на вітер.

поклади нафти

Видобуток нафти в Азербайджані

Видобуток нафти в Азербайджані затьмарив усю іншу промисловість, а деякі галузі взагалі призвів до краху, оскільки основна увага була занадто сконцентрована на одній економічній сфері. 95% експорту країни складали нафта і газ, а імпортувалося майже все, навіть борошно для випічки хліба. Три четвертих державних витрат залежало від експорту сировини. Здавалося, що потік нафтодоларів ніколи не вичерпається…

Усе хороше колись закінчується…

Президент Азербайджану Ільхам Алієв на зустрічі в Давосі назвав підупалі ціни на нафту «психологічно важкими». Так було образно названо шок, який пережив азербайджанський політикум та громадськість. Адже очікувалося зовсім іншого, будувалися зовсім інші плани та розроблялися грандіозні проекти.

Через падіння цін на нафту і газ різко скоротилися надходження до бюджету Азербайджану і проблеми швидко перекинулися на інші сфери економіки. Деякі банки збанкрутували, розпочалася інфляція місцевої валюти — маната. Тільки в 2015 році державний борг зріс на 52%, загострилися соціальні проблеми. Держава була змушена звернутися за допомогою до Міжнародного валютного фонду. У січні економічні проблеми переросли в антиурядові протести, наслідком яких стало збільшення пенсій і заробітних плат та зменшення цін на хлібобулочні вироби. Однак це вимагає великих сум грошей, тому Азербайджан продовжує витрачати кошти, які були акумульовані у Державному нафтовому фонді. Причому тільки за 2015 рік капітал фонду скоротився майже на 10%, а витрати планується продовжити.

Корекція цін на нафту змусила політиків у Баку серйозно поглянути на проблеми, що охопили країну, серед яких: корупція, марнотратство, а також шукати альтернативи нафтовій промисловості.

 

давній світ

«Великий шовковий шлях»

Азербайджан зберігає потенціал

Світова економічна криза відчутно вплинула на політичне та економічне життя Баку, але не зруйнувала системи влади. У минулому році Азербайджан, хоча і з запізненням, узявся за реструктуризацію своєї економіки. Велику увагу було приділено розвитку сільського господарства. 2015 рік було проголошено роком сільського господарства. Особливі зусилля було сконцентровано на розвитку транспорту та міжнародного сполучення. Було реалізовано Шовковий торговельний шлях з Китаєм, який поєднує залізницею усі країни, котрі мають порти на узбережжі Каспійського моря. Такі заходи допомогли досягти щорічного економічного зростання в 1,1%, і порівняно з іншими постсовєтськими країнами від Білорусі до Таджикистану, країна «палаючої землі», здається, має набагато кращі економічні перспективи.

Через економічні негаразди бакинські політики знову згадали про зв’язки з Європою і заявили, що хотіли би вести переговори з Європейським Союзом щодо угоди про стратегічне партнерство. Проте на недавньому саміті в Ризі Азербайджан в останній момент відмовилася приєднатися до Декларації, яка визнає європейську перспективу для кожної з країн, зазначених у ній. Незважаючи на те, що ЄС критикує Азербайджан за порушення принципів демократії та прав людини, країна над Каспієм з оптимізмом оцінює можливості для зміцнення економічних зв’язків, що в першу чергу передбачає експорт до Європи азербайджанських енергоносіїв.

глава країни

Президент Азербайджану Ільхам Алієв

Дехто в Азербайджані все ще продовжує сподіватися, що ціни на нафту і газ скоро повернуться на колишній рівень, і всі проблеми вирішаться самі по собі, проте в урядових колах дедалі більше розуміють, що покладати усі сподівання лише на нафтодолари — було величезною помилкою. Країна отримала болючий урок і тепер вжила тих самих заходів щодо зміцнення економіки, які були випробувані в інших країнах, де ніколи не добували нафту.

Тарас Осадчий

Be the first to comment on "Азербайджан — нафтове Ельдорадо"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**