Австрія повертає вправо

Стефан Єгер «Донаушвабські переселенці»Стефан Єгер «Донаушвабські переселенці»

Очікуваний електоральний успіх австрійських правих стане свого роду «естафетою успіху» від партії «Альтернатива для Німеччини».

Напередодні парламентських виборів, призначених в Австрії на 15 жовтня, стало зрозуміло, що громадяни цієї країни вирішили підтримати політичний тренд, сприятливий для зростання правих ідей в Європі.

Хоча в грудні минулого року висуванець Австрійської партії свободи (Freiheitliche Partei Österreichs, FPÖ) Норберт Гофер зазнав поразки на президентських виборах, але ця політсила зробили правильні висновки з поразки та зуміла перебудуватися.

FPÖ

FPÖ

Імміграція та іслам

Під час виборчої кампанії в Австрії, як і раніше у Німеччині, головною темою стала  імміграція та ісламізація.

Таким чином, після виборів FPÖ має великі шанси взяти участь в управлінні Австрією, як незамінний партнер австрійської урядової коаліції. Голова FPÖ Гайнц-Крістіан Штрахе колись був близьким соратником Йорга Гайдера, який кілька років тому дав імпульс розвитку маловідомої на той час FPÖ та під час злету своєї політичної кар’єри трагічно загинув унаслідок дуже підозрілої автомобільної аварії, яка трапилася неподалік від м. Клаґенфурт.

Опитування показують, що на даний час FPÖ — це друга сила на австрійській політичній сцені, яка може розраховувати на 24%-25% голосів, що на 3%-4% більше, ніж набирає Соціал-демократична партія Австрії (Sozialdemokratische Partei Österreichs, SPÖ) під керівництвом канцлера Крістіана Керна. В опитуваннях веде перед 31-річний харизматичний і дуже популярний австрійський політик, міністр закордонних справ Австрії Себастіан Курц та його консервативна Австрійська народна партія (Österreichische Volkspartei, ÖVP) з підтримкою біля 33%. Шлях до успіху на виборах відкрито. При формуванні коаліційного уряду Себастіан Курц може запропонувати Гайнцу-Крістіану Штрахе вступити туди. Ймовірно, що останній погодиться.

Йорг Гайдер

Йорг Гайдер

Напередодні політичних змін

В останні десятиліття Австрією правила так звана велика коаліція, яка складалася із SPÖ i ÖVP. У травні цього року Себастіан Курц її розпустив, бо був переконаний, що його партія має більше шансів на успіх. Раніше, в ході президентських виборів Норберт Хофер з FPÖ дистанціювався від кандидатів від традиційно двох найбільших партій.

Курц зробив з цього висновки, вдавшись до антиімміграційної та антиісламської риторики FPÖ. Іммігрантів, знайдених у Середземному морі він радить відправляти назад в Африку. Він також стверджує, що в Австрії не має бути окремих дитячих садків для мусульманських дітей. Себастіан Курц також довгий час виступає за заборону на носіння в громадських місцях паранджі та нікабу. За це від початку місяця загрожує штраф в розмірі 150 євро.

SPÖ

SPÖ

Це все є старими постулатами Штрахе та його партії. Курц йде далі, вимагаючи закриття кордонів для іммігрантів, депортації деяких з них, збереження Leitkultur (культура титульної нації), а також заборони на розбудову ісламських структур з використанням принципів релігійної свободи. Однією з умов участі FPÖ у майбутній коаліції є виділення їм квоти на призначення керівника Міністерства внутрішніх справ, щоб отримати безпосередній вплив на міграційну політику. «Ми не відкидаємо жодної пропозиції коаліції», — каже Штрахе.

«Коаліція FPÖ з SPÖ є малоймовірно, незважаючи на близькість соціальних програм обох партій, і той факт, що вони два роки співпрацюють в Бургенланді — одній з дев’яти федеральних земель, — пояснює Андреас Антербергер, колишній головний редактор щоденної газети Die Presse. — SPÖ просто занадто слабка».

Крім того, SPÖ зашкодив скандал, пов’язаний з Талем Зільберштейном — ізраїльським фахівцем з організації виборчих кампаній. За 500 тис. євро він взявся керувати кампанією соціал-демократів. Проте виявилося, що з його ініціативи було створено два сайти, які порочать Себастіана Куца. Відповідальність за це було покладено на канцлера Крістіана Керна.

Себастіан Куц

Себастіан Куц

Керн та Курц — австрійські євроскептики

Минулого місяця канцлер Крістіан Керн і міністр закордонних справ Себастьян Курц відкинули ідею голови Європейської комісії Жан-Клода Юнкера щодо розширення єврозони на схід та скасування прикордонного контролю.

У своєму щорічному виступі Юнкер намалював своє бачення ЄС після 2019 року, де приблизно 30 країн використовуватимуть євро.

Французькі та німецькі європейські чиновники загалом схвалили цю промову, однак декілька з них заявили, що Юнкер зіткнеться з жорсткою опозицією проти «Європи кількох швидкостей» та закликів до розширення єврозони.

Керн заявив радіостанції ORF, що немає сенсу розширювати єврозону та Шенгенську зону, поки не розпочалася боротьба з податковим шахрайством, триває практика укладення контрактів на роботу з сумнівними східноєвропейськими фірмами та порушуються ліміти державного боргу.

Крістіан Керн

Крістіан Керн

«Просто немає сенсу збільшувати єврозону, перш ніж не буде вирішено проблем, тому що в іншому випадкові вони зростатимуть. А це не є плюсом для європейської співпраці. Я думаю, що дана концепція не продумана», — сказав Керн.

Курц також вказав на Грецію як на поганий приклад країн, що не відповідають умовам провадження державних фінансів, які Євросоюз встановив для себе.

«Єврозона і Шенгенська зона відкриті для всіх, але тільки для тих, хто відповідає критеріям… Ми повинні уникати такої ситуації, яка склалася в Греції», — сказав Курц.

Брюссель знову нервуватиме

Майже певний успіх правих сил в Австрії стане важливим сигналом для Європи. Австрійські праві з очікуваними результатами виборів матимуть величезний вплив на політику країни. Так, як це було у 2000 році, коли FPÖ під керівництвом Йорга Гайдера увійшов до коаліції з ÖVP.

Брюссель

Брюссель

Європейський Союз, який на словах виступає за торжество парламентської демократії, тоді почав застосовувати до Австрії різні обмеження. Проте австрійці не піддалися на брутальний тиск і коаліція збереглася та тривала до 2006 року. Потім вона розвалилася з інших причин.

Чергові (після австрійських) вибори, на яких праві мають великі шанси, також відбудуться навесні в Італії. «Рух п’яти зірок» на чолі з Беппе Грілло на даний час є найпопулярнішою політичною силою на Апеннінському півострові.

Роман Кухаренко

Be the first to comment on "Австрія повертає вправо"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**